• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
03 Haziran 2018 Pazar

Ufak tefek siyasetler

Döndüreceklerdi.

Sonra unuttular.

Şimdi yeniden hatırladılar.

“Parlamenter sisteme” döndürecekler bizi. Akşener acil toplantı çağrısı yaptı. Kemal ve Temel Beyler ile görüşecek. Parlamenter sisteme dönüşü konuşacaklar. Yol haritası belirleyecekler.

***

İlk görüşme yarın olacak. Akşener, Kılıçdaroğlu ile konuşacak. Yalnız burada tuhaf bir durum var. Muharrem İnce hesapta yok. Döndürme işini onunla konuşmayacaklar.

Neden acaba?

Galiba parti lideri olmadığı için. Ama Cumhurbaşkanı seçilirse, “döndürmüyorum kardeşim” derse, “kendi etrafınızda dönün bana ne” diye çıkışırsa.

Tuhaf değil mi?

***

Bunlar zaten parlamenter sisteme dönüş için ittifak yapmamışlar mıydı? Şimdi yolun yarısında toplanıp haritayı konuşmak ne iş? Belli ki ittifakı kurarken oturup konuşmamışlar. Akşener’e durduk yere bir aydınlanma gelmiş olmalı. Parlamenter sistemi rüyasında mı görmüştür? Boş meydanlar canını mı sıkmıştır? “Muharrem aldı yürüdü, tuttuğumuz İP elimizde kaldı” mı demiştir?

Acaba nedir, nedir?

***

Yüzlerce milyarlık vaatlerde bulundular. Bunları yapmak için 10 yıl lazım. Şimdi “3 vakte kadar parlamenter sisteme döndürüyoruz sizi” diyecekler. İyi de o vaatler ne olacak? “Biz o vaatleri laf olsun diye sallamıştık siz de sallayın gitsin” mi diyecekler? Bu ciddiyetsizlik ile nereye kadar?

***

Bana kalırsa, Kılıçdaroğlu ve Akşener Muharrem İnce’den rahatsız. Akşener’e kaçan CHP oyları Muharrem İnce’ye yöneldi. İnce, CHP’den fazla oy alacak. Yani Kılıçdaroğlu gitti gidiyor. Akşener sağdan soldan topladığı tabanını kaybediyor. CHP’den gelenler CHP’ye, MHP’den gelenler MHP’ye dönüyor. Seçim sürecinin başından bu yana akıllarına gelmeyen parlamenter sistemi bir anda hatırlayıverdiler de... Galiba biraz geç kaldılar. Bu saatten sonra “parlamenter sisteme dönüşün yol haritası” adı altında, Muharrem İnce’nin karşısına “Asıl aktörler biziz sen figüransın ne dersek onu yapacaksın” türü bir dayatma ile çıkabilirler mi? Küçük hesaplarla büyük hedeflere yürünür mü? Entrika dizisine dönecekse bu iş adı “Ufak tefek siyasetler” olsun mu?

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü