• $13,4229
  • €15,2096
  • 794.205
  • 2014.21
6 Şubat 2012 Pazartesi

Embedded liberaller

Embedded kavramı malumunuz Irak işgalinde tedavüle sokuldu. İşgalci güçler kendilerini izlemek isteyen gazetecileri 'belli kısıtlarla' aralarına aldılar ve haberciliği yeniden tanımladılar. Ama haberci habercidir. Sonradan bu Embedded gazetecilerden bazıları gerçekleri kaleme aldı. Son günlerde öylesine tuhaf ifşaatlar ortalığa savrulmaya başladı ki ister istemez bu tanım aklıma geldi.
Neo liberal küresel politikaya eklemlemiş iktidar ve paydaşları arasında bir büyük ayrışmanın gerilimi yansımaya başladı.
Mesele ve tarafların pozisyonu çok net ayrışıyor.
Başbakan ve çevresinin devleti dönüştürmek yerine tam da ona bürünmesini hazmedemiyorlar. Bunda şaşıracak ne var anlamıyorum? Unutulan bir detay var. Başbakan ve yakın çevresi 'milli görüş' hareketinden gelir. Yıllardır söylüyorum hala da ısrarla arkasındayım. Başbakan pragmatist ama 'milli'dir. 
Adına ister 2.Cumhuriyet ister 'Yeni Türkiye' diyelim memleket 10 yılda bir başka siyasi sosyal ve ekonomik çehreye büründü. Bu sipariş bir dönüşümdü.
'Yetmez ama Evet'çiler artık cumhuriyetin sembollerine uzanıyor. Durdukları yer itibarıyla bu uğraş doğal. Ama bir küçük sorun var. 10 yılda başdöndürücü bir süratle dönüşen ve demokratik olarak sunulan bu süreç artık bir toplumsal sözleşmeyle tarihe perçinlenmeli. Yani yeni anayasa şart! Olabiliyor mu? Valla ben ufukta görmüyorum.
Bu noktadan dönüş olmaz olursa iç savaş çıkar diyenler de haklı.
Bu telaş, öfke ve isyanı kimde görüyoruz? Embedded liberallerde elbette.
İlki ANF'ye verdiği röportajdan ötürü gazetesiyle ilişkisi kesilen Mehmet Altan'ın arka arkaya verdiği mülakatlar... İkincisi kamuoyunda kısaca ROK olarak bilinen ve ekranlarda minibüs muavini sesiyle gürültü kirliliğine yol açan Rasim Ozan Kütahyalı. Üçüncüsü ise cemaatin kanatları altında şirinlik yapacağım derken Ece Temelkuran'a ağzını bozan Etyen Mahçupyan. Sadece 6'lı tahminleri yapsa nazarımızda makbul kalacak. Ama maalesef Ramazan Akyürek'in terfi aldığı gün Ahmet, Nedim ve Ece'ye şuursuzca saldırarak sadece kendini değil tarafında durduğu çizgidekilieri de deşifre etmiş oldu.
Dünyanın aklı başında hiçbir ülkesinde türüne gazete denmeyecek vesikanın yazar çizerleri nasıl ki Hrant Dink cinayetindeki şüphe oklarının işaret ettigi yere ne hikmetse ilişmiyorlarsa, bu kirli kolektifin paydası olarak gördüğüm diğer iki isim de şecaat arz ederken sirkatlerini söylüyorlar...
Mehmet Altan'ın son günlerdeki samimi itiraflarını biliyor ve tespitlerine de katılıyorum. İtirafları herkesin bildiği sır. Ben onun Türkiye'ye dair tespitleri bundan birkaç yıl önce yaptığımda bu cenah tarafından ulusalcı Ergenekon'cu ilan edildim. Şimdi kelimesi kelimesine benimle aynı şeyleri söyleyen Altan'ın bu yaftacılar tarafından alkışlanması takdir edersiniz ki çok üzücü. Onlar adına elbette...

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında