• $15,5657
  • €16,2557
  • 899.968
  • 2422.06
21 Nisan 2012 Cumartesi

Ben bilmem şefim bilir

Artık bir şehir klasiğine dönüşen Kayra Restoran Haftası İstanbul, Ankara ve İzmir'de 200 farklı mönü ve 1000'e yakın farklı lezzetle devam ediyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen bu gurme etkinliğin sürprizlerinden biri de, ünlü İngiliz şef James Stocks'tu. Henüz 27 yaşında, evli, 2 çocuklu (3'üncüsü de yoldaymiş!) ve bir sandık otunu kucaklamış halde İstanbul'a gelmiş bulunan yetenekli Bay Stocks'u, 3 günlük programının son durağı olan Chilai Bebek'te yakaladım. Çok katlı restoranın ikinci kat misafirlerinin tamamı İngiliz şefin mönüsü için oradaydı o gece.
BEBEK'TE BİR İNGİLİZ
Beş kalemden oluşan özel mönünün açılışı, 'Tuzda pişirilmiş ve füme ricotta ile doldurulmuş pancar, yengeç bonbonları ile garnitürlendirilmiş Belçika tarağı, bakla velütesi ile' idi. Eşleştiği Urla-Denizli yöresinden Kayra Vintage Chardonnay Sur Lie ile el ele, haza elegan bir çift oluşturdular kanaatimce. 'Hafif sote edilmiş ıspanak ve vanilya köpüklü yaban mantarı eşliğinde kalamar mürekkepli el yapımı tagliatelle ile halibut' geldiğinde 'şefim halibut ne?!' diye çıkışmadan edemedim fakat.
ŞEFİM HALİBUT NE!?
James, bütün misafirlere yemek çıkarmakla meşgul olduğundan isyanımı duymadı tabii. İyi kalpli bir garson yetişip, 'balık efendim' dediği anda, 'Balık Pazarı'ndan geçerken o çeyrek midye tavayı yemeyeydim iyiydi' adlı bol soslu bir pişmanlık sardı her yanımı. Nihayetinde James'in, baş döndürücülüğü test edilip onaylanmış konsept tatlısından kusur kalarak çektim cezamı. Yemeğe giderken atıştırma gafletine düşenler için geliyor sıradaki şarkımız: Her şeyin bedeli var, olmadı yar!
4. RESTORAN HAFTASI
Her yıl gelişip büyüyen bu leziz organizasyon, benim en sevdiğim şehir etkinliklerinden biri. Çünkü makul fiyata iyi yemek ve şarap mönüleri sunarak şehrin yeme-içme kültürüne önemli bir ivme kazandırıyor. Yanı sıra cereyan eden performanslar, partiler, atölye çalışmaları ve renkli yemek sohbetleri de cabası. Kayra Restoran Haftası, 26 Nisan'a kadar İstanbul-Ankara-İzmir'de 90 noktada devam ediyor, sayın kalbe giden yolu restorandan geçen. Sevdiklerinize gurme bir şıklık yapmak için iyi bir fırsat. Yıldız anason karamelinde roti edilmiş hafta sonları diliyorum. İyi de roti ne? Ben bilmem şefim bilir, sayın sorusu olan.

'Vizontele Kemal'
Ne zamandır aklımda ya, etmeyeyim eylemeyeyim diyordum. Fakat geçen gün Hüseyin Çelik, Kemal Kılıçdaroğlu'nu Cem Yılmaz ve Ata Demirer'e benzetip, 'Kılıçdaroğlu çıksın stand-up yapsın o zaman' deyince söylemeden edemez oldum. Nicedir elinde mikrofonla, Vizontele'deki Altan Erkekli gibi görünüyor gözüme Sayın Kılıçdaroğlu. Bkz. 'Vizonteleee, radyonun resimlisidiiir!' Haksız mıyım, sayın sinematik bakan?

Home Tweet Home:
'Ajdar'ı bir kere Kozyatağı'nda yağmurlu bi günde karşıdan karşıya geçerken gördüm, kapşonlu montuyla normal insan gibi yürüyordu.' (@aycasenbaskan)

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Okul bahçesine inşa ettiler! ''böcek oteliyle'' canlıların yaşamını öğreniyorlar

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz