• $8,6398
  • €10,1476
  • 491.651
  • 1413.88
6 Haziran 2020 Cumartesi

Pedofili suçtur!

Psikolog Derya Yalçınkaya
Psikolog Derya Yalçınkaya

Pedofili; psikoseksüel bir rahatsızlıktır. Yetişkin bireylerin küçük çocukları cinsel olarak çekici bulması durumudur. Kişinin cinsel eğilimi çocuklara yöneliktir. Amerikan Psikiyatri Birliği'nin El Kitabı tanımına göre pedofili; en az altı ay boyunca tekrarlayan cinsel fanteziler, dürtüsel istekler ya da bir çocukla cinsel etkileşimi içeren davranışlar olarak adlandırılır. Pedofili; suçtur. İnsanlık prensibine karşı bir tehdittir.

Son zamanlarda belgesele konu olan ve çok zengin olan Jeffrey Epstein’i izledikten sonra bu yazıyı yazmayı uygun gördüm. Ebeveynler, özellikle de çocuklar bu konu hakkında bilinçlenmeli ve kendilerini koruyacak bilgiye sahip olmalılar. Cinsel istismar ve duygusal manipülasyona maruz kalan kaç kişiyi tanıyoruz ya da biliyoruz? Çözüme yaklaşmak ve suçlu kişileri ele vermek adına susma!

PEDOFİLİ NEDEN OLUR?

Biyolojik ya da çevresel faktörler olarak bilinen nedenlerin arasında çevresel faktörlerin daha yoğun olduğu bilinmektedir. Fakat birçok araştırma sonucu da gösteriyor ki pedofil kişilerin beyinlerinde yapısal anormallikler vardır. Genellikle kendi küçüklüklerinde bu şekilde bir travmaya maruz kalmaları beyin yapısal anormalliklerin bir sebebidir. Beyin gelişim evresinde iken maruz kalınan bir durum, bireylerin pedofil birey olmalarına neden olabiliyor. Maalesef bilinen bir tedavisi de yoktur… Cinsel dürtülerin kontrol edilememesi durumunda yaşanıyor olması ciddi bir terapi sürecinden geçilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

PEDOFİLİ BİREYDEN ÇOCUKLARI NASIL KORURUZ?

· Çocukların mahremiyet hakkında sürekli eğitilmesi ve bu konuda psikoeğitimler alınması gerekmektedir. Çocukları güçlü kılmak zorundayız. Korkmaması gerektiğini öğrenen bir çocuk yetiştirilmelidir.

· Her ne olursa olsun çocuklarınıza; onları koşulsuz sevdiğinizi ve her zaman koruyacağınızı dile getirmelisiniz. Çünkü olası bir durumu sizlere haber vermesini sağlamak için önce onlara güvenli bir ortam hazırlamalı ve sizlerden korkmamalarını sağlamaya çalışmalısınız.

· Lütfen sosyal medya aracılığı ile çocuklarınızın her hâlini paylaşmayın, pedofil bireyler sosyal medya aracılığı ile çocuklarınızın özeline erişim sağlayabilirler. İnternet üzerinden yeni insanlar ile tanışabilirler, olası tehlikeler açısından bilinçlenmeleri sağlanmalıdır.

· Oynadıkları oyunları araştırın. İnternet ile ne gibi sitelere girdikleri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın.

· Çocuk mağdur oluğu zaman bu durumu gizlemek isteyip kendini suçlayabilir, hatta tacize uğradığını fark etmeyecek yaş grubunda olabilir, böyle bir durumda endişeye kapılabilir. Bilinçli bir ebeveyn iyi bir gözlemcidir. Olası tehlike arz eden durumlara anında müdahale etmelisiniz.

· Öncelikle çocuğun sınırlarına ebeveyn olarak sizler saygı duymalısınız. Çocuk bir konu hakkında hayır dediğinde onu zorlamamalı ve örneğin odasına girmenizi istemediğinde ona saygı duymalısınız.

PEDOFİLİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

· Pedofil birey sadece erkekler değildir. Nadirde olsa kadınlarda da bu duruma rastlanmaktadır.

· Pedofil birey savunmasız çocukları tercih etmektedir.

· Belgeselde görüldüğü gibi pedofil birey kendisine yardımcı olacak kişileri seçerken maddi açıdan güçsüz ve geçmiş travması olanları seçmektedir.

· Pedofil bireyler çocukları anne-babalarına söylemesin diye tehdit edebilir.

· Pedofil bireyler her zaman çocuklar ile fiziksel temasa geçmeyebilir, bazen pornografik görseller ya da cinsel organını gösterebilirler. Fark edilmeyen bu durum uzun yıllar devam edebilir…

· Çocukların yakın çevresi her daim kontrol altında tutulmalıdır çünkü birçok çocuk yakın çevresi tarafından mağdur edilmiştir. 

<p>Araçlar çukura düşüyor. Sürücüler  yollardaki tuzaklara isyan ediyordu. Üstelik tek isyan eden sü

CHP'nin çukur siyaseti

Dünyanın en zengin 25 ailesi açıklandı! İşte dudak uçuklatan servetleri

Türkiye'nin dört bir yanına satıyor! Hurda parçalardan üretiyor

Edirne'de üreticiler sulama maliyetini düşürecek proje için gün sayıyor