• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
7 Haziran 2011 Salı

Baba aramıyoruz ki oğlum kendimize

Özlem Tekin afra tafrasıyla okuyoruz başlığı ve konuya süzülüyoruz. Yakın zamana kadar Tempo'nun en etkili imzalarından olan Işıl Cinmen, geçtiğimiz pazar sürpriz yaptı ve Radikal'de çıktı karşımıza. 'Devlet babaya' seslendiği açık mektubu o kadar sevdim ve kaçırmanıza o kadar gönlüm razı olmadı ki... 'Sen benim babam değilsin' başlıklı yazıyı tüm kalbimle like'ladım, yetmedi bir kısmını da buradan paylaşarak bugün sözü Işıl'a bıraktım, sayın okuyan:
***
Sevgili Devlet,
Aslında sana hiç yazmayacaktım. Ama son zamanlarda bana koymaya çalıştığın yasaklar babamınkileri aştı (...) Senin soyut bir kavram olmadığını anlamam vaktimi aldı. 'Ezeli ve ebedi' oyunu oynadığını görmem kolay olmadı. İnsanlardan oluştuğunu, tek doğru gibi sunduğun doğruların insan eliyle yaratıldığını anlamam için zaman gerekti. 'Ben senden daha iyi bilirim' derken, 'Sen kimsin'in cevabını saklamak için çok uğraştın. İktidarının, ancak benim rızam doğrultusunda var olabileceğini unutturmak için elinden geleni yaptın. 'Başkasının sınırını ihlal etmedikçe' diye tanımlanan kavramda ihlal edilen sınırın hep benimki olduğunu da...
(...) Biliyorum ki, kimse kimseden daha özgür yaşamayı istemesini talep edemez. Ama bil ki, aksi de olmaz. Kurduğun panoptikonun ihanet üretmekten başka bir işlevi yok; çünkü katı kurallar katı ihanetler doğurur. Hepimizin bir 'kaset'i var. İstediğimiz ama belli referanslara göre doğru bulunmayacağını bildiğimiz için saklamak zorunda olduğumuz her şey, 'kaset'tir. Referans noktaları katılaştıkça insan ahlaki ikiyüzlülüğe zorlanır. Oysa önemli olan, yüksek sesle söylediklerimizle kasetlerimizin mümkün olduğunca az çelişmesidir. Bunun da yegane yolu, hayatlarımızın arkasında duracak cesarete ve özgürlük temennisine sahip olmak. Çünkü o kasetler zaten biziz. Ve her kim olursak olalım, kendimiz gibi yaşamaya hakkımız var.
Kafaca büyümek istemeyen, bunu dert etmeyen çocukların olduğunu biliyorum. Onları seviyorsun. Ben senin sevmediğin çocuklardanım. Babam sen değilsin. Benim babam hiç kimse değil. Benim babam, benim. İdealize ettiğin siyah-beyaz Türkiye, siyah-beyaz filmlerin
döneminde kaldı. Benim dünyamda öyle bir ülke yok. Ve benim dünyamda en zararlı şey, yasaklar. Bunu kabul etmen ve beni rahat bırakman için her zaman mücadele edeceğim. Seni hiç rahat bırakmayacağım Devlet Efendi.

Bebek Şenliği'nde dizi standı
Türkmax'ın fenomen dizisi '1 Kadın 1 Erkek', Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştirdi ve facebook'ta açtıkları dükkandan sonra hafta sonu gerçekleşen Bebek Şenliği'nde de stant açtı. Muzip konsept ürünlerle fan'larının karşısına çıkan dizinin yapım ekibi ve oyuncuları da bizzat stantta bulundu. 

- Ürünler arasında en dikkat çekenlerden biri, fal atraksiyonlu eğlenceye hizmet eden kamasutra desenli nevresim takımıydı.
- İstendiğinde birleşip istendiğinde ayrılan çıt çıtlı plaj havluları ise kumsallardaki yeni trendin habercisi oldu.
- Dizinin ikon çifti Zeynep'le Ozan'ı gözyaşlarıyla ayıran sezon finalinin facebook'ta gördüğü yoğun ilgi de ayrıca; dizinin sayfasını facebook'ta haftanın dünya birincisi yapmış.

Home Tweet Home: Rüyamda 'Bahçeli OK, Erdoğan OK, Kılıçdaroğlu OK, herkes okey, hazırız' diye sayıklıyormuşum, seçim öncesi travma atlatıyorum - twitter.com/elifkey

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak