• $13,5356
  • €15,3385
  • 789.112
  • 1979.83
7 Ocak 2017 Cumartesi

Terör propagandistleri

Terörün küresel baronlarının temel amacı; terör örgütlerini yönelttikleri ülkenin öncelikle toplumsal dokusunu zedelemek, yapay ayrışmalar üretmek ve bunun üzerinden toplumsal çatışma atmosferini hakim kılmak ve sonunda o ülkeyi yönetilemez hale getirerek, gizli ajandalarındaki kirli ve karanlık hedeflerine erişmektir.

Bu amaca erişimde, terörün propaganda boyutu özel yer tutar. Aslında terör saldırılarıyla kolayca çökertilemeyenin propaganda boyutuyla çökertilmeye çalışıldığını görmek gerekir.

Terör propagandasının aktörleri kimdir? Kimdir terör propagandistleri? Hangi yollara başvururlar?

Terör propagandasının temel aktörleri, kuşkusuz terörün doğrudan uzantıları ve unsurlarıdır. Bunlar açık veya gizli tüm pozisyonlarda yer tutmaya çalışırlar. Bu unsurlar; bilerek, rol üstlenerek terör örgütünün birer uzantısı ve unsuru olarak imkan bulduğu tüm iletişim kanallarından özelliklede sosyal medya araçları üzerinden; kin, nefret, gerilim, çatışma, diliyle terörün gerçek nedenini, terör örgütlerinin gerçek kimliklerini bilinçli olarak örterek, sorgulamadan uzak tutarak, o ülkenin muhalefet zeminini manipüle ederek terör propagandistleri olarak işlev üstlenirler. Amaçları patlayan bombaları, akan kanı, yapılan kanlı saldırıyı asıl faillerinden uzak tutarak, meseleyi yapay zeminlerde gerekçelendirmek ve bu noktada mevcut ülke yönetimine yönelik güveni yok ederek, o ülkeyi çökertebilmek. Terör propagandistleri için amaçları doğrultusunda hiçbir sınır yoktur. Her türlü karalama, iftira, kara ve kirli propaganda teknikleri devrededir. Terör propagandistlerinin görevi; zihinleri bulanıklaştırmak, özellikle kafası karışık olanları hedef kitle seçmek, meşru muhalefet hakkını ve imkanını kullanmak isteyenler üzerinden algı operasyonları yapmak ve böylece onları ülke çıkarlarıyla kavgalı hale getirmektir. Bu noktada terör propagandistlerinin; maskeli oldukları, sözcüsü oldukları terör örgütünün doğrudan adını anmadan dolaylı yol ve yöntemlerle özellikle de gerçeğin önüne algıyı yerleştirme yönetimiyle davrandıklarını bilmek gerekir.

Terör propagandistleri için zihinleri ele geçirebilmek ve böylece zihinler üzerinden toplumu şiddet sarmalına tutsak etmek en önemli hedeftir. Bu uğurda üç çabanın içten içe sergilendiğini görmek gerekir;

1. Değersizleştirme 2. Duyarsızlaştırma 3. Yanlış bilgilendirme.

Bir milleti millet yapan, tüm ortak değerleri yıpratmak, unutturmak, zayıflatmak sonuçta değersizleştirmek terör propagandistleri için kirli ve karanlık yolun altyapısını oluşturur. Aynı şekilde toplumda ortak reflekslere, ortak değerlere, ortak yaşam iradesine, toplumun direncine, inancına ve kararlılığına yönelik duyarsızlaştırmanın başarılması, terör propagandistleri için yine kirli ve karanlık yolun altyapısını oluşturur.

Yanlış bilgilendirme ise; doğrudan zihinsel operasyona yönelik hamleler bütününü oluşturur. Olmayanı varmış gibi, var olanı yokmuş gibi göstermek, “neyin gerçek olduğu değil geniş halk kitlelerinin neye inandırıldığı önemlidir” kirli hedefini başarmak, böylece o topraklarda kin ve nefret tohumlarını yerleşik kılmak esas alınır.

Bu çerçeve içinde; Türkiye’nin DAEŞ terör örgütüne her türlü desteği verdiğine ilişkin yürütülen propaganda, terörün propagandasıdır. PKK terör örgütüne karşı verilen mücadeleyi, Kürt halkının kıyım olarak nitelendiren dil, üslup, anlayış terörün propagandasıdır. Bilerek, isteyerek 15 Temmuz ve FETÖ gerçeğini örterek, sulandırarak, önemsizleştirerek terör analizi, yapmak terör propagandasına yataklıktır.

Terör örgütlerinin arkasına kümelenen istihbarat networkünü ve doğrudan destek veren devletleri, bu devletlerden bazı seslerin ifade ediyor olsa bile görmezden gelmek, inkâra kalkışmak, terör örgütleri eliyle sadece gösterilmek istenenlerle yetinmeye çalışmak, örneğin Reina terör saldırısını; enerji, Suriye, Irak, Musul, El Bab, Rakka, Münbiç Türkiye- Rusya ve Türkiye- ABD ve tüm ikili ilişkiler ve Fırat Kalkanı Harekatı gibi stratejik alanlardan özellikle uzak tutup, bu terör saldırısını “yaşam tarzına karşı bir saldırı” olarak nitelemek en hafif tabiriyle terör propagandasının ekmeğine yağ sürmektir.

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı