• $15,9174
  • €16,8791
  • 944.787
  • 2372.35
7 Nisan 2012 Cumartesi

R2P

Responsibility to Protect yani 'Koruma Sorumluluğu''...
Görünen o ki Suriye konusunda bu kavramı pek yakında bol bol duyacağız.
Dilerseniz önce ne olduğuna bakalım.
Bu kavram BM'nin 1674 sayılı kararına atfen kullanılıyor. 2006 yılında benimsenmiş.
Silahlı çatışma altında kalan sivillerin toplu katliama uğraması durumunda askeri müdahaleyi öngören bir doktrin bu.
90'lı yıllarda Ruanda ve Bosna örneklerinden sonra uluslararası kamuoyunun aldığı ve ilk bakışta son derece insani gözüken bir karar. En kritik yanı ise şu:
Bu doktrini kullanmak için BM Genel Kurulu'nda çoğunluk aranıyor. Yani Rusya ve Çin'in veto hakkı by-pas edilebiliyor.
Fakat bu kararın neden şimdi dolaşıma sokulduğu önemli. Zira bu karar 2007'de, 2008'de, 2009'da, hatta 2010'da kullanılmadı.
Bu yıllar içinde mesela İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı oldu. Ve kadın çocuk tam 1400 kişi öldürüldü. Başta Amerika, körfez monarşileri ve 'uluslararası toplum'' Gazze'de yaşanan sivil katliamda R2P'yi kullanmayı her nedense akıl edemediler.
R2P ne zaman akla geldi dersiniz?
Evvet, bildiniz!
Libya'da...
15 üyeli Güvenlik Konseyi, İngiltere, Fransa ve Lübnan tarafından hazırlanan karar tasarısını, 10 üyenin 'evet'' ve 5 üyenin 'çekimser'' oylarıyla kabul etti.
O dönemde olan bitene dair araştırmacı Pepe Escobar'ın, 'Üç zarif güzeller'' adını verdiği Amerikan yönetimindeki üç kudretli kadın muazzam bir medya kampanyasını yönetti.
Hillary Clinton, Susan Rice ve Samatha Powell. Bu üç zarif güzel Libya'da yaşanan katliamları başta körfezde ve AB'de öylesine başarıyla manipüle ettiler ki müdahele geldi.
Kaddafi poposuna çomak sokularak rezil bir halde medyada linç edildiği görüntüden sonra hangi birimiz Libya'da ne olup bittiğine dair tek bir haber izleyebiliyoruz?
Bugün Libya'da on yıllar sürecek bir kabile savaşlarının içinde ve en önemlisi iddia olunan hiçbir katliam ispatlanamadı.
Libya'da yaşananlar sırasında o yayınları yapan uluslararası medya ve Katar sermayeli yayıncılar Bahreyn'de yaşananları nasıl yansıttı hatırlıyor musunuz? Bugün Bahreyn'de neler yaşandığını 'uluslararası kamuoyu'' biliyor mu sanıyorsunuz?
Ya Suudi Arabistan'ın doğusunda bugün yaşanan katliamlar. Tek bir yabancı basın kuruluşu Suudi Arabistan'a gidip oradan özgürce yayın yapıp yaşanan sivil katliamlarını anlatıyor mu?
Selefiler tüm finansal güçleriyle El Kaide bağlantılı silahlı grupları Türkiye üzerinden Suriye'ye sokarken görünen o ki Ankara şimdi bu R2P'ye sarılıyor.
'Koruma hakkı'' Türkiye açısından seçilebilecek en tehlikeli çıkmaz sokaktır.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak