• $13,5053
  • €15,3851
  • 770.048
  • 1809.65
5 Ocak 2013 Cumartesi

Bir kredi kartı kabusu

Kredi kartı hack'lenen bir işadamı ahbabımın başına gelenler hepimize küpe olacak olacak nitelikte. Olaylar şöyle gelişiyor: Cep telefonuna gelen bir mesaj, o an üzerinde bulunan kredi kartından yüklü bir harcama yapıldığını bildiriyor adama. O dakika bankayı arıyor ve başına geleni acilen aktarıyor adam. Olan biteni kavramakta o kadar 'yavaş' ve o kadar 'dirençli' davranıyor ki müşteri temsilcisi. Bu görüşme sürerken adamın cep telefonuna üç mesaj daha geliyor, üç yeni harcamaya dair! Bu bilgileri de derhal aktararak, ısrar kıyamet kartı kapattırmayı başarıyor sonunda adam. Fakat kabus bitmiyor. Harcama mesajları gelmeye devam ediyor, takip eden zamanda - hem de 'iptal' işlemi yapılmış karta! Defalarca daha arayıp durumu haykırıyor adam bankaya. Fakat mağdur müşteriyi birbirine aktaran her temsilci, 'iptal işleminden sonrakiler dahil' tüm borçları ödemekle yükümlü olduğunu! Ve ancak bundan sonra itiraz edilebileceğini tekrar edip duruyor. Söz konusu banka HSBC. Ve öyle görünüyor ki, her an her bankayla başımıza gelebilir bu kabus. Çünkü kart müşterilerinin 'yüksek limitli' kredi haklarını, 'hırsızlığa karşı' koruyacak bir sigorta uygulaması yok bankalarda. Çok feci değil mi?

Parmak ısırtan ev ziyafetinin sırrı
Mutfaktaki başarısı peynirli omletten ibaret olan kız arkadaşımın on kişilik yılbaşı sofrasında poşette tavuk ve market mezeleri yerine; 'güneşte kurutulmuş Kars kazı dolması', 'ballı Mahmudiye' ve aşık olunacak kadar mükemmel zeytinyağlılarla karşılaşınca feci şüphelendim. İnsanı sersemleten müthiş ziyafetin sonunda, erkek arkadaşından ırak bir köşeye çekip kollarını iyice cimcirince öttü bizimki... Kendim yaptım diye pişkin pişkin hava attığı bütün o fantastik yemekleri, İstinye Park'taki meşhur Osmani'den sipariş etmiş! Ta Suadiye'ye üstelik. Anadolu mutfağının görkemli markası Osmani'nin, evlere servis ve catering vermeye başladığını, üstelik Yemek Sepeti'ne de girdiğini bu sayede öğrendim. Yüzden fazla çeşit içeren mönüsüyle, yöresel mutfak krizi tutanların başını döndüren Osmani... Demek bundan böyle, dört dörtlük ev daveti vermek isteyenlerin de kurtarıcı adresi. Aklınızda bulunsun sayın 'bugün ne pişirsem' diye kara kara düşünen.

Bar kelebeğinin böylesi
Zeki, çevik ve 20'lerin ortasındaki İzmirli tayfamın çekirdek (pardon çiğdem!) kadrosundan beş 'esas kız', eğlenmeye gittikleri bir barda... Yanlarına gelen über bir yakışıklının, ortama şöyle eklemlenmeye çalıştığını anlattılar; 'Hey selam! Ben biseksüelim, şu an bir erkek arkadaşım var ama size aşık olduuum!' (Beş kızın beşine birden!) 'Çok da yakışıklı vah vaaah' deyip eğlenceye biraz ötede devam etmiş tabii bizimkiler. Biz dizi izlerken kafa 1 milyon gecelerde sayın yalan dünya!

Hope Tweet Hope:
'Neyse Şeker Portakalı'nı okumayan kalmayacak artık...' (@ozlemakalan)

<p>Coronavirüsün en çok mutasyona uğramış versiyonu olan ve 30'dan fazla mutasyonun tespit edildiği

Çok mutasyonlu yeni Covid-19 varyantı: Omicron

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor