• $7,451
  • €9,0628
  • 444.474
  • 1552.83
01 Eylül 2011 Perşembe

70 cm'de sosyalleşme

Haliç manzaralı 70'lik bir balkondayız, bayramın birinci günü. Ferforje değilse de, belediye estetiği ile yarışır şıklıkta demirleri var balkonun. Asmalımescit'in yakın geleceğinin simülasyonu da diyebiliriz bu açıdan serüvene. Standart bir Asmalı nüfusu değilse de, kuzenler, kardeşler, anneler, teyzeler, enişteler tek sıra halinde yerlerimizi aldık Balat sırtlarındaki balkonda. Tren koridorundan farkı yok fakat bu illet balkonun. Birinin içeriden bir ihtiyacı oldu misal herkes hazırola geçiyor, ihtiyaç sahibine yol vermek için. Gidenin geri gelmesi faslı başlıyor peşinden. Yeni gelenlerin dönüşümlü katılımı vs. derken deve-cüce misali hop oturup hop kalkıyoruz. Ne yüz yüze bakmak mümkün, ne adamakıllı muhabbete dalmak. 'Haliç yerine kazulet bir apartmana da bakabilirdik' temalı züğürt tesellisinden başka çare bırakmıyor balkon bize. Sosyal hayat katili müteahhite saydırarak kapatıyoruz günü.

VUR DEYİNCE ÖLDÜRMEK
Asmalımescit'in yakın geleceği de bundan farklı değil işte. Üstelik bu maalesef iyi versiyon. Ramazana damgasını vuran Beyoğlu masa operasyonunun faturasını ortaya koyan iki önemli yazıdan biri Tolga Akyıldız, diğeri Ezgi Başaran imzalı bu hafta, bulup okumanızı tavsiye ederim atladıysanız. Şimdiden 3000 civarında personelin (garson) işsiz kaldığını, marketten berbere, her koldan esnafın kazancının bıçak gibi kesildiğini net biçimde bildiren gözlemler var. 70 santimlik balkon fikri, sosyal hayatı bitirme projesinden başka şey değil sonuç olarak. Şahsen, böyle bir balkonda yiyip-içtiğime bir de para ödemek zorunda kalacağıma (*) evde otururum daha iyi. Arzulanan da bu olsa gerek zaten; insanları sokakta eğlenme fikrinden yıldırmak. Sıkış tepiş balkon esareti filan ne alaka ki yoksa? Vur deyince öldüreceğine adam gibi denetle... Belediye işini doğru yapamıyor diye şehri-şehirliyi cezalandırmak da ne? 'Ferforje' kısmına hele hiç girmeyeyim. Şık olacak diye şerh konmuş sözde; 'şık'lığın ölçüsü belediyecilere kaldıysa, o şehrin canına zaten okunmuştur.
(*)Deney yerim, teyzemlerin bizzat kendi balkonuydu. Pırasa böreği, mercimekli köfte ve biber dolması da fevkaladeydi.

Twitter'dan sevgili bulunur mu?
Sosyal Medya'ya konuk olan, 27.900 küsur takipçili Sokaktaki Madam, sadece şöhreti değil sevgilisini de twitter'dan bulduğunu söyleyince 'Twitter'dan sevgili bulan var mı?' diye sordum follower ahalisine. Buyurun cevaplara birlikte bakalım. Türkçe'leştirme dışında mesajların yazım dilini orijinal halde bıraktım mümkün mertebe, bilginize:

Don__Kisot: Sevgili değil ama çok arkadaş edindim reel'de de görüştüğüm.
ceyece: Bulan var mı bilmem ama Twitter'la sevgili olan çoktur :)
cumaliamanat: Eminim sevgili bulandan çok sevgili kaybeden vardır.
polatno: Sevgili degil de kendini bulan cok bence, 'sevgili günlük...' hali biraz, özellikle de takipçi azsa.
Ciik_Cik: Sevgilim olur musunuz!? Şaka şaka :)) 
- dekor19osman: Sevgili bulayım diye bugün kayıt oldum ben de.
Ciik_Cik: Öyle bir yer değil diyorum ama hanım yine de çok bozuluyo :) Her sosyal medya kirlenmeye mahkum maalesef.
Zeynep Ran: Bulup da söylemeyen bizden degildir! 
- suleymankatmer: Bulduk da, şu photoshop'u bulanın Allah belasını versin :D
Yeditepeden_Ben: Burası çok kasıo feys'e gel ya da 'msn var mı?' diyen bi sevgilidense photoshop'lusunu tercih ederim :)
ademetin2: Buradaki sevgililer resimden mi ibaret? Düğünde, lisede, mahallede bulunuyor da twitter'da neden bulunmasın, yadırganacak ne var?

Home Tweet Home: Bayram nedeniyle kampanya yaptım, bir alana 2 twit bedava. Buyursunlar:
l + Kapı çalar - Evde yokuzz ... + Israrla çalar - İçerde Sessizlik ... + Kapı önündeki çocuk, arkadaşına: 'Evdeler oğlum! Su sayacı çalışıyor!' (Sozfenomeni)
l 'Din ve devlet işlerini birbirinden ayırın. İki ayrı kutlama mesajı gönderin.' GSM operatörleri (EzkaLog)
l Ankara Mühye Barınağı'nda herkes izinli. 5 bin hayvan bayram boyunca yapayalnız. Lütfen arayıp tepki verelim 0312 2307551 -  (HANDETASHDEMIR)

<p>İstanbul Esenyurt'ta evini büyütmesine izin vermediği komşusunun akrabaları tarafından evinde döv

İstanbul'da dehşet veren görüntü: Annemi öldürüyorlar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

ABD'de güvenlik önlemleri arttırıldı! Askerler sokaklara indi

İran Ordusu, Umman Denizi'nde askeri tatbikat başlattı