• $8,4749
  • €10,2717
  • 499.459
  • 1441.33
09 Mart 2011 Çarşamba

Yenilir yutulur değil

Aziz Yıldırım'ın istifasını istemek demokratik bir hak, kabul ediyorum da! Diğerleri gerçekten delilleriyle ortaya konulması gereken suçlamalar. İnsanların şerefi haysiyeti var. Bu iş mahkemelik olur

Ortalığı sakin tutmaya çalışan bir Trabzonspor vardı, o da isyan bayrağını açtı. Görünen o ki bundan sonrası toz duman. Bundan sonra ligin sonu nasıl gelir, bu hakemler nasıl maç yönetir açıkcası çok merak ediyorum.
Trabzonspor bugüne kadar hakem hatalarını gündeme taşımayan ender kulüplerden biriydi. Ancak son Beşiktaş maçı ile Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçındaki hakem kararları belli ki Trabzonspor'u da yay gibi gerdi.
Trabzonspor Kulübü açıklamasında Kulüpler Birliği Başkanı Aziz Yıldırım'ı istifaya davet ediyor. Bu son derece doğal ve demokratik. Aslında bildirinin en hafif yeri belki de burası. Zaten hangi Fenerbahçeli'ye de sorsanız 'Bizim başkanın Kulüpler Birliği'nde ne işi var' diyor.
KULÜPLER Birliği derseniz, rekabetin olduğu yerde nasıl birlik olur zaten anlamış değilim. Kulüpler Birliği'nden anladığım, yayın ihalesinden yayın ihalesine birlik olduklarını hatırlayıp yayıncıdan daha çok ama daha çok para alabilmek.
Ancak Trabzonspor Kulübü'nün bildirisinde mutlaka açıklığa kavuşması gereken iddialar var. Örneğin 'Türk futbolunda bugün çıkar, dostluk ve ekonomi ilişkileri en üst düzeyde kullanılmakta ve koca bir ülke yazılmış senaryoları izlemeye mahkum edilmektedir' ifadesi var.

ÇIKAR İLİŞKİLERİ KİMLER ARASINDA VAR AÇIKLAYIN
BİR; çıkar ilişkisi kimler arasında var. Bu çıkar ilişkisinden birinden bir başkasına para mı gidiyor, menfaat karşılığı iş mi yapılıyor, dostlukla makamlar mı korunuyor, ekonomi ilişkileri ile birileri zengin mi ediliyor.
ÇOK ciddi iddialar bunlar. Kimler çıkar ilişkileriyle menfaat sağlıyor, kimler dostukla makam, mevkii sahibi oluyor, ekonomik ilişkilerden ne anlıyoruz? Futbolu kullanıp ortak iş yapanlar, haksız kazanç elde edenler mi var? Trabzonspor çok ciddi duyumlara ulaşmış olmalı ki bu kadar iddialı bir açıklama yapıyor.

HERKESİN ADAM GİBİ DOLAŞMASI LAZIM
Trabzonspor bu iddiaları, bu ilişkileri konu ve kişileriyle açıklayarak Türk futboluna en büyük hizmeti yapabilir, ayrıca mutlaka yapmalı. Senaryo yazmaya zaten meraklıyız, Trabzonspor'un iddia ettiği senaryoların gerisi nasıl, bunları kimler yazıyor, kimler uyguluyor. Mutlaka ama mutlaka açıklanmalı. Türk futbolu için, dürüstlük için, herkesin hepimizin adam gibi dolaşması için mutlaka açıklanmalı. Türk futbolunda 'Maskeli süvariler' varsa mutlaka teşhir edilmeli.

BU OLAYDA AĞIR SUÇLAMALAR VAR
BİLDİRİDEN çok çarpıcı bir iddia daha. Deniliyor ki 'MHK maçına ve kişiye özel atama taktikleriyle sürece doğrudan müdahildir. Hakem belirlemelerinde, örneğin son Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçında olduğu gibi tartışmalı iki pozisyonun da başrol oyuncusu yardımcı hakem Nihat Mızrak'ın Fenerbahçe Başkanı ve ikinci başkanıyla olan hemşerilik bağları dikkate alınmamıştır.
AÇIKÇASI böyle bir iddiayı ilk kez duyuyorum ve şunu anlıyorum: Yardımcı hakem Nihat Mızrak, Başkan Aziz Yıldırım'la olan hemşehriliğinin hatırına Fenerbahçe lehine kararlar verdi. Korkunç bir suçlama. Burada pirinci taşı nasıl ayıklanacak merak ediyorum.
Bundan sonraki atamalarda Başkanlarla, başkanvekillerinin ve hakemlerin hemşehrilik bağlarına dikkat ederek görev dağılımı mı yapılacak? Hemşehrilik uğruna bir maç satılabilir mi? İnsanlar bu kadar şerefsiz olabilir mi? Bu iş  mutlaka açığa çıkmalı. Trabzonspor iddiasını, MHK ve Nihat Mızrak dürüstlüklerini ve doğruluklarını kanıtlamalı.

MHK TEK TEK HATALARI KAMUOYUNA AÇIKLASIN
Trabzonspor, 'Tarafsız kalmaları gereken kurumların etkilendiğini ve ligin ikinci yarısının tamamen bir takımın lehine cereyan eden adeta bir orta oyununa dönüştürülmüştür' diyerek, Fenerbahçe'nin ikinci yarı maçlarında verilen kararları işaret ediyor. MHK, bu maçları tek tek gündeme  getirmeli ve kamuoyu önünde hakem kararlarını ortaya koymalı? Hangisi doğru, hangisi yanlış. Fenerbahçe'nin hakem kararıyla kazandığı maç var mı, kaybettiği maç oldu mu? Sanırım bu konuda Fenerbahçe Kulübü'nün de söyleyeceği şeyler olmalı.

KİMLER İNLERİNE ÇEKİLİR BUNU HERKES BİLİR..!
Trabzonspor bildirisinin bir bölümü de medya ile ilgili... 'İnlerine çekilmiş medyanın belli kesimlerini kullanarak ülke futbolunu yönetenler üzerinde baskı ortamı yaratmışlardır' deniliyor... Bu 'İnlerine' ifadesini  şık  bulmadığımı söylemeliyim. 'İnlerine' kimler çekilir, bunu herkes bilir.
Ancak bildiride belirtildiği gibi eğer kullanılan bir medya, bir gazeteci, bir televizyoncu varsa mutlaka teşhir edilmeli, ismi ve kullanılma biçimi çok açık şekilde ortaya konmalıdır. Burada görev hem Trabzonspor kulübüne hem de Türkiye Spor Yazarları Derneği'ne düşüyor. Kimdir kardeşim bu kullanılan gazeteciler. Trabzonspor kulübünden rica ediyorum, lütfen tek tek, ismen açıklayın. TSYD'den rica ediyorum. Arayın, araştırın, titiz bir çalışma yapın, kullanılan, çıkar ilişkisine dayalı gazetecilik yapan varsa rezil kepaze edin.

İDDİALAR DOĞRUYSA İFLAS ETMİŞİZ DEMEKTİR
Trabzonspor Kulübü'nün iddiaları gerçekse Türk futbolu iflas etmiş demektir. Bu iddiaların üstüne, iddiaların sahibi Trabzonspor Kulübü başta olmak üzere hep birlikte gitmeliyiz. Ya şerefsizleri bulup ortaya çıkarmalıyız, ya da şerefleri korumalıyız.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

Bakan Varank, Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi'ni ziyaret etti

Tüm bildiklerinizi unutun! Seyahat ve deniz yolculuklarını kökten değiştirecek

Filistinli aileler, işgalci İsrail saldırılarından korunmak için okullara sığındı