• $15,5408
  • €16,2332
  • 906.968
  • 2390.79
26 Kasım 2011 Cumartesi

5,5 milyona övgü

Klasik müzik ve caz ağırlıklı yayın yapan TRT 3 radyosunun kısıtlanma gerekçesi hakkında konuşan Bülent Arınç dedi ki: 'Nüfusun yüzde 96.2'si caz, yüzde 92.3'ü klasik, yüzde 82.2'si ise yabancı rock müzik dinlemiyor. Radyo 3 en az tercih edilen müzik türlerinde yayın yapması nedeniyle en az dinlenen radyo'... Tek kelimeyle 'fiyasko' bir açıklama, sayın kalabalıklar ortasında yalnız kalan. Bülent Arınç, siyaset (oy) oranlarıyla düşünmeye alışkın olduğundan 'çok'u kıymetli, 'az'ı kıymetsiz buluyor olabilir. Ancak söz konusu siyaset değil de kültür-sanat olduğunda, 'en az' demek 'en önemli, en seçkin, en değerli' demek olabiliyor aynı zamanda. En az dinlenen müzik türlerinde yayın yapan radyo da, 'çok önemli
radyo' demektir bu yüzden. Ve el üstünde tutulmalıdır o radyo. 'Az dinlenir olmak'... Azınlığın zevkine, tercihlerine uygun yayın yapmak... Yayıncılığın 'kutsal' yanıdır bu, sayın bu işlere kafa yoran: Çoğunluğun alkışlarından, ilgi alakasından uzakta, seninle aynı şeylere inanan bir avuç istisnai insana seslenmek, ulaşmak... Onların nitelikli sevgisine, saygısına mazhar olmak... Benim diyen yayıncının erişemeyeceği müthiş bir değerdir bu.
NEREDE ÇOKLUK, ORADA BO*LUK
Çoğunluğun yani 'vasatın' rağbet ettiği şeyler; sahici zekadan ve derinlikten uzaktır daima. Alınmaca yok, kurallar böyle. 'Sanat sanat için mi, toplum için mi?' diye sordular bu
yüzden zamanında. Halka inen sanat 'sanat' olmaya devam eder mi kaygısı, sanatçının temel açmazlarından biridir hala da prensip olarak. Para eden her şeyi 'iyi' bellemeye dünden hazır materyalist kitleler aldatmasın bu yüzden... Her şeyin iyisi, değerlisi azdır ve zor elde edilir. Çok değerlidir ve gözünden bile sakınmak gereklidir bu yüzden. Değerler ve kültür hayatı söz konusu olduğunda ise, şu kadarcığını söyleyeyim ki; çoğunluğun dediğine uyulsaydı hiçbir devrim yapılamazdı ne dünyada, ne de Türkiye'de... Gerçeğin peşindeysen eğer, çoğunluğun değil azınlığın tarafına bakacaksın. Ya dışındasındır çemberin ya da... Dışında kalmak zorundasın, sayın muhalif. Yoksa hayat çok bayat. Bilmiyorum anlatabildim mi? Sigarasız altıncı gün bugün. Beynime daha çok oksijen gidiyorken (dumansız hava sahası) neden daha şapşal hissettiğimi bir türlü anlamıyorum! Neyse, direnmeye devam. Az rastlanır güzellikte bir hafta sonu diliyorum, sayın her şeyin en güzelini hak eden.

Cımbız
SANAT VE POLİTİKA:
Sanat eserlerinde, herhangi bir tribünü coşturmaya yönelik sığ mesajlardan uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Politika zaten basit, manipülatif mesajlar üzerinden ilerler. Sanat başka yerden ilerlemeli... (Mehmet Açar'ın 'Bir Kara Mizah Örneği' başlıklı yazısından)

Home Tweet
Home:
İneklerin ot yiyerek bu kadar şişmanladığını düşününce bıraktım salata diyetini. (TarkanBarlas)

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı