• $15,8343
  • €16,7391
  • 929.895
  • 2403.68
8 Kasım 2011 Salı

Behzat Ç. ile mutsuz olmak

Bekleye bekleye gözü yollarda kalmış ateşli bir yavuklu gibi koşturdum sinemaya. Filmi anlatıp da heyecanınıza çatal saplayacak değilim, sayın yüreği nazlı bir sufle gibi kabaran. Ancak şu kadarcığını söyleyeyim (ki sır değil); ateşlenen başımı dizlerinin yerine / dayasaydım taşlara makamında bir film, 'Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm'.  Cinayet büronun tek sıra kafayı sıyırmasına ve Behzat amirimin saz arkadaşlarını takdim eden soliste bağlamasına içerledim sanırım en çok. Pişman mıyım peki? Asla! Suya sabuna dokunmadanca, kişiler üzerinden notlarla aktarmak isterim macerayı:
HAKAN BOYAV (Kolsuz Ahmet - Süleyman): Behzat Ç. dünyasına bu filmle giren ve filmi 'film' yapan en derinlikli karakter. Cinayet Büro alınmasın ama Hakan Boyav'ın solo performansı, filmi kalbime kazıyan yegane unsurdur.  
RED KİT (Tardu Flordun): Nejat İşler'in sarartılmış kafasını ve münasebetsiz zamanlardaki çoraplı patilerini arayan gözler için kötü bir rüyadan farksızdı. Yiğidi öldürüp hakkını vermem gerekirse ille de, tişörtü sevdim. 
CANSU DERE (Olay Yerici): Atkuyruğu, sıfır makyaj, tek kelimeyle nefisti yeni kız - ama Behzat Ç.'nin yakınlarında tek bir tane daha 9 yaşında çocuk sesli-mangacan gözlü dişi görürsem bileklerimi keseceğim!
FATİH ARTMAN (Harun): Kilolar vermiş epeyi serpilmiş Harun'cuğumuz - fakat yaz tatilinden boy atmış vaziyette dönüp afallatan kanka gibi de 'yabancılaşmış' ortama. Behzat'ın gömleğini giymesi de böyle hissettirmiş olabilir bu hikayede - Ki Behzat'tan çok Harun'dur filmin arıza zirvesi.
CANAN ERGÜDER (Savcı Esra): Keskin zekasını gösterdiği yegane an, olay yerici yeni kıza (Cansu Dere) fırlattığı, 'tehlike anında acımam parçalarım' bakışıydı. Ki filmin-hikayenin duble maço (bkz. duble paça) dünyasında payına bu düşmüş, yapacak bir şey yok. 
PİLLİ BEBEK: Jenerik müziğiyle içimize işleyen grubun melodileri filmde niye bu kadar ekonomik kullanılmış anlamak zor. Yan bir karakter olarak ara ara sahnelere sızdırılsaymış havaya girmek daha bir mümkün olabilirmiş.
VE BEHZAT... Sıkıntı yok amirim. Seninle mutsuz olmaya da varız biz... Yine yap yine geliriz. Ama gözünü seveyim, dişine kestirdiğin hatunlara attığın şu, 'Kimin kızısın bakiiim sen?' bakışına son ver. Savcı Hanım gibi sabırlı durmam dört koldan cırmalarım, demedi deme!

Cevahir Cinebonus'ta patlamış mısır yolsuzluğu!
Şaka değil, sayın gözlerine inanamayan. Değerli oyuncumuz, dünya gözüyle Cannes kırmızı halısında boy gösterenimiz, İskender Abi'miz (bkz. fantastik dizi L&M) Ahmet Mümtaz Taylan'ımız tweet'ledi; Cevahir AVM Cinebonus sinemalarının büfesinde patlamış mısır kutularının yarısına bayat mısır, üstüne de tazesini doldurup satıyorlarmış. Bu kadar sefil bir dolandırıcılık duymadım hayatımda. Yeme-içme sektöründe mısır patlağından daha 'ballı' bir ürün bulmak at ve devenin ta kensidir, bu BİR! Sinema büfesi gibi, suyu bile 5 katı fiyata 'ittiren' bir işletmede aç gözlülüğün bu kadarına yuh, bu da İKİ! Cinebonus markasını da, Cevahir markasını da sabote eden bu 'ezik' sahtekarlığı tüm sinemaseverler adına yetkililere şikayet ediyor ve 'korsan mısırlı sinema eylemi müstahaktır böylelerine' diyorum. Bayat mısır patlağı... Cık cık cık!

Cımbız
KADINLAR BEHZAT Ç.'DEN NE İSTER? Kadınlar onu biraz oğulları gibi görüyor ya da sokaklarda başıboş dolanan bir oğlan çocuğu gibi... Öyle bir oğlan çocuğuna rastlayan her kadın koruyup kollamak, akşam eve yemeğe çağırmak ister. Sokakta kalmasın, güvenli bir yatakta uyusun ister... (Erdal Beşikçioğlu'nun Behzat Ç. kurmayları, Emrah Serbes ve Serdar Akar'la beraber Gülenay Börekçi'ye verdiği röportajdan).

Home Tweet
Home:
İstanbul Modern'de 'Hayal ve Hakikat' sergisi... Bayramda gelip görün. Şanslıyım, etkilendim. (kursunlacivert)

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı