• $13,5441
  • €15,348
  • 789.641
  • 1979.83
6 Ağustos 2011 Cumartesi

İbadet nedir?

Ramazan ayına geldik.   
Televizyonlarda ezanlar, dini sohbetler; sofralarda kampanyalı kolalar; fırınlarda sembol pideler. Çok hoş çok güzel de bu mudur Ramazan bu mudur oruç?
Değilse gerçekten ibadet nedir, oruç nedir?  Misafirime bunu sordum:
İbadetler boşuna değildir ama o kutsal işler ibadetlerden de ibaret değildir. Emirlerin ibadetleri o emirlerin zikirlerine (hayatlarına) girilen kapılardır.O emirlerin hakikatleri ibadetlerin içinde her biri bir denizdir.
O denize o ibadet kapısından girilir. Yeryüzünde bir zamanlar 40 bin kişi vardı. Bunların içinden mana belirişi bir kişiye oldu. Onun için adem adını aldı. O sonrasında gelecek 40 milyar ademoğluna da bir kapı oldu. O kapıdan girildi insanlık serüvenine. O sona dair ilk haberi verendi. Bu yüzden Adem varlıkta henüz olmayanı önden ilk gören demektir. Onun için Ademiyet varlıkla yokluğu birleştirip hakikatin zuhuruna, yani hayatına yurt yaptı. Görmez misin yokluk tarafından gelen yine yok olup gitmekte, varlık tarafından gelense insanlık nehrine candan damlalar katmada. Cesetlerimiz yoktu, Allah o yokluktan nice işlere koştu her birimizi. İşlerimizi kutlayıp ezelden ebede akıp duran o olgunluk nehrine katmada. Cesetlerimizi yine yokluğa iade etmede.
Şu varlık katmanı hem bir beliriş hem bir perdedir. Hem ön hem sondur.
Neye ön? Sonraya...
Neye son? Önceye...
Durmadan akıp gidiyor. Bu oluş bozuluş boşuna mı? Denizi görmezsen suyun çabasını anlayamazsın. Bu çağlayış bu başını taşlardan taşlara vuruş neden? dersin. Ama denizi gördün mü anlarsın suyun o akıştaki arzusunu... Muradı buymuş dersin. Ahiretinden bir esin, bir habercik aldın ya artık biliyorum ben onun derdini, nereye aktığını dersin. Bakışın, amelin değişir.
O suyun batması ayrı bir görünüş çıkışı ayrı bir görünüştür.
Battığı yerde etrafı kurak kılar. Çıktığı yerde bağlar bahçeler açar.
Adem neye ön oldu? O yeryüzünde ev yapanların ilki oldu mesela. İlk o bir yeri mekan kıldı. Onun için Kabe sondan haber veren ilk yapıdır. O yapı neyi temsil etti?
Siz kendinizi tutamayıp, nefislerinize yenilip birbirinize eziyet ettiğinizde... Biriniz kovaladığınız diğeriniz kaçtığında, kaçan buraya sığınsın. Dışarıda başlayan kavgalar burada bitsin. Nefret ve kin burada barışa dönsün. Benim evim kavga evi olmasın. Kavgaların, zulümlerin tükendiği yer olsun dedi. Nehrin nereye aktığını gördü. Önce söz vardı. Yazı yoktu. Sadece nasihat ve tembih vardı.
İlk yazı beden diliyle yazılan yazılardır. Bunlar da ibadetlerdir.
Kadim kitabeler bedenlerde yazılıdır. Okumasını bilirsen, 'Oku, yaratan Rabbinin adıyla oku...' hitabından nasibin varsa anlarsın ki namaz, zekat,oruç, hac beden diliyle yazılı kitabelerdir.
Bir adam düşün. Eline bir kitabe almış o kitabeyi kutsuyor. Evinde en üst köşeye asıyor ve o kitabedeki yazıyı yeniden yazıyor. Tekrar tekrar, gece gündüz yazıyor ve yazıyor... Beden diliyle yazılmış ibadetleri tekrar etmek de bundan ibarettir.
Bundan bana ne nasihat var? Kutsal bir metni yeniden yeniden yazmak elbette hatırlamak içindir. Yapmak içindir söylediklerini.
Sana 'İyilik yap' diye bir cümle geldi. İyilik, o kitabedeki cümleyi yeniden yazmak kağıt harcamak mıdır?
Yoksa habire okudukça; iki okuyuş arasında gereğini yapmak mıdır?
Namazla hedeflenen iki namaz kılma arasında sürekli namazda olmaktır.
Oruç tutmak, senede bir ay tutulan oruç kitabesini yeniden okumaktır. Ama 11 ay oruç üzere olmak için.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı