• $7,5663
  • €9,0715
  • 412.32
  • 1538.04
14 Nisan 2011 Perşembe

Korku duvarı yıkıldı

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Dünya Bülteni sitesinin haberine göre ünlü İslam entelektüeli Tarık Ramazan'a benzetilen Sami Zemni, Belçika Flaman Bölgesi İslami Kültür Merkezi tarafından Gent şehrinde düzenlenen ve Arap ülkelerindeki Yasemin Devrimi'ni masaya yatıran bir panele katılmış. Gent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sami Zemni, buradaki konuşmasında 'Arap dünyası asla eskisi gibi olmayacak. Korku duvarı yıkıldı bir kere. Halklar konuştu ve bundan sonra da konuşmaya devam edecekler'' demiş.
Zemni, Tunus'ta başlayan ve Mısır'a, Libya'ya, Suriye'ye ve Bahreyn'e sıçrayan halk ayaklanmalarına, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin bir yere kadar etkili olduğunu esas olarak 2004'lten itibaren gizli şekilde örgütlenmeye başlayan rejim muhaliflerin öncü rol oynadığını söylemiş. İslam'ın birincil bir rol oynamadığını söyleyen Zemni, insanların özgürlük, demokrasi, şeffaflık ve insani bir yaşam için sokaklara döküldüklerini de belirtmiş.

INTERNET HIZI
Suriye'de yaşananları dakika dakika veren Iloubnan adlı sitenin bir sekmesi çok ilginç... Twitter'a veya Facebook'a girilen en ufak bilgi kırıntısı, ajanslardan düşen bir haber, Suriye Devleti'nin resmi açıklamaları hiçbir filtreden geçirilmeden satır satır burada yayınlanıyor. Bu siteyi referans alırsak (ki almamak için bir neden göremiyorum) Suriye sokakları 24 Mart'tan bu yana giderek artan kanlı protesto gösterilerine sahne oluyor.

BATI'NIN PLANI
Zemni'nin sözlerini düşününce aklıma şu soru takılmıyor değil;
Batı, Ortadoğu halklarının haklı taleplerinin ardına sığınarak, bölgede Şii - Sünni çatışması çıkartmayı yani İran'ı ve Hizbullah'ı Körfez ülkeleriyle mi halletmeyi düşünüyor? Belli emareler artık kendini giderek gösteriyor. İran yönetimi Suriye'de olan bitene dair ilk resmi yorumunu yaptı ve 'İsrail ve ABD'nin zamanında ektiği zehirli tohumlar'' dedi. Bu saflaşmadır...
Ve Türkiye burada safını, bence çoktan seçti. Ankara, Mısır'dan doğan boşluğa oynuyor. Bir Körfez - İran çatışması kapıdaysa, (ki bunun imkansız olduğunu hangi argümanla iddia edeceğiz) Türkiye ne yapacak? Ortadoğu'da olan bitenler şu anda medyamızın büyük kısmının ilgisine mahzar değil. Ve görünen o ki Türkiye seçim sathına girdi ve sokağın alakası artık sadece sandıktan ibaret... Burada durup tarihin akışının nasıl değiştiğini gözlemleme fırsatı bulurken içtenlikle şunu paylaşabilirim; Ortadoğu kazanı öyle bir kaynıyor ki seçim sonuçları ne olursa olsun Türkiye'ye etkisi büyük olacak.

Bu dolma yutma mı yutturma mı?
YERİ gelmişken iktidar yanlısı muhafazakar kalemlerin Ortadoğu'da yaşananları 'devrim dolması''yla yutturma (inşallah yutma değildir) telaşını ibretle izliyorum. Sokağa dökülenler kimdir? Bugün devrilenler kimdir? Ve onca kan dökülürken buralarda hep varolan ve şimdi sahnede gözükmeyen kimdir? İran'da kim yok ve Mısır'da var? Bakın Hüsnü Mahalli meseleyi epey önce nasıl koymuştu: 'Ekonomik anlamda bireyci, egoist ve inanç itibarıyla kaderci vatandaş, bundan ne hayır gelir? İkisinin toplamı Batı için uyumlu olmaktır. Uyumlu vatandaş. Bakın dikkat edin, ılımlı demiyorum, uyumlu. Dolayısıyla sen, kafa yapın itibarıyla kapitalistsin, ama ideolojik olarak kadercilik itibarıyla uyumlusun.'
Bin Ali, Kaddafi, Mübarek ve Salih neden harcandı sanıyorsunuz? Mc Donald's'ı Mc Donnel-Douglas'la değil Arap sokağından yükselen özgürlük çığlıklarıyla getirecekler... Olan budur.

<p>Bomba arama köpekleri 'Ban' ve 'Tim', Barış Pınarı bölgesindeki sivil halka yönelik büyük bir sal

Barış Pınarı bölgesinde 'Ban' ve 'Tim' büyük saldırıyı önledi

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi