• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
14 Eylül 2019 Cumartesi

PKK'dan kopamayanlara can suyu olanlar

Teröre karşı mücadele, topyekun duyarlılık ve sorumluk gerektirir. Güvenlik alanında sürdürülen tavizsiz, amansız mücadelenin yanı sıra, ekonomik, kültürel, sosyal, siyasal açıdan da mücadele zorunluluktur. Esasen teröre karşı mücadelenin de başarı şansı, tüm boyutlarıyla bütünleşerek verilebilmesine bağlıdır.

Terör örgütlerinin can suyu; siyasi, ekonomik ve sosyal alanda kullandığı maskeler, kılıflar, aldatıcı yöntemlerdir. Kendisine gerekçe üretmeye yarayacak kara propaganda en haz ettiği yoldur. Bu konuda siyasi alan son derece önemlidir. Siyaseti kullanmak ister. Siyasette sahte aktörlerle meşru zeminde siyasi teknikleri kullanarak, görünür görünmez her yol ve yöntemle toplumsal algıları yönetmek ister. Bu durumu hoş görmenin ve bu zeminde çeşitli çıkarlarla siyasi aktörleri yönlendirebilmenin çabasına bel bağlar. İhtiyaç duyduğu insan kaynağı için her türlü tekniği ve yöntemi uygulamak ister. Bu konuda siyasi zemini kullanır. Mutlaka siyasi bir organizasyona ihtiyaç duyar.

Bu gerçeklerin bütünü; PKK/HDP anatomisinde yıllardır uygulanmak istenmektedir. Siyasi parti görüntüsü altında HDP’ nin, PKK terör örgütünün siyasal, sosyal ve ekonomik alanda ihtiyaç duyduklarını karşılamaya yönelik çabası, meselenin özünü oluşturur.

Diyarbakırlı Anneler bu gerçeği; en çıplak, en çarpıcı , en gerçekçi biçimde ve yiğitçe ortaya koydular, feryatlarıyla maskeleri sarstılar. Bu feryatlara, bu isyana, bu hesap sormaya karşı bilerek, isteyerek duyarsız kalanların varlığı, “HDP’ nin önünde değil, devlet kurumlarının önünde oturun” demeye varan sözleri sarf edenlerin yaklaşımı, PKK-HDP kopmayan bağına can suyu vermeye yaramaktadır.

PKK terörü son olarak Diyarbakır Kulp ilçesinin kırsalında sivillere saldırması 7 insanımızı şehit etmesi, bu can suyunun cesaretidir. Öte yandan orman yangınlarını üstlenen PKK’ye karşı ve onun arkasındakiler yönelik İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisinde kınama önergesine ret oyu verenler, aynı can suyunun kervanına katılanlardır.

Kol kanat gerilen HDP’ den bir milletvekili şimdilerde; “ Kürt Sorunu devam ettiği sürece gerillaya katılımda olacak, savaş da olacak çatışmalarda olacak” diyerek devleti, ülkeyi, birliği, dirliği tehdit edecek cesareti kendinde bulması, yine aynı can suyunun ürünüdür.

Artık bu maskeli balo bitmeli. Yeryüzünün demokratik hukuk devleti kimliğini taşıyan hiçbir ülkesinde demokrasi maskesi altında şiddete, teröre ve örgütlerine kol kanat gerenlerin siyaset sahteliğine izin verilmez.

Maskelerle, ikiyüzlülük yaparak, siyaseti kullananların hükmü tükenmeli. Bölge halkının terör örgütü ve partisinin tasallutundan, vesayetinden kurtulması özgürleşmesi zorunluluktur. Bu noktada iktidar partisinin yanı sıra muhalefet partilerinin hedefi PKK ile bağını kesmeyen HDP’ ye giden oylar talip olmalarıdır. Yoksa HDP’ yi yönetenlere sürekli kol kanat gererek, en büyük kötülüğü bölge halkına yapmış olurlar.

Bugün Türkiye’nin en önemli gündemi; Diyarbakırlı Yiğit Analarıdır. Kimse bu durumu yok sayamaz, önemsizleştiremez, başka anlamlar yükleyemez. Her kim ki bu nu tercih ederse, küresel sömürü ve terör baronlarının maşasıdır, piyonudur.

Diyarbakırlı Analar, son derece önemli bir süreci başlattılar. PKK’nın insan kaynağını kurutmak üzere büyük bir direniş başlattılar. Onların hesap sorması, PKK ve HDP’ yi telaşlandırmış durumda. Daha da telaşlanacaklar… Maskeleri düştükçe telaşları da artacak, saldırganlıkları da…

Bu ülkenin tüm evlatları birleşin… Çanakkale ruhunda birleşin… Selahattin Eyyubi’nin ve Sultan Alpaslan’ın mirasında birleşin… Emperyalizmin oyunlarına karşı birleşin… Türkiye’nin istiklalinde birleşin… Birleşin ki, tüm kirli oyunlar bozulsun, Kürt-Türk kardeşliğinin sarsılmaz bağı, karanlık ajandaların, şer planlarını yerle bir etsin…

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri