• $7,387
  • €8,9758
  • 442.217
  • 1546.18
07 Mayıs 2011 Cumartesi

Suriye 'meydan okudu'

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Şam'ın kalbinde kaplıcalarıyla meşhur bir sokakta cuma namazı saatinde yürüyorum. Dükkanların tamamına yakını kepenk kapatmış. Yolun sonu geçen hafta gösterilerin yapıldığı meydana açılıyor. Bir gece önceden bana ulaşan haberler 'Meydan okuma cuması' olarak adlandırılan protestoların bu bölgede olacağını söylüyordu. Bir lokantaya oturuyor ve bekliyorum. Birkaç dakika sonra cuma namazı bitiyor ve ikili üçlü gruplar halinde dağınık bir halde yürüyen cemaat tek bir istikamete ilerliyor. Garson, boş işler bunlar dercesine elini sallayıp 'Mafimüşküle'...  'Mafimüşküle' diyerek servis yapıyor.
Camlara çıkan kadınların endişeyle kitlenin yürüdüğü yere baktığını görüyorum. Benimle birlikte gelen gazeteci arkadaşım sokağa inip o tarafa yürüyor. Birkaç dakika geçmiyor ki koşarak dönüyor. Arkasından da 30-40 kişilik bir grup. 'Meydanda protesto var... Gaz attılar...' diyor. Kitleden küçük bir grup bizim bulunduğumuz sokağa geliyor. Yüzünü poşu ile örten 20 yaşlarında bir genç iki kolunu yana açarak zafer işareti yapıyor ve slogan atıyor. Ardından gelenler de ara sokaklarda dağılıyorlar.
Bir garson geliyor, 'Akşama düğün var da gençler onu kutluyor' diyor. Bizim bu saçmalığı ciddiye almadığımızı gören şef garson sigarasından bir nefes çekip 'Dolar...  dolar... Hepsi para alıyor' diyor. Birkaç dakika geçmiyor ki bu kez içi tıka basa insan dolu minübüsler önümüzden son sürat geçmeye başlıyor. Bunlar 'Baas'ın gençlik kolları. Toplum polisi yerine maalesef Suriye'de sokakta ya sivil muhaberat var ya asker ya da bu Baas'ın gençlik kolları.
Kovalamaca bitince taksiye biniyoruz. O esnada telefonlarımız çalmaya başlıyor ve Şam'ın banliyölerinden Tel, Muammediye, Harasta, Sakbağ semtlerinde irili ufaklı protesto gösterileri olduğu ve güvenlik güçlerinin müdahale ettiği haberleri geliyor. Humus'tan gelen haber dikkat çekici. İddialara göre Humus'taki göstericiler Türk bayrakları açıyorlar ve asker kitleye ateş açıyor. 5 kişinin öldüğü ve yaralılar olduğu söyleniyor.
Ordu birliklerinin Dara'da işini bitirdiği ve çekilmeye başladığı açıklanırken tablonun tekrar Suriye genelinde bir protesto halinde şekillenmesi fevkalade ürkütücü. Görünen o ki rejim slogan ve taşa silahla karşılık veriyor. Resmi rakamlara göre başta Dara olmak üzere Suriye'nin farklı kentlerinde bugüne kadar yüzlerce gözaltı olduğu biliniyor. Buna karşın olayların artarak devam etmesi ve bu gösterilerin şiddetle bastırılması son derece endişe verici.

<p>EGE'DE TÜRKİYE'NİN HAKLILIĞI ÇOK AÇIKTIR'</p><p>'Adına Egeler denilen, aslında bizim Adala

'Ege'de Türkiye'nin haklılığı çok açıktır'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Pompalı tüfekle polisten kaçan zanlının yakalanma anı güvenlik kamerasında

Yüksek Hızlı Tren testlerini yapan tren Sivas'a geldi