• $13,4923
  • €15,2962
  • 796.501
  • 2011.16
26 Şubat 2013 Salı

Kelebeğin Rüyası üzerine

Vizyonun yeni yıldızı, "Kelebeğin Rüyası" malum. Filmin görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki'nin tiryakisi olduğumu söyleyerek başlamak istiyorum. Her karesi kartpostal gibi bir film. Renkler, insanın içine içine işliyor. Şairlerin hayatı şiir gibi akıyor perdede. Hararetle tebrik ediyorum.

"GÜZELİM KIVANÇ'A NOLMUŞ?"
Zar zor yer bulduğum filmi genç sevgililerle dolu bir salonda izledim. Reklamlar sonunda bitip film henüz başlamıştı ki "haset" kelimesinin anlamı üzerine şiddetli bir tartışma çıktı yanımdaki çift arasında, "özlemek" anlamına geldiğine karar verip sustular bir süre sonra. Milyoner yarışmasına layık bir çiftimiz diye düşünmeden edemedim haliyle. Kıvanç Tatlıtuğ'un her göründüğü sahnede "hiiiiiiii" şeklinde kız tepkileri yükseldi film boyunca. Soyunduğu sahnelerdeki zayıflığı ise bütün kızları ağlama raddesine getirdi ve "Güzelim Kıvanç'a nolmuuuuş!" adlı bir uzun hava tutturuldu koro halinde.

MUHTEŞEM OLABİLİRMİŞ
Yılmaz Erdoğan'sız bir finali hak ediyordu bence o iki genç şairin hazin hayatı. Her can alıcı sahnede -hiç sırası değilken bile- kadraja girip hiç değilse bir duvar dibine falan çömen Mahsun Kırmızıgül sinemasını aratmadı bu final bana, üzgünüm. Sadece sesiyle girseymiş keşke "şair Erdoğan" finale. Ama filmin sahibinin kim olduğunun altını iyice çizmek istemiş anlaşılan. Neyse, senaryoyu kusurlu bulsam da filmi çok ama çok sevdim sonuç olarak. Çok değil sadece birkaç sahne kırpılsa "muhteşem" olabilirmiş. Süre kaygısıyla değil, dramatik yapı gereği sadece. 

"ŞİMDİLİK" RAFLARDA  
Kıvanç'ın canlandırdığı şair Muzaffer Tayyip Uslu'nun 24 yaşında sona eren kısacık hayatının tek şiir kitabının adı, "Şimdilik". Şairin ölümünün ardından Necati Cumalı tarafından derlenmiş. Ve şimdi, Yapı Kredi Yayınları tarafından yeniden basıldı ve yeni nesillerle kucaklaşmak üzere raflardaki yerini aldı bu kitap. Sinema, şiire can verdi böylece. Ne mutlu. Herkesin ellerine sağlık.   

SENARYO POLEMİĞİ
Senaryo hakkında çok ilginç bir polemik var öte yandan. Mevlüt Tezel'den takip ettiğime göre, Zonguldaklı merhum gazeteci Hikmet Bila'nın "Kömür Kara" adlı senaryosu da aynı Zonguldak'ı ve aynı iki şairin hayatını anlatmaktaymış. Dolayısıyla, Yılmaz Erdoğan'ın o senaryoyu okuyup okumadığı, dahası o senaryodan esinlenip esinlenmediği büyük merak konusu şu an. Erdoğan, bir an önce açıklık getirmeli bu konuya...

Çok fazla Mert Fırat!
Şair Rüştü Onur rolüne çok yakışmış, ancak... Dizide, reklamda, sinemada, her yerde Mert Fırat! "Akarken doldur çocuğum" lafını fazla ciddiye almış olduğundan şüpheleniyorum ben açıkçası. Şu reklam işlerine bari "hayır" demeyi öğrensin dilerim bir an önce. Yoksa bütün cazibesine ve yeteneğine rağmen çok fena sıkılacağız Mer Fırat'tan. Değişime pek müsait olmayan bir tipi varken hele de. Seyircinin oyuncuya aşkı büyüktür, evet ama her âşık gibi seyirci de "özlemek" ister. "Çok muhabbet tez ayrılık getirir" diye boşuna demiyorlar, dikkat!

Hello Tweetheart: "Aradığınız kişi şu an bir başkasıyla ohooo neler neler..." (@ceriLevis)

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı