• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
29 Haziran 2011 Çarşamba

Kriz aşılır, ama...

Bu yazıyı kaleme aldığım saatte yemin töreni sürüyordu. An itibarıyla fotoğraf tam bir krizdi. BDP boykot etti, CHP protesto... Siyaset tarihimizde bir ilki yaşıyoruz. Yargı, hukuka ve vicdana aykırı bir şekilde siyaseti dizayn ediyor. Milli irade düpedüz hapiste. Fakat lafı uzatmadan kanaatimi söyleyeyim: Bu kriz aşılacak. Zira sürdürülemez. Dün, Tarhan Erdem, 'AK Parti vekilleri bugün yemin eder. Hükümeti kurar ve hükümet kurulduktan sonra da haydi seçime der. O zaman ben CHP'lilerin ne diyeceklerini merak ediyorum' cümlesi, önemsenmesi gereken bir açıdır. Erdem, 'Üç vekil tutuklu, onları yargılayan mahkeme bir, KCK'lıları yargılayan mahkeme iki, YSK üç. Hangi kanunu çıkarırsanız çıkarın bu kararlar ortadan kalkmaz. Nasıl ki, tahliye edilip edilmemelerine mevcut mahkeme karar verdi, yeni bir durum da olsa eski durumda seçilmiş olanın yeni duruma intibakını yine o yargı organları yapacaktır.'' diyor.
2007'den beri sürmekte olan meşruiyet krizinin derinleşerek çatışmacı bir karaktere büründüğünü söyleyen Prof. Ersin Kalaycıoğlu ise, ''Halkın önüne oy pusulasını koyduğunuzda hukuki sorunların giderilmesi gerekiyordu. Demokraside son sözü halk söyler. Ne hükümet, ne yargı ne meclis... Mevzuatımız demokrasiye uygun değil. IRA ile ilgili Avrupa İnsan Hakları mahkemesinin verdiği çok ciddi kararlar var. Halkın önüne getirdikten sonra müdahale demokrasi dışıdır. Bu konuda anlaşamıyorlarsa anayasada nasıl anlaşacaklar? Ufak anlaşmalar inşa edip asıl büyük mutabakata (anayasaya) yürünebilir...'' diyor. Muhtemeldir ki AKP yol haritasından ötürü Hatip Dicle dışındaki tutuklulara bir çözüme yanaşacaktır. Ama asıl fotoğrafı ıskalamamak gerek.
Demokrasi kepaze hale gelmiştir. Muazzam bir güvensizlik ve derin bir çatışma fotoğrafı bugün Türkiye'dir.
Dün Türkiye Ankara'da Meclis'e kilitlenmişti. Yüzde 10'luk ileri demokrasi barajını aşarak halkın oylarıyla seçilen bağımsızların ilk grup toplantısını Diyarbakır'da yaptığı gözlerden kaçtı. Bugünden sonra da grup toplantılarını Diyarbakır'da yapacaklar... Yani Ankara 'Yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan?' diye meşruiyet tartışmasını köpürtürken Diyarbakır'da omlet yapılıyor.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak