• $13,5145
  • €15,3793
  • 799.908
  • 2049.28
10 Ocak 2011 Pazartesi

Muhteşem uçkur

Onca zırva yapımdan sonra nihayet birileri tarihimiz üzerine dikkat çekecek, ucuz olmayan bir diziye imza atmayı başardı...
Geçenlerde sevgili Ömer Vargı bir vesileyle beni sahibi olduğu TEM stüdyolarında gezdirdi... 'Muhteşem Yüzyıl'ın seti bu dev platoların neredeye yarısını kaplıyor... Dekorun sadece bütçesi değil, tasarım ve işçilikteki özeni de dudak uçuklatıcı.
Türkiye gündemine bir anda oturması böylesi bir dizinin rating alarak yaşaması açısından çok önemli... İki açıdan.
İlki sektörün büyümesi açısından... İkincisi tarihimizi hatırlamak ve köklerimizi sulamak açısından... Peki ya senaryoya yönelik eleştiriler?
Kanuni uçkuruna bu kadar düşkün müydü? Hayır, bizim aklımız oramızda... Para kazanmak isteyen yapımcı ve yayıncıların mahirliği de bizim aklımız neredeyse orada... Yoksa 46 yıllık saltanatı süresince Osmanlı sınırlarını iki katı genişleten Kanuni, dizide ima edildiği gibi onlarca kadınla birlikte olmadı. Sadece üç eşi ve toplam 13 çocuğu vardı. Kanuni, babasından aldığı 6.5 milyon kilometrekarelik ülke sınırını, 46 yıllık padişahlığında iki katına çıkardı. Belgrat, Rodos, Mohaç, Bağdat, Tebriz, Boğdan, Preveze, Macaristan ve Zigetvar'ın tamamını alan Kanuni, Estergon ve Safevi topraklarının da bir kısmını imparatorluk topraklarına katarak sınırları toplamda 14.8 milyon kilometrekareye ulaştırdı. Şebinkarahisar, Kefe ve Manisa'da valilik yaptı. Divan Edebiyatı'nın en fazla gazel yazan şairi rekoru hala Kanuni'dedir... Ondan bize 2 bin 779 adet gazel ulaştı. Onun döneminde tarihimizin en mühim isimleri yetişti... Piri Mehmed Paşa, Lütfi Paşa, Sokullu Mehmed Paşa, Kemalpaşazade, Ebussuud Efendi, Barbaros Hayrettin, Nişancızade Mustafa, Mimar Sinan, Karahisari, Matrakçı Nasuh, Behram Ağa, Fuzuli, Baki en bilinenleriydi... Dizinin yapımcılarının bu ummanda konsantrasyonlarını 'divan'a değil de 'harem'e yoğunlaşmalarının izahı başka ne olabilir ki?
Başta söylediğimi bir kez daha hatırlatayım... Adı üstünde, bu bir dizi... Kurgu... Kurgusal... Elbette daha dikkatli olmalı. Nihayetinde tarihimizin en kıymetli figürünü; özel hayatını rating mezesi yapmamalı... Ama bir yandan da bu bir Türkiye gerçeği... Halkımız belki merak edip, 'Yahu, bu Kanuni sevişmekten kalan vakitte ne yapmış?' diye açıp biraz tarih okur... Bu da benim avuntum...

<p>Haber: Ayşe Gültekin</p><p>Şehirlerarası ulaşım ağı  olan Bayrampaşa, dünyanın tekstil mer

Atila Aydıner ile 'yerli yerinde' Bayrampaşa Belediyesi'nden anlamlı eser

Doğum yapan zebrayı canlı canlı yediler! İşte o dehşet anları

Balıkçıların ağına takıldı! Korkudan kimse yanına yaklaşamadı

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor