• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
24 Ocak 2012 Salı

Ağlak salıya veda!

Bir süredir TRT 1'de dönen muazzam tanıtım filmiyle büyük beklenti yaratan 'Seksenler' dizisi bu gece görücüye çıkıyor. Ve iki ayrı açıdan önemli bu mesele: Çok uzak fazla yakın hissettiren, kaşla göz arasında tam 30 yıl geride kalan eski dost 'Seksenler'le buluşmak çok heyecan verici, bu bir... Öyle Bir Geçer Zaman Ki adlı trajik seri sayesinde iki yıldır ağlama duvarına dönen salı geceleri nihayet tarihe karışacak, bu da iki! Yayın günü olarak kimin fikriyse 'salı', canı gönülden tebrik ediyorum. Uzun zamandır kalbimi böylesine pır pır ettiren bir diziye rastlamadım...

ROMANTİK DÖNEM KOMEDİSİ 'SEKSENLER' 
'Çocuklar Duymasın', 'Papatyam' gibi aile komedileriyle tanınan yapımcı Birol Güven'in yeni projesi 'Seksenler'in, o leziz tanıtım filmini gördüğümden beri sabırsızlanıyordum. Derken, geçtiğimiz hafta Dizikolik için, çekimlerin devam ettiği stüdyoyu ziyaret ettim. Oyuncularla tanışıp söyleşmenin ötesinde, dekoru da yakından görüp, bizzat içinde dolaşma şansına eriştim. Ve diyebilirim ki, ben o gün o stüdyoda çocukluğuma rastladım, sayın 80'lerde çocuk olan! Dönem evini ve sokaklarını eksiksiz canlandırmış sanat ekibi. Öyle canlı, öyle başarılı ki dönemin ruhu... Dizide göreceğimiz Okul Yolu sokağında bir an kazık kadar olduğumu unutup, siyah önlük - beyaz yakalıymışım gibi okula doğru koşturacaktım az daha. 

DAHA MUTLU DAHA SICAK DAHA EŞİT...
Seksenler bu yüzden eşsiz işte. 'Bizim hayatımız' sandığımız ne varsa hepimizin hayatıymış meğer! Aynı kanalın, aynı dizilerin, aynı haberlerin izlendiği o birbirine benzeyen evlerde, birbirine benzeyen nasihatler ve birbirine benzeyen isyanlarla büyürmüşüz meğer... '80'leri nasıl bilirsiniz?' diye hangi bilene sorsanız bugün, alacağınız ilk cevaplar; 'daha mutlu', 'daha sıcak', 'daha lezzetli', 'daha cilveli' olacaktır. Sezen Cumhur Önal'la Müzik Yelpazesi, Hikmet Şimşek'le Pazar Konseri, Cenk Koray ve Güneş Tecelli ile Pazar Stüdyosu misal... Ve yani ille de, ama ille de TRT demek 80'ler öte yandan. Sadece bir televizyon değil, çocuk gözlerimizi kamaştıran 'güneşti' o zamanlar TRT. Ve tam on ikiden vuran bir buluşla, 'Seksenler' dizisinde, başrol TRT'nin. Ama çocuk ama yetişkin, orada bulunmuş herkesi mıknatıs gibi kendine çekecek bir dizi 'Seksenler'. Bu akşam saat 19.50'de, TRT 1 ekranı karşısındayım ben bu yüzden. Tıpkı o eski güzel günlerdeki gibi, sayın sobalı odada ailece gülüşmenin tadını bilen...

Gelen Kutusu (1)
YOLDA KİTAP ÖNERİSİ:
Merhaba Sevim Hanım, yolda kitap okuma konusunda sizin ve Tez'in görüşlerine aynen katılıyorum. Benim için 'en büyük israf, boşa harcanan zaman'dır. Bu yüzden durakta beklerken bile gazete okurum. Malum okuma özürlü bir milletiz. Tokyo metrosu gibi 'uyu ya da oku' (uyuyan çok var zira) kampanyası düzenlenebilir. Bununla birlikte otobüs, tren, metrobüs, metro duraklarına kitap konulabilir. Çalıntıyı önlemek için de kahve ve meşrubat makineleri gibi bir makine konabilir.  Kitapların ve yazarların ismi görünecek şekilde yazılır 50 kuruş veya 1 lira karşılığında düğmeye basılıp istenen kitap alınır. Alan kişi bu kitabı okuduktan sonra veya ineceği durakta yine makineye atabilir. Elinde fazla kitap olanlar bu makinelere konması için, kampanya görevlisine teslim edebilir. Böylelikle belki okuma alışkanlığı kazandırılabilir. Ne dersiniz? (Yaşar Usluer)
-İyi fikir, Yaşar Bey. Ancak endişem var; malum, çeşmelere zincirli maşrapaları bile kopartıp 'yürüten' dostlar var aramızda (!) Kitapların ve otomatların hali nice olur kestiremedim, ama bir şeylerin yapılması gerektiği de muhakkak. Büyükşehir Belediyesi'nin dikkatine sevk ediyorum önerinizi bu vesileyle. İyi günler.

Home Tweet Home:
Biraz önce Boğaz Köprüsü'nden aşağı atlamayı düşünen biri vardı ve biz bunu trafik kamerasından izledik. Hayat çok acayip. (DenizEslek)

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak