• $7,4163
  • €9,0309
  • 442.603
  • 1542.45
06 Eylül 2011 Salı

Aile hatırası

Fotoğraf çekmenin çocuk oyuncağı olmadığı 'karanlık oda' günlerinde, ailece giyinip süslenip objektife poz vermek diye fevkalade bir etkinlik vardı. Makineden 'kuş çıkacağına' gönülden inanma yaşındaki çocukların faltaşıyla aval arası bakışlarla yakalandığı o fotoğraflar büyülüdür adeta. Saçlarına, yakalarına dev fiyonklar kondurulmuş küçük hanımların, askılı kısa pantolonunun tek paçası yukarı sıyrılmış şaşkın oğlanların takım elbiseli baba dizine ya da döpiyesli anne eteğine ilişmiş o halleri ne çok şey söyler okumaya hevesi olanlara. Bazı karelerde baba, bazılarında anne olur oturan. Ailenin meşrebi kadar, seçilen stüdyonun dekoru da tayin eder iskemlenin sahibini. Civcivlerini etrafına toplamış halde yan yana oturan anne-baba karelerini severim ben en çok. Arkasında muhtemelen, babanın kendi el yazısıyla düştüğü sene ve şehir kaydı olur fotoğrafın. Ki, uzak akrabalara postalanan belgelerdir aynı zamanda o. Civcivler büyüdükçe değerlenir, paha biçilmez hale gelir o kareler. Kimi sonradan renklendirilmiş, büyütülmüş. Eksik, yıpranmış yanları zanaatkar bir ressam eliyle yenilenmiş halde duvardaki yerlerini alır ya da albümlerde, kutularda bekleşirler.
YENİ NESİL POZLAR
Bugünün dünyasına fazla tumturaklı ve doğallıktan uzak göründüğü için herhalde ki, şimdilerde sadece siyasi liderlere has bir gelenek aile fotoğrafı çektirmek. İzin almaya gerek bile duyulmadan tag'lendiğimiz şipşak zamanlardayız ne de olsa. Her an her yerde kayıt altına alınıyoruz diye de herhalde, aile fotoğrafı/belgesi üretmiyoruz, hazırlıklı ya da hazırlıksız. Yapay bir doğallık konsepti peşinde koşan düğün ve doğum fotoğraflarına gösterilen ilgi-alakanın onda biri gösterilmiyor tüm üyelerin kadraja sığdığı tam aile fotoğraflarına. Kurduğumuz/kuracağımız aileleri, yetiştiğimiz ailelerden daha önemli bulmamızın da bunda payı var bana göre - ama bu başka bir yazının konusu.
'AİLE FOTOĞRAFI' YARIŞMASI
Bayıldığım bir haberi duyurmak istiyorum işte tüm bu nedenlerle. Hotpoint-Ariston, 'Afgan Kızı' fotoğrafıyla ünlenen fotoğraf sanatçısı Steve McCurry'le birlikte, web sitesi üzerinden aile fotoğrafınızı yükleyerek katılacağınız bir yarışma düzenlemiş. Aile fotoğraflarını çekip yükleyenler arasından yapılacak eleme sonucunda da bir kişi ailesiyle birlikte New York tatili kazanacakmış. 1 Temmuz'da başlayan ve 15 Ekim'e kadar sürecek olan yarışma sonucunda talihli, New York tatilinin yanı sıra Steve Mccurry'nin objektifinden aile fotoğraflarını çektirecekmiş. Yarışmanın cereyan ettiği adres, 'http:// family.hotpoint.eu'. Çekin ailenizi, yükleyin fotoğrafınızı derim, sayın heyecan yapan.
HER AİLE ÖZELDİR
Herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda çekilen en doğal aile fotoğraflarını bekliyor jüri. Steve McCurry'e göre hazırlıksız çekilen fotoğraflar hayat ve paylaşımlarla ilgili pek çok ipucu taşıyor: 'Aile fotoğrafları çekerken insanların jest, mimik ve hareketleriyle ortaya koyduğu ifadelerinden aralarındaki ilişkinin gücünü yakalamaya ve fotoğraflamaya çalışıyorum.' diyor, projeyle ilgili konuşan McCurry. 'Eğer beklersen insanlar kamerayı unutur ve ruh, görüntüye yansır' diye de ekliyor.
Çok anlamlı buldum ben bu yarışmayı. New York tatilini kazanıp McCurry'e poz verecek şanslı aile kim olur bilemem, ama bu vesileyle bir araya gelecek ve belgelenecek tüm aileler şanslı bana göre bu süreçte. Bol keşifler.

Home Tweet Ho me: Günüm google'ın bence gelmiş geçmiş en muhteşem ses Freddie Mercury doodle'ıyla aydınlandı. İyi ki doğdun... (Mehtap_Colak

<p>Peki, reform paketlerinde gelinen son durum ne? Hukuk ve  ekonomide hangi başlıkları konuşacağız?

Reform paketlerinde son durum ne?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Doğada yaptığı yemeklerle kentleri tanıtıyor

Türkiye'nin Arnavutluk'ta inşa edeceği hastanenin şantiyesi açıldı