• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
7 Haziran 2012 Perşembe

Beden, hak ve teşhir

Geçtiğimiz haftasonu Bianet'in başlattığı fotoğraflı Kürtaj Hakkı Kampanyası Türkiye'nin gündeminde. Kadınlar ve kadından yana adamlar fotoğraf yağdırıyor. Ama vücuduna, ama kartona, ama duvara, ama canı nereye isterse oraya yazıyor, gönderiyor: 'Benim Bedenim Benim Kararım', 'Karımın Bedeni, Karımın Kararı', 'Kadının Bedeni, Kadının Kararı'...  Ayşe Arman da dün bekleneni yaparak kampanya pozuyla çıktı. Röportaja eşlik eden fotoğraf, kampanyanın hızını ateşlediği gibi kimi medyacılara da eleştiri malzemesi oldu (bkz. Cüneyt Özdemir): Vay soyunan soyunayaymış da, vay bu türlü teşhir etmelere doyulamayan 'beden' nasıl olup da kadının olurmuş da, çıplak fotoğraf çektirmeye bahaneymiş de, şurda ciddi ciddi kürtaj tartışılırken bu da nereden çıkmış da...
ÇIPLAKLIĞA BAHANEYMİŞ?!
'Tımarhanelik' yorum, teşvik ve hakaretlerin ortalığı toz-dumana boğduğu şu tartışma ortamına 'ciddi' denecekse vah bu ülkeye de, medyasına da. Siyasetçisinden gazetecisine, işleri güçleri kadına iş öğretmek: Öyle yapma, öyle açma, öyle kapatma, öyle deme, öyle yazma, öyle fotoğraf koyma, öyle doğurma, öyle aldırma, öyle dik dik bakma. Al medyasını vur siyasetine. Kompleks dükkanı. 
LEZZET AVCISI MEDYA
Medyamız haza gurmedir(!) çıplaklık konusunda. En 'yamuk' gazeteciyi al; çıplağın 'dirisini' 1'e, körpesini arkaya, 'ölüsünü' 3'e koymayı bilir. 'Diriyle kırmızı, ölüyle beyaz mı içiyorduk' diye sor (denemek için), ona da cevap verir. Bitmez gurmenin 'lezzet' avcılığı. Frikik olsun, öncesi olsun, sonrası olsun, ağzı sulanır... Estetik mağdurlarını, ahı gitmiş vahı kalmış starları, frikik sahnelerini ortaya karışık foto galerilerle teşhir etmeye, pişirip pişirip farklı manşetle gazlamaya doyamazlar. 'Halk bunu istiyor' derler sorana da. Yersen! 'Erken tıklanma sorunum var!' demiyor da... Denize düşenin sarıldığı 'yılan' mıdır ki bu halk, ne menem bir 'kör' kuyudur? Her garabetin altından çıkıyor.
PAÇALARDAN AKIYOR
Alışmışlar kadın bedenini ellerinde oyuncak edip istedikleri gibi 'büyütüp/küçültmeye'; özgür birileri çıkıp kendi bedenini protesto unsuru yapınca hazmedemiyorlar. Kafa basmıyor. 'Hep medya mı teşhir edecek-sömürecek kadın bedenini, işte ilk defa bu ülkede kadınlar çıktı ve 'bile-isteye' bir amaç uğruna ortaya koyuyor kendi bedenlerini' diyemiyor. 'Çıplak fotoğraf çektirmeye bahane' deyip saçmalıyor. Ne köhne kompleksmiş. 'Kadının Bedeni, Kadının Kararı' diyecek ilk medya adamı kim olacak meraktayım.

MDNA konseri
Madonna, 19 yıl aradan sonra Türkiye'de ve konser bu akşam! Önceki gece üç çocuğuyla birlikte İstanbul'a inişi büyük heyecan yarattı kraliçenin. İnternet'e düşen DHA imzalı ilk haberde en dikkat çekici detay ise; 'Üzerinde spor kıyafetleri olan Madonna'nın el ve kolundaki kırışıkları dikkat çekti'... Haberi takip eden, yazan, koyan, cümle kopyalayıp yapıştıran muhabir-editör daha ıngaa!! derken bu kadın Madonna'ydı ve dünyayı sallıyordu! Elleri kolları kırışıkmış... Hep başkasının bedenini çekiştirin siz e mi. Aferin. Sakın aynaya bakmayın. Ödünüz kopar. Yemin ederim!

Hope Tweet Hope: (Home Tweet'ten gına geldi bana, siz de sıkıldınız muhtemelen, sayın okuyan. Daha umutlu, daha gülüşlü tweetler girsin bundan böyle bu kutuya. Açılışı 'berberlik' ana sanat dalıyla yapalım, sıhhatler olsun...) n 'Babylon modeli şekilli saç kesimi + yıkama 20 tl.' (@enginonder)

<p>Akşam TV'den Ezgi Aşık Bakü'ye gitti ve 'Gaminetler Müzesi'ni gezdi. </p>

Azerbaycan ordusunun ele geçirdiği silah ve zırhlı araçlar bu müzede sergileniyor

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''

Sosyal medyada merak konusu oldu! Sudaki kırmızı rengin nedeni belli oldu