• $16,3243
  • €17,4077
  • 974.215
  • 2394.22
3 Kasım 2011 Perşembe

Hastane odasından dilekler...

2005 yapımı 'Sen Ne Dilersen' filminin ödüllü senaryo yazarı ve yönetmeni Cem Başeskioğlu'nun ağır hasta olduğu haberini aldım geçtiğimiz hafta. Haseki Hastanesi'nde yattığını öğrenir öğrenmez de ziyaretine gittim. İleri derecede zatürree teşhisiyle 2 aydır hastanelerdeymiş meğer. Akciğerler, devamında da idrar yollarını saran enfeksiyon nedeniyle durumu çok ciddi. 48 kiloya düşmüş halde hastane odasında yaşam mücadelesi veriyor. Ateşi düşeli 3-4 gün olmuştu ben yanına vardığımda. Doktoruna göre şu anki tek iyi haber bu. Durumunun nasıl seyredeceğini Allah bilir. Hiçbir sosyal güvencesinin olmadığını ve ailesinin onunla hiç ilgilenmediğini öğrenmek daha da yıkıcı. Anne-babasını tanırdım halbuki öyle insanlar değillerdi... 10 yıl önce annesini, 20 gün önce de babasını kaybettiğini o gün öğrendim. Doktorundan özel izinle gidebilmiş Cem, babasının cenazesine. Hastane odasındaki yaşamına geri dönmüş sonra da. Yanında tiyatrodan öğrencisi Eren'le...
ARKADAŞLIK DENEN 'AİLE'
O zehir gibi, o cıvıl cıvıl Cem'in bu haline şahit olmak çok zor. Birbirimizi tanıdığımızda 22 yaşında ya var ya yoktuk. O bir tiyatro oyunu yazmış, ben de sahneye koymuştum. Ne büyük heyecandı. 'Bak kim dans ediyor?' adlı o oyunda rol alanlar arasında ünlü oyuncu Okan Yalabık, ünlü soprano Ayten Telek gibi isimler vardı ve ama hiçbirimiz 'ünlü' değildik henüz. Her şey daha yeni başlıyordu ve hepimiz bir aradaydık bir şekilde... Kısmete bak ki, Ayten'le birlikte gittik o gün Cem'i ziyarete. Yine bir aradaydık. Ancak aradan geçen yıllar kadar eski bir hastane odasında bu kez. Üç kız kardeşinin üçü de ona sırtını döndüğü için kırgın Cem. Arkadaşlarından başka kimsesi yok şu an. Facebook üzerinden açılan yardım kampanyasından başka da umudu... İyileşmek için iyi beslenmesi lazım kesinlikle. Ama ne yese çıkartıyor. Bağışıklık sistemi bitik. Morale çok ihtiyacı var. Tüm sanatçı ve emekçi arkadaşlarına, öğrencilerine duyuruyor, yardımlarını esirgememelerini diliyorum. 6 Kasım, Cem'in doğum günü bu arada. Hediyeye ya da kutlama mesajlarına değil size ihtiyacı var...
CEM BAŞESKİOĞLU KİMDİR?
(Ekşi Sözlük'ten)
l Fotografik hafıza sahibi, kitapları sayfa sayfa söyleyebilen, dünya üzerindeki en güzel kıvırcık saçlara sahip canım kişi... (psykhe)
l Gece Melek ve Bizim Çocuklar'da yapım yardımcısı olarak görev almış zat-ı muhteşem. (kumral ada mavi tuna)
l Sen Ne Dilersen'in Adana galası sonrasında bütün içtenliğiyle seyirciyle söyleşen yönetmen. (medusa5)
l 'Büyük Adam Küçük Aşk' adlı filmde de görev almış yönetmen. (ex)
l Senaryolar yazar, İstanbul'un en güzel ve en ücra kahvelerine götürür, olmadık yerlerde dans edebilme cesareti verir, iç görüsü ve heyecanı yüksek kişidir. (psykhe)
l İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde ders veren oyuncu/yönetmen. (betatron)
l Heyecanlı anlatım diliyle beynimizde, algımızda olağanüstü etkiler bırakan nadide bir hoca. Sinemayı derinden anlayacak ve bu işi hakkıyla yapabilecek nesiller yetiştiren aşmış bir yönetmen ve senarist. (alessandra)
l Şu sıralar zatürree hastalığı nedeniyle Haseki Hastanesi'nde yatan yönetmenin hem maddi hem manevi desteğe ihtiyacı var. Cem Başeskioğlu HESAP NO: 1134/6697197 - Garanti Bankası Karagümrük Şubesi.

Home Tweet
Home: Adapazarı'nda 99 depreminden kalma 700'den fazla hasarlı bina var ve çoğu öğrencilere kiralanıyor. Süper! Ölürse gençler ölsün yani. (erkan_akkus)

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi

NATO'nun en güçlü ülkeleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada