• $13,5367
  • €15,2828
  • 802.481
  • 1966.59
12 Ocak 2011 Çarşamba

PKK 'ameliyat''tan yana...

Kandil'in önemli ismi Murat Karayılan, 'demokratik özerklik'' konusunda tartışmaya yeni boyut katacak şeyler söyledi.

Çok önemli bulduğum için bu açıklamalardan bazılarını köşeme taşıyorum...
(...) Bu ülkeyi ameliyat etmek gerektiği açık ortadadır. Türkiye'nin kendisini yeniden yapılandırması lazım. Artık 1920'lerin '30ların paradigmasını aşan, çağcıl bir anayasaya bir bakış açısına ihtiyacı yok mudur? Bunu reddeden her bakış açısı Türkiye'nin sorunları karşısında aciz kalacaktır. Şimdi AKP'nin sergilediği tutum da buna denktir. Yani biz özellikle bunun daha doğru ele alınması temelinde, sorunun çözümüne dönük politikalara sıcak bakmayla çözümleyici bir dilin kullanılacağını düşünüyoruz. Bu biçimde bir üslupla sorunun çözülemeyeceği açıktır. AKP'nin oy hesapları bu tür bir duruşa ve arayışa yol açmaktadır. Çünkü AKP, bir taraftan Kürtlerin oyunu almak isterken, diğer taraftan da MHP tabanından oy almak istemektedir. Bunun için MHP'yle, milliyetçilikle yarışmakta, diğer taraftan da 'biz Türkçülüğe de Kürtçülüğe de karşıyız' demektedir. Doğru değil tabii. Burada hep oy hesabı var. Oy hesabında zorlanmayı yaşamaktadır. Artık Kürt toplumu bana göre bu demokratik özerklik tartışmalarıyla birlikte herkesin gerçeğini gördü ve dolayısıyla kendi tutumunu da her yerde koyacaktır.(...)

'Ortada eğer bir halk varsa ve bir kültür varsa ve bu kültürün artık inkarından, asimilasyonundan ve soykırımından vazgeçilmişse o zaman en uygun şey buna bir statü tanımaktır. Statü de özerklik statüsüdür. Kaldı ki bu 1921 Anayasası'nda da yeri olan bir şeydir. O zaman Meclis'in aldığı bir karar durumundadır da. Kürt özerkliği denilmiş o zaman. Şimdi de özerklik statüsü, bu kültürü ve dili yaşatmaya imkan sunacak en makul ve mütevazı çözüm biçimidir. Biz devletin olduğu yerde demokrasinin olamayacağını düşünüyoruz. Onun için devlet değil, sivil toplum sistemini öngörüyoruz. Dolayısıyla burada kimse devlet istemiyor. Bir devlet çatısı altında toplumun sivilizasyonu gelişmek durumundadır. Devlet artı demokrasi dediğimiz formül budur aslında. 'Ayrılmak istiyorlar, bu bölünmenin projesiymiş...' deniliyor. Tam tersine eğer siz bu katı merkeziyetçi ve inkarcı siyasette ısrar ederseniz ayrılma ve bölünme olabilir. Bu bölünme değil, bu kalıcı gönüllü birliğin temelini yaratma projesidir.

Demokratik özerklik projesini böyle algılamak gerekmektedir. Bu sorun, her şeyden önce sosyal, kültürel, siyasal açıdan ele alınması gereken bir sorundur. Bu bölünmeyi değil, gönüllü birliği yaratacak olan bir projedir. Artı, Türkiye'nin genelini demokratikleştirecek olan bir projedir. Türkiye'nin bu dar merkeziyetçi sistem yapısından sıyrılması için demokratik özerklik esprisinin esas alınması gerekmektedir. Dolayısıyla Özerk Kürdistan Projesi, aynı zamanda Türkiye'nin de gerçek anlamda demokratikleşmesine imkan sunacak olan bir projedir. (...)

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar