• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
28 Şubat 2013 Perşembe

Anadolu Efes'in kusuru

Prodüksiyon başarılı, etki süper, duygu tavan. Türk basketbolu için 3 sayılık bir atış. Peki ama bu güzel reklamda geçen o "talihsiz" klasik müzik tarifini ne yapacağız? "Çoğumuz için eziyet olabilecek bir şey" diye söz edilen bir klasik müzik konseriyle başlıyor film... Ve devamında, "eziyetin öznesi" olarak karşımıza çıkan "orkestra"nın canla başla "Senden Daha Güzel" çalmasını nereye koyup nasıl seveceğiz? Klasik müzik sevgisi özel ilgi isteyen bir alan olabilir. Evet ama sırf herkese göre değil diye "harcamak" mı lazım? Öyle tatlı, öyle şakalı, öyle masumane harcanıyor ki üstelik, kimseler buna itiraz etmiyor bile! Fırıncılar, hamamcılar olsa çoktan ayaklanmıştı. Klasik müzikçilerden ise ses yok. Ya "üvey evlatlığı" kanıksadıkları için tepki göstermiyorlar ya da klaslarına yakıştıramıyorlar. Fazıl Say çıkıp bir "la" verir de konuyu akort eder belki dedim ama ı-ıh. Sesler "arabesk" olmayınca güme gitti sanırım. 
ACİLEN bu "kaza"yı düzeltmeye, reklamdaki "eziyetli" cümleyi iptal etmeye davet ediyorum Anadolu Efes'i. Toplum menfaatleri bunu gerektiriyor çünkü. Sporu-sporcuyu sevdirirken kültür sanatı harcamayalım. Futbol hakimiyetine karşı yıllar yılı var olma savaşı veren "basketbol ruhu" bu hassasiyeti gerektirmiyor mu sizce de?

Saygılı düğün
Sinem Kobal ile Arda Turan'ın düğünü, Başbakan'a saygıdan ötürü "alkolsüz" olacakmış. Ve focushaber.com'un detayına göre, nikâh şahidi Başbakan Erdoğan düğünden ayrıldıktan hemen sonra alkol servisi başlayacakmış. Şimdi;
l Bu emsale göre, içkili düğünler Başbakan'a saygısız düğünler midir? 
l Yoksa "saygı" dediğimiz şey, kişi varken var-yokken yok olan bir hokuspokus mudur?
l Bu şekil karar alındıysa bile, bunca göze sokmaktaki amaç ne? (Koştur koştur saygı açıklaması yapmak?)
l Başbakan, çocuklar telefon masada kalmış gibi bir ekşınla olay yerine dönecek olursa (misal), şişeler nereye saklanacak?
l Jeste "jest" ile karşılık vermek âlâ... Ama siyasi iktidarı, huyuna gidilmesi mecburi "baba" gibi konumlandırmak fazla "çocukça" değil mi?

Pi'nin dramatik yaşamı...
Ang Lee'ye ikinci kez En İyi Yönetmen Oscar'ı kazandıran Pi'nin Yaşamı (Life of Pi) filmi aynı zamanda, En İyi Görsel Efekt Oscar'ını da kucakladı. Ancak filmin emekçileri cephesinde tam bir skandal yaşanıyor... Animasyongazetesi.com'da yer alan habere göre; filmin görsel efektlerini yapan Rythm&Hues şirketi, geçtiğimiz haftalarda iflasını açıkladı. Dahası, bu filme geceli gündüzlü emek veren 200 kadar sanatçıyı, ücretlerini ödemeden(!) işten çıkarttı. Life of Pi'nin asıl yaratıcıları olan o sanatçılar, Oscar günü Hollywood'da protesto yürüyüşü yaptı. Ellerinde, animasyon dünyasının yeryüzü rengi olan 255 yeşil üzerine yazılı isyan mesajlarıyla; "3 aydır ilk kez dışarı çıkıyorum" (onlardan sadece biri)... Kare kare yoktan hayal üretip bilgisayar başında yaşayan sanatçıların trajedisi çok üzücü. Bir Oscar madalyonunun arka yüzü bu kadar karanlık olabiliyor demek... (Linki twitter'da paylaşan @burusvilis Güray Gürsel'in sörfüne sağlık.)

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti