• $18,1105
  • €18,2235
  • 1018.99
  • 3021.43
27 Haziran 2020 Cumartesi

Eyvah! Olan düğüne oldu

Herkesin hayali olan düğünlerin ertelenmesi, tarih değişiklikleri ya da iptal edilmeleri beraberinde 2020 felaketleri listesinde en ön sırada… O kadar plan, organizasyon ve niceleri, elinde olmayan sebeplerden dolayı hüsrana uğrarken, stresli süreçte ilişkisinin bitişine şahit olanlar ve artık neye üzüleceğini şaşıranlarla dolup taşan bir hayat… "Hayat; sen plan yaparken başına gelendir." sözünü anımsatıyor bolca.

Bir kötü haber kendini diğer kötü haber ile avutuyor resmen. Bu süreci değerlendirirken bir yanda sürekli olumsuzluklar içinde savaştığın hayatın, diğer yanda kendi düşünce havuzunda olumsuzluklarınla boğulduğun hayatın. Sonuç ‘Anı yaşa!’…

ÖNCE DÜŞÜNCELERDE SIRALAMA YAPIN!

Beklentilerin arttığı hayatta hayal kırıklıkları çok olur. Düğünün senin için ne anlama geldiği, senin ona yüklediğin anlamda gizli. ‘Bütün hayatım boyunca beklediğim gün!’ şeklindeki bir anlam; olası olumsuzluk içeren her olayda yıkılmaya mahkûmdur. Önce yüklediğin anlamı değiş, sonra hissettiğin duygun değişsin. Çünkü sırada; düğüne çağıramayacaklarının listesi var daha. Canın mı sıkılsın istiyorsun, o zaman gel de buradan bak… Kendi hislerin yetmezmiş gibi bir de ‘el âlem’ e ne diyeceğin kaldı! Belki bir süreliğine sizi strese sokan insanlar ile araya mesafe koymak en doğrusu olacak. Nitekim var olan şartlar senin tahmin bile edemeyeceğin şekilde.

ERTELENEN DÜĞÜN SAHİPLERİNE ŞUNU ASLA YAPMAYIN

“Neden düğüne gelemiyoruz?’, ‘Hayatının en güzel anında ben olamayacak mıyım?” gibi gelin ve damadı strese sokacak soruları onlara hiç sormayın. Bildiğiniz soruların cevaplarını da asla sormayın… Onlara bir şeye ihtiyaçları olup olmadıklarını sorun. Destek olun, köstek değil. Dostça uzattığınız bir elin, yarası olan omuza denk gelmesi oldukça can yakar.

STRESLİ SÜREÇLERDE RADİKAL KARARLAR ALINMAMALIDIR!

İlişkiyi bitirmek için veri toplayan beynin sürekli olumsuzluklara takıldığını unutmayın. Gözünüzün önünden film şeridi gibi geçen tüm tartışmalarınız ve yaşadığınız kötü anılar, özellikle de bu süreçte oldukça beslendi. Besleyerek onları büyütmek yerine, onlarla yaşamayı öğrenmek en sağlıklısı olacaktır. İlişkiler ‘anlaşamama’ konusunda anlaşırsa, özünde kendi problemlerini diğer tarafa aktarmamaya gayret ederse, bu savaştan galip gelme şansları da artacaktır. Aksi hâlde felaketler listesi kabaracak olup, kendi duygu durumunu da olumsuz yönde etkilemiş olacak.

BAŞINIZA GELENLERE DEĞİL, SONUCA ODAKLANIN

“Karşıt avukat belirle tekniği” ile aklından geçen olumsuz cümlelerin yerine alternatif olarak gelecek uygun ve gerçek cümleleri yerleştir. Ardından, bir egzersiz gibi bu cümlelerin sık sık düşünce tekrarını yap. Bir süre sonra otomatik olarak her olumsuz cümlende yenilediğin olumlu cümlenin yerleştiğini göreceksin.

Hayat; sandığın gibi sana oynamıyor, o akışında giderken sen andan uzaklaşıyorsun. Anda yaşamakta zorlandığımız bugünlerin kaygı dolu olması, ileride ciddi bir destek almamızı sağlayabilir. Yapacak olduğun her bir bireysel gelişim egzersizlerin, senin olaylar ile daha kolay baş etmene yardımcı olacaktır. Daha iyisini düşünüp kendini başkalarıyla kıyaslayıp üzülen de var, daha kötüsünü düşünüp mutlu olanda. Yaptığın tercihler attığın adımları belirlerken, ruh haline şekil verir. Bu durumda istediğin sonuca odaklan, başına gelenlere değil. Çünkü hayatımızda başımıza neyin geleceğini bizler bilemeyiz ama onlara anlam yükleyebiliriz. Yüklediğin her anlam senin bakışlarında… Ve şükret! Böyle bir salgından sonra planlarını eksikte olsa hayatına dâhil edebiliyorsun…

Canını sıkan her şeyi, karşı tarafı incitmeden ona sunarak sınırlarını belirlemiş olursun. Sınırlarına saygı duymayan kişiler için kendini üzme. Sen değerlisin ve senin yapacağın her şeyde öyle. İster hayalindeki gibi olsun, ister olması gerektiği gibi. Bu dünyaya bir defa geliyorsun…

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi