• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
13 Nisan 2013 Cumartesi

Arzu, imza ve çek...

Para çantaları, rulet masaları ve terso abilerin başrolde olduğu bir gangster filmine dalacağız gibi bir hava saçıyor başlık ama konumuz güncel sanat! "Nedir/ne değildir"e boşverip direkt örneklere dalalım var mısınız? Güncel sanat evreninde son günlerde yaşanan en zeki hamlelerden biri; "Boş Çerçeve" hadisesi... Hatırlayacaksınız; Bedri Baykam, Ülker markasını eleştirmeyi gelenek haline getirmişti. Hâl böyleyken Murat Ülker'in, Bedri Baykam'ın Boş Çerçeve adlı eserini 125 bin dolara satın aldığı haberi, gündeme bomba gibi düştü. Baykam'ın Boş Çerçeve'sinin içi tıka basa anlamla doldu takdir edersiniz bu sayede...

Rönesans'tan bu yana renkliliğini koruyan sanatçı ve koleksiyoner ilişkisi, güncel sanat dünyasında iyice ilginç bir hâl aldı. Koleksiyonerler artık sanatın alıcısı, sponsoru, koruyucusu ya da direkt objesi olmanın yanında; eserin sofistike bir parçası da olabiliyorlar. Tıpkı Baykam-Ülker ilişkisinde olduğu gibi.

Tam tersi ve yine akıl dolu bir örnek de son İstanbul Contemprary Art'ta, Altındere-Taviloğlu arasında yaşandı. Ünlü koleksiyoner Mustafa Taviloğlu (Mudo), sanatçı Halil Altındere'nin bir eserine talip olmuş ve çeki de peşin peşin imzalayıp sunmuştu (24 bin lira).

Sanatçının şekil ve içerikte tamamen özgür olduğu projede tek şart, eserin fuara yetişmesiydi. Yetişti. Ama Contemprary'de Taviloğlu'nu bekleyen gerçek bir sürprizdi: Sanatçı Altındere, Taviloğlu'nun çekini büyütmüş, imzalamış ve çerçeveleyip kendisine iade etmişti! İşte günümüz sanatçı-koleksiyoner ilişkisine ait iki çarpıcı örnek. Sanatı "sanat" yapan biraz da magazini artık...

Meclis İvedik (+16)

İsmet Uçma (AKP): Boşadık seni Muharrem, boşadık seni.
Muharrem İnce (CHP): Sen git karını boşa!
Uçma: Terbiyesizlik yapma!
İnce: "Boşadık seni!" diyor, lafa bak.
Uçma: Çok terbiyesiz bir adamsın!
İnce: Evli miyiz de boşuyorsun?
Uçma: Gerizekâlı mısın sen?
İnce: İnsan boşasa boşasa karısını boşar.
Mehmet Şandır (MHP): Şimdi terörün kucağına oturdunuz.
Mustafa Elitaş (AKP): Dış güçlerin kucağına oturan sizsiniz.
Bir yazar-çizer kaleminden çıkma "kurmaca" diyaloglar olacaktı ki bunlar... Seyreyleyecektik patırtıyı, ayarı, kodes prodüksiyonunu sayın ahali. Fakat işte sadece ve sadece resmi Meclis tutanakları! Nasıl ince (!) nasıl nükteli (!) nasıl da nezihler (!) vekillerimiz, öyle değil mi?

İlk akustik caz radyosu

FM frekansları milyon dolarlara dayanırken internet radyoculuğunun cazibesi artıyor. DJ Barthez'den aldığım habere göre, Türkiye'nin "ilk akustik caz radyosu" Joy Jazz yayına başlamış. Ülkenin en önemli caz müzisyenlerini bir araya getiren radyonun fikir babası, Kerem Görsev. En büyük gücü ise, eşsiz ve geniş repertuvarı... Akıllı telefon ve tablet bilgisayarda dinlemek için "Karnaval" uygulamasını indirerek Joy Jazz'a bağlanabiliyorsunuz. Bilgisayar ortamında ise adres; www.karnaval.com. Ben bu yazıyı yazarken arka planda çalıyor nitekim. Bol seçenekli, iyi bir eşlikçi... Tavsiye ederim.

Hello Tweetheart: "Emek'i yıkıp üst katlara taşımak Eiffel Kulesi'ni Seine Nehri'nin diğer tarafına kaydırmak gibi bir şey. Yani olacak iş değil." (@hakanchelik)

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi