• $8,1512
  • €9,7187
  • 454.624
  • 1375.91
15 Mart 2011 Salı

Ayrımcılığa karşı 'Anonim CV'

Geçen hafta, Medyasofa grubunun davetiyle Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir'in konuşmacı olduğu bir kahvaltıya katıldım. Belçika genelinde en genç Türk kökenli siyasetçi olan 27 yaşındaki Özdemir, meclislerinde ayrımcılık ve ötekileştirmeye karşı verilen mücadeleleri, geliştirilen çözümleri anlatırken son derece önemli ve insani bir gelişmeden söz etti.

Brüksel'de hayata geçen ve yaygınlaştırılma yolunda ilerleyen bu yeni uygulamaya göre, iş başvuru formlarında (CV) isim ve cinsiyet belirtilmiyormuş artık! CV'lerin bu yolla anonimleştirilmesinde hedef hem 'yabancı' ayrımcılığının, hem de din ve cinsiyet ayrımcılığının ve bunlara bağlı sorunların önüne geçmek... Yani bir işveren, işe aldığı/alacağı kişileri yalnızca donanım ve deneyimlerine göre değerlendirecek ve seçimini yaparken de milliyet, cinsiyet, din önyargılarından muaf olacak. İnsan nasıl da imreniyor öyle değil mi? Seçim hazırlığında olan tüm parti ve partililere önemle duyurulur.

BABAM SAĞ OLSUN!
Kendisi de Belçika'daki üçüncü kuşak Türklerden olan Mahinur Özdemir'le konuştuğumuz yüz güldüren konulardan bir diğeri de eğitimle ilgili. Belçika'da yaşayan Türkler arasından üniversiteye giden Türk kızlarının oranı, erkeklerin yaklaşık iki katıymış. Ve babalar başta olmak üzere aileler kızlarının okumasına son derece önem vermekteymiş. Kızlar arasındaki trend de bu durumu, arabaların arkasına yapıştırdıkları 'Babam sağ olsun!' stiker'larıyla ilan etmekmiş. Yürüyün kızlar diyorum.

Eyvah aile imamı(!)
'Aile hekimi' konsepti en çok kimlerin işine yaradı biliyoruz hepimiz: Hırsızlar! Tonla zahmetten de kurtuldular üstelik. Gece yarısı kapıya bacaya tırmanmaya çalışmak yerine zili çalıp 'aile hekiminiz geldiii' diye kendilerini tanıtmaları yetiyor! İçeriye buyur edilip misafir gibi de ağırlanıyorlar soygun öncesi bir güzel. Şimdi bir de 'aile imamı' müjdesi var biliyorsunuz gündemde... Ev ziyaretlerine başlayan aile imamlarından esinlenen büyük şehir hırsızları abdest almaya başlamıştır bile(!) sevgili okuyucu. Aman dikkat.

<p><strong>ALTIN POWELL SONRASI DÜŞTÜ</strong><br></p><p>Altın, Fed Başkanı Powell'ın ABD büyümesi v

Haftanın Ekonomi Başlıkları... Powell Konuştu, Altın düştü

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü