• $15,9749
  • €16,9463
  • 948.026
  • 2388.87
6 Ekim 2011 Perşembe

En çevreci araçla test sürüşü

Türkiye'de bir ilke imza atarak, yüzde 100 elektrikli araçla hizmet veren Aras Kargo'nun Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras'tan buluşma teklifi alınca memnuniyetle kabul ettim. Üstelik bu ilk yüzde 100 elektrikli araçla test sürüşü de var teklifin içinde. 'İşkolik' bir kadınla tanışmaya hazır şekilde gidiyorum randevuya. Ancak tipik bir dişi kaplan yerine gayet pozitif, güzel bakışlı, genç bir kadın buluyorum karşımda. Henüz 33 yaşındaki Evrim Aras, hiç de öyle tepeden inme oturmamış patron koltuğuna. Aynı zamanda sıkı bir eğitimci olan rahmetli babası Celal Aras'ın talimatıyla, bayilerden birinin bankosunda başlamış ilk olarak işe. Yeterince banko-depo tozu yuttuktan sonra bayii müdürü olmuş. Merkeze ise ancak bir buçuk yıl sonra geçmiş. Çeşitli departmanlarda geçirdiği yılların ardından babasının rahatsızlığı sebebiyle şirketin başına geçme mecburiyeti doğmuş. O günden bu yana da bayrağı o taşıyor.

DÜNYAYI KADINLAR KURTARACAK
Laf olsun diye söyleyen çok ama ben sahiden inanıyorum dünyayı kadınların kurtaracağına. Evrim Aras da o kadınlardan biri kesinlikle. Sosyal sorumluluk projeleri, eğitim ve çevre konusundaki yüksek bilinci bunun ispatı zaten: 
- 2008'den bu yana kargo gönderimlerinde, geri dönüşümlü kağıtlardan üretilmiş 'çevreci kutular' kullanıyorlar. 
- Yıllardır ülkenin yeşilini yitirmiş çeşitli alanlarına ağaç dikiyorlar. Şu an 133 bin olan dikili ağaçları, 2012'ye kadar 200 bini aşacak. 
- Çeşitli sivil toplum kuruluşlarından gelen talepler doğrultusunda, ücretsiz kargo hizmetleri veriyorlar. 
- Bu yılın ocak ayında açtıkları Celal Aras Anadolu Lisesi'nin yanı sıra Celal Aras Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla üniversite öğrencilerine 'Geleceğe Lider Ol' adlı bir eğitim bursu veriyorlar.     
- Gündemdeki son yenilik ise, yüzde 100 elektrikli hizmet araçları. BD Otomotiv'le işbirliğine giden şirket, elektrikli hafif ticari araç segmentinde yer alan yüzde 100 elektrikle çalışan ilk aracı filosuna katmış. Hedef, tüm filoyu benzinden kurtarıp çevreyle dost kılmak.
Henüz bir hafta önce sahaya inen araçla test sürüşüne geldi sıra. Gaz-frenden ibaret aracımız. Sessiz mi sessiz hem de. Çalışmadığını, direksiyon ısrarla dönmeyince anlayabildim, o derece! Işık maviye dönünce 'çalışıyor' demekmiş meğer. Pedallar öyle hafif ve benim topuklarım öyle platform ki, '0' duyuyla kullanmaya çalışıyorum. Hay aksi. AVM güvenlik görevlisinin, 'buraya park edemezsiniz' demeye geldiğindeki suratını görmeliydiniz fakat. Kimse alınmasın ama 'dişi ekip', elektrikli kargo aracı konseptini süper tamamlıyor. Test ettim, tespit ettim. Biraz da teknik bilgi:  
- Bataryasının tamamı şarj edildiğinde, otomobil 110 km menzile çıkabiliyor. 
- 8 saatte şarj edilebilen araç, 100 km'de 1 TL'lik elektrik tüketiyor. 
- Aracı 220V prizde şarj edebilmek mümkün. 
- Aras Kargo'nun İstanbul geneline kuracağı Hızlı Şarj Noktaları'nda 30 dakika içinde %20 - %80 aralığında şarj edilebiliyor.
Sonuç olarak, torunlarıma anlatacağım şahane bir anı oldu. Elektrikli kargo aracı filosu yanında, yazarınızın torun-torba vizyonu ütopik kaçmaz herhalde, sayın yeniliklere açık olan!

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister