• $17,8626
  • €18,4423
  • 1026.52
  • 2829.58
8 Kasım 2012 Perşembe

Londra'da bir ödül haftası

İngiltere'deki reklam, medya ve PR dünyasının Oscar'ları olarak bilinen PRWeek, MediaWeek ve Campaign Big Awards ödül dizisini takip ettim geçtiğimiz günlerde. Her yıl yapılan ve büyük ilgi gören buluşma, bu yıl da Londra'nın en gözde event mekanlarından Grosvenor House'ta gerçekleşti. Her gece ortalama 1000 kişinin katıldığı yemekli ödül törenleri zinciri, organizasyon açısından ders niteliğindeydi. Sahne tasarımı ve trafiğinden ünlü talk-show'cuların üstlendiği sunumlara, orkestrasyondan davetli kostümlerine, oturma düzeninden servise... Her şey olması gerektiği gibiydi. Aksayan, çuvallayan bir an, çatlayan patlayan bir ses dahi olmadı günlerce süren tören maratonunda. İngiliz reklam ve PR dünyasının kalbi Londra olduğu için, şehirde rekabet eden tüm büyük ajanslar, uygulayıcı ekipler ve PR'cılar oradaydı. Ve aşağı yukarı şöyle görünüyordu manzara:

l Erkeklerin tamamı; smokin-papyon ve yine neredeyse tamamı siyah kemik çerçeveli gözlük! 
l Kadınların tamamı; özgürce seçilmiş - uzun, kısa, renkli, siyah - gece elbisesi, kontrast renkte şık ayakkabı ve geneli evde yapılmış özenli ve iddiasız saçlar...
l İnanmak çok zordu ama 10-12 kişilik masalarda yenen uzun ve kalabalık yemekler boyunca cep telefonunu kurcalayan tek kişi bile yoktu! 
l Herkes her iki yanındaki ve karşısındakilerle coşkulu sohbetler sürdürüyor, kimseler kukumav kuşu gibi yalnızlık çekmiyordu masalarda.
l Telefon mecburiyeti olanlar mekanın dışına çıkıp kapı önünde yapıyordu görüşmelerini, kısa ve sessiz şekilde.
l Sadece medya iletişimi, motivasyonu ve organizasyon açısından değil, sosyal iletişim açısından da görkem vardı anlayacağınız bu özel gecelerde.

İSTANBUL'UN RUHU LONDRA'DA
London Awards Week gecelerinin içki sponsoru olan Yeni Rakı ise yepyeni bir konseptle çıktı İngiliz medya dünyasının karşısına. 'After party'ler için özel çalışılmış, yüzlerce versiyondan elenmiş rakı kokteylleriyle kutlandı tüm ödüller. Dünya şampiyonu barmen, mixolojist Tolga Germiyanoğlu'nun orijinal buluşları olan; kavunlu, üzümlü, elmalı ve sakızlı 'shot' rakılar, Londra'daki ödül heyecanına 'İstanbul'un ruhu'nu üfledi. Ve Yeni Rakı'nın dünya markası olma macerasına 'giriş' özelliği taşıyan bir büyük buluşma, oldukça başarılı bir operasyonla tamamlandı böylece. 'Bir party shot yıldızı olarak rakı' bize ne kadar uzaksa Batı'ya o kadar yakın. Ve trendler Londra'da doğar sonuçta.

İki buçuk dakikada 250 film!
Dünyanın en prestijli sinema veri tabanı IMDB'nin huyudur (meraklısı bilir); '100 yılın en sevilen 250 filmi listesi' yayınlanır ve kullanıcı oylarına göre mütemadiyen güncellenir liste, bu sitede. Geçen twitter'da bir gece yarısı kadim dostum Murat Aykul paylaşınca gözümden yaş geldi. Adamlar şimdi de aynı listeyi 2,5 dakikalık videoya sığdırmışlar! Youtube'dan izlerken esaslı bir test de yapın derim sayın meraklısı: Bakalım 250'nin içinden kaç 'top' filmi yakalayacak gözleriniz ve hafızanız? Enfes bir bilmece!

Hope Tweet Hope: 'İster beyaz ister siyah, ister zengin ister yoksul, ister gay ister straight ol, Amerika'da başarabilirsin, yeter ki çalış! - Obama' (@anonim)   

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım