• $13,464
  • €15,3834
  • 786.529
  • 2085.76
9 Şubat 2012 Perşembe

iF@tih

Çılgın proje salgınının son atağı olarak 'bedava' tablet bilgisayarlı eğitim sistemi karşımızda, sayın içmeye ayran bulamayan. Başbakan Erdoğan'ın dediğine göre nice 'Fatih Sultan Mehmetler' yetiştirmeye olanak tanıyacak şekilde tasarlanan Eğitimde FATİH Projesi, pilot okullarda uygulanmaya başladı. Gözün aydın Türkiye. 
Fakat ne kadar iyi niyetle düşünmeye çalışsam da olmuyor. Dünya için bile henüz 'turfanda' sayılan pahalı bir teknolojiyi (tablet PC) yangından mal kaçırır gibi sahiplenip, eğitim sistemini alelacele bu yarını belirsiz teknolojiye devşirmek nasıl 'fahiş' bir vizyondur, anlamaya imkan yok!

UÇURUMLAR CENNETİ TÜRKİYE
Senin öğrencin şu azılı kışın ortasında naylon çadırda. Dün gece yangından ya da soğuktan ölmediyse bile bu geceden sağ çıkar mı belli değil. Asgari yaşam/eğitim hak ve adaletinin bu derece 'zavallı' olduğu, her türlü afet ve krizde hep aynı refleks ve organizasyon özürlülüğünün sahneye çıktığı ve işlerin daima Allah'a kaldığı bu uçurumlar cenneti ülkede; 'bedava' tablet PC'li eğitim şovuna soyunmak, orantısızlığın önde gideni değil mi? 

DİNDAR NESİL TABLETİ
Ayrıca; 'dindar nesil' yetiştirmeye niyet eden bu yeni eğitim sistemi havadisi karşısında 1 dakika sakin olup, onlarca yıldır var olan yabancı dil eğitiminin 'başarısına' bakmayı öneriyorum, sayın Mr. and Mrs. Brown! 'This is a pencil' düzeyinde bir dindar nesil yetişir ancak bu sistemde. Müsterih olunuz. Asıl dert edinmemiz gereken; o 'bedava' tabletlerin bize kaça patlayacağı..? 

e - ANLAMIYORUM
- Anadilde nitelikli içerik bakımından internet dünyasının en 'fukara' ülkesi olduğumuz halde, dünyada tablet PC'li eğitime koşan ilk ülke olmamız ironik değil mi? 
- Üniversite çağına gelip de 'parasız eğitim' dediği an kodese tıkılacak bir çocuğu bedava tablet PC'ye alıştırmak en hafif tabirle, 'dengesizlik' değil mi?
- Bilgisayarda arıza giderme işinin yurt çapındaki tercümesinin 'format atmak' olduğu şu güzide dijital ortamımızda; çoluk çocuğun tablet PC'lerinin bakım, onarım ve güncelleme işlerini kimin nasıl yapacağı da derin ve pahalı bir endişe konusu değil mi?
- Yeniliklere açık olmak, desteklemek başka şey; bir yenilik daha rüştünü ispatlamadan milyon dolarlar harcayarak koskoca bir eğitim sistemini o yeniliğe devşirmek başka, değil mi?

Cımbız
NEDEN FATİH?:
'Proje kapsamında 20 milyon tablet satın alınmasından bahsediliyor ve gerçekten bunun dünyada başka örneği yok... Ve yine, karar alma süreçlerinde neler döndüğüyle ilgili de kimsenin hiçbir bilgisi yok... Neden Android sistemi tercih edilmiş, neden Vestel, General Mobile ve Samsung ile çalışılıyor... İhale ne zaman yapılmış, kimler katılmış kimse bilmiyor... Nasıl bir programlama yapıldı, içerik sağlanmasına yönelik nasıl adımlar atıldı meçhul... Projenin resmi web sitesi -cek -cak'larla dolu ve net hiçbir açıklama yok... Gazete haberlerinde de 'şimdiden birkaç ders kitabının 'bile' hazır olduğundan' bahsediliyor sadece...' (Örgüt ÇAYLI'nın http://on.fb.me/ySaHq3 adresinde tamamını okuyabileceğiniz, 'Dindar neslin kutsal tableti!..' başlıklı yazısından.)

Home Tweet Home:
Superman yerine Clark Kent'i tercih ederim. Adamın sigortalı işi var, karizmatik gözlük kullanıyor, ayrıca tayt giymiyor! (kelebenk)

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi