• $16,3093
  • €17,438
  • 968.538
  • 2418.1
27 Haziran 2011 Pazartesi

Pijamalı demokrasi

Pijama nedir?   
Gayri resmidir.   
Rahattır. Sivildir...
Çizgilisi popüler kültürümüzde karikatürdür. Göndermeleri sağlamdır.
Osman Bölükbaşı koğuşta pijamalarıyla yemin etmiş. Bilmiyordum. Öğrendim ve gülümsedim. Nasıl da hınzır bir mesaj!...
Şimdi bu, 'Milli irade' ayaklarına 'Milli idare'nin ansiklopedisini yazan amcalar, bir açmazla karşı karşıya. Derin kaos laflarını bir kalem geçelim ne olur? HSYK'sı MGK'sı emrinize amade... Olmayan ya Silivri'de ya Hasdal'da...
Yüzde 10 demokrasi barajını milletin oylarıyla aşan milletin vekilleri yemin etmezlerse yasama faaliyetlerine nasıl katılacak?
Bir ileri demokrasi meclisi düşünün... 40 tane vekil açılışta namevcut... Nerede babalar? Yarısı kodeste... Kalanı boykotta...
'Bu vekiller yok hadi biz yola devam edelim' de olmuyor. Olmaz...
Lafın özü şu: Bir ülkede bir arada yaşayan bir topluluk vardır... Bu topluluk bir arada yaşamanın kurallarını baştan koyar. Buna hukuk diyoruz. O hukuktan; oluşturulma biçimi, şartları veya uygulanmasından ötürü memnun olmayanlar değiştirilmesini her zaman talep edebilir. Şayet rejim dikta değilse ve itiraz edenlerin belli bir sayıları varsa; sistem içinde, sistemin tanımladığı şartlarla, itiraz edebilirler.
Ne yaparlar? Ya bir parti kurarlar ya da görüşlerini savunan bir partiye destek verirler... Değil mi?
Seçimlerde bir parti veya adayı desteklerler. Sağlam bir potansiyelleri de varsa o kimseleri sözcü olarak ötekilerin karşısına yollar ve mücadele edip hak talep ederler... Yasayı; hukuku değiştirirler.
Buraya kadar sorun var mı? Yok... Sen bu insanlara yokuş veya kolpa yaparsan o da memnuniyetsizse arıza çıkarır... Deniz Gezmiş gibi, Mahir Çayan gibi, gibi, gibi... Yakalarsan; eline kan bulaşmamışsa dahi demokratik bir şekilde sallandırırsın. Yaşını büyütür gene asarsın... Bunun adı da hukuk olur.
Sen yasalara dayanarak bunları 'illegal' ilan edip mücadele edersin. Bitirirsen ne ala... Ama on binlerce gencini öldürüp, milyar dolarlar harcadıktan sonra bile hala 'bir avuç' adam; hafif silahlarla direnmeye ve senin her anlamda başını ağrıtmaya devam ediyorsa şapkanı önüne alıp bir düşünürsün. Değil mi? 'Bu işte bir yanlış var' diye. Zira toplumsal tabanı olmayan aslında terördür ve halkın desteklemediği hiçbir silahlı direniş coğrafyasında yaşayamaz.
İşin gittiği yer pijamalı yemin... Bir kez daha...
Bu memleketi bu kadar yormaya gerek var mı? Sahiden...
Araba bozuk, kaporta yamuk... Eyvallah... Eyvallah da...
Bu işi yan sanayi ile çözmeyelim. Pijamalı demokrasi yan sanayi oluyor...

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu