• $7,3589
  • €8,9552
  • 437.544
  • 1536.11
16 Mayıs 2011 Pazartesi

Kamuya açık tarih

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Geçtiğimiz günlerde bir vesileyle Yenikapı'daki Theodosius Limanı'na gittim. Marmaray kazısında ortaya çıkan bu antik liman bilim tarihini yeniden yazdırıyor. Antik liman, İstanbul'daki insan yaşamını 6 bin yıla tarihlemekle kalmayıp denizcilik tarihindeki en büyük keşiflerden de biri.
Theodosius Limanı İstanbul'un ilk surları, ilk limanı ve  5'i ilk kez gün ışığına çıkan savaş gemileri olmak üzere son derece heyecan verici.
Kazı çalışmaları, İstanbul Üniversitesi Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı tarafından gerçekleştiriliyor.
Aksaray meydanında hayat olanca telaşıyla akıp giderken kazı alanına girdiğinizde manzara gerçekten nefes kesici.
Yenikapı Batıkları Proje Başkanı Doç. Dr. Ufuk Kocabaş'tan kazı hakkında bilgi alırken gerçekten şapkam uçtu.
Dünya denizcilik tarihini aydınlatacak buluntulara rastladıklarını söylüyor Kocabaş, '5'i ilk kez bulunan savaş gemileri olmak üzere 35 adet gemi bulduk. Orta Bizans Dönemi'ne ait ilk batık kalıntıları olmaları nedeniyle son derece önemli olan bu gemiler sayesinde büyük bir bilgi birikimi oluştu.''
Yenikapı kazısında 600 işçi, 50 müze uzmanı ve 30 kişilik İstanbul Üniversitesi ekibi, yaklaşık 60 dönümlük alanda son derece kapsamlı ve modern bir çalışma gerçekleştiriyor.
Kazı alanında yürürken etrafta yüzlerce amfora kalıntısına, deniz kabuklarına, hayvan iskeleti parçalarına ve ahşap iskelelerin kazıklarına bakıyorum. Karşında devasa bir beton yığını duruyor. Birkaç yıl sonra İstanbul ulaşımının kalbi adeta burada atacak. Milyonlarca insan buralardan geçip işlerine, okullarına gidecek. Bu döngü kuşaklar boyu devam edecek. Bu antik limanın ortaya çıkış öyküsü, yıllar süren bu kazı macerası, o gemiler ve buluntular ise müzeye kaldırılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ve Kültür Bakanlığı'na bence büyük görev düşüyor. O metro alanlarında akıp gidecek milyonlarca insana görsel işitsel olarak interaktif, yaratıcı ve çağdaş anlatım diline sahip, kalıcı bir sergi yapmalılar.
Aldığınız modelleri duydum... Aşın bunları ve bu muhteşem süreci yıllar boyu milyonlara izlettirecek kalıcı bir kıymete imza atın.

<p>İki ülke arasında gerçekleştirilen istikşafi görüşmelerin 61. turu tamamlandı. Bir sonraki turun

Atina ile hangi konular masada?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

40 kilometrelik alanı kaplayan Nazik Gölü'nün yüzeyi buzla kaplandı

Mutfakta işinizi yarayacak pratik bilgiler! Yumurtayı pişirirken içine buz atarsanız...