• $15,9168
  • €16,8383
  • 942.398
  • 2382.38
11 Aralık 2012 Salı

Ecdat dizilerine 'yasa' ayarı!

Gün geçmiyor ki skandal bir icat yumurtlanmasın ülkede. Başbakan Erdoğan'ın 'çok izlenen' Muhteşem Yüzyıl'a ateş püskürmesinin ardından yeni bir yasanın tez yola çıktığı duyuldu. Bundan böyle tarihi dizi yaparken 'bin düşünüp bir yapmayı' sağlayacakmış bu yasa. Harem hallerine, saray entrikalarına, padişahın halvet eğlencelerine elveda yani sayın Türkiye. Ecdat dediğin 'yaramazlık' yapamayacak bundan böyle ekranda. Teklif yasalaşınca ilk giden kelle de bizim Sülüman'ınki olacakmış zaten. Yasa zoruyla yayından kaldırılacak dizi! Alın size nur topu gibi SANSÜR. Güleriz ağlanacak halimize. Sözüm ona, Başbakan 'kızdı' diye verilmemiş bu yasa teklifi (enayi filan mı yazıyor alnımızda..?), 'halk' istiyormuş; 'Bu diziler yüzünden çocuklarımız tarihini, atalarını tanımıyor' diyormuş e-mailler. Bu gelişmelerin sözcülüğünü üstlenen İstanbul Milletvekili Oktay Saral'a birkaç basit sorum var: 1) TV sizce çocuk bakıcısı mı? 2) TV sizce tarih öğretmeni mi? 3) Türkiye sizce kreş mi? 4) Çocuklarla gençleri öne sürerek yetişkin haklarını ihlal etme hakkını size kim veriyor? 5) Yayın denetleme işinin iktidar partisinin faaliyet alanına girdiğini nereden uydurdunuz? 6) İşgüzarlığın kelime anlamını bilir misiniz, sayın Vekil?

ŞERDEN GELECEK HAYIR
Bire on bahse varım ki; dizi yasağından sonra harem ve halvete odaklanan Osmanlı erotik roman ekolü patlayacak. Ekranda 'ecdadının kırdığı fındıkları' izlemekten mahrum kalan halk da mecbur kitaba yönelecek. Okuyucu sayısı artacak. Raflar coşacak. Tarih bir başka açıdan daha 'in' olacak. O zaman ne yapacaksınız? 'Yasa çalışıyorum' diye diye okursunuz artık. Yasakların cazibeyi artırdığını kavrayamadınız gitti. Kolay gelsin bakalım.

Konserin yeni adresi 'Lifepark'
Konser organizasyon ve menajerlik grubu Unilife, sürpriz bir davet verdi geçtiğimiz hafta sonu. Orman içinde, 25 bin kişilik, yeni bir konser, festival ve event alanı açıyorlar. Heyecan büyük. Konser topraklarına ilk ayak basma uğruna, yağmur demedim, soğuk demedim, gittim, tesisleri gördüm. Ulaşım pratik öncelikle. Maslak'tan orman yoluna gir, Bahçeköy'e varınca su kemerlerinden sağa, Sarıyer'e dön, yönlendirme tabelalarını takip et, hoop Lifepark'tasın. Ve bir şey söyleyeyim mi size; İstanbul'u unutturan o orman yolu zaten harika da, yağmurlu hafta sonlarında bütün radyolar enfes çalıyor! Ne kadar buğulu, melankolik şarkı varsa sıraya diziliyor. Ve yol hiç bitmesin istiyor insan. Lifepark'la ilk buluşma bu kafada başladı işte. Eski yeni dostlarla tahta masalarda buluşunca daha da şenlendi. Partinin yapıldığı cam tavanlı ahşap mekan çok yakında 'av restoranı' olarak faaliyete geçecekmiş. Hazırlıklar neredeyse tamam. Aldığım diğer bilgiye göre; açılış konseri için de bomba bir starla imzaya gün sayıyor Unilife. Gelişmeleri takipteyim. Bu sezon konser/festival yolu Maslak'tan geçip ormana çıkacak, orası net.

Hope Tweet Hope: 'Bir Türk erkeği hiç cümle kurmadan, sadece 'eyvallah', 'bakarız', 'hayırlısı', 'kısmet' diyerek beş yıl yaşayabilir.
- Anonim' (@aycelina)

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak

Erzurum'da mayısta beyaz örtüyle kaplandı

Hayvanların gazabına uğrayan insanların zor anları