• $28,9455
  • €31,1945
  • 1866.34
  • 7913.76
14 Kasım 2023 Salı

Netanyahu'nun tehdidine sessiz kalan kuklalar

Siyonist-evanjelist emperyalizmin karakolu İsrail'in, Filistin soykırımı sürüyor. Dünya kamuoyunda son günlerde artan kitlesel tepkilere rağmen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) ateşkes kararı dahi alınamıyor. İsrail'in hamisi ABD tek başına insanlık adına karar alınmasını engelliyor.

Bu tablo insanlığın katledilmesidir. İnsanlık adına tüm değerlerin yok edilmesidir. Uluslararası sıfatı, adını taşıyan; kurum, sözleşme, anlaşma, hukuk gibi kavramlar anlamını yitirmiştir.

Bu sıfatlar, nitelemeler; bırakınız yeryüzünde barışın, insan haklarının, huzurun, adaletin, refahın sağlanmasını aksine engelleyici işleve dönüşmüştür. 21. yüzyılda bilimin, teknolojinin en ileri aşamasında acı gerçek; aynı ilerlemenin insanlık adına, toplumsal alanda, adalet temelinde sağlanamadığının bir kez daha ortaya çıkmasıdır.

Bu durum, insanlık adına sürdürülebilir değildir. Mutlak surette düzen değişikliğine daha doğrusu insanlık adına düzen kurmaya acilen ihtiyaç vardır. Tarihin öznesi insandır. Yeni bir tarih yazımını insanlık başarmak zorundadır. Vicdanlılar hareketi, küresel düzeyde dalga dalga yayılmalı, yönetimlerini insanlık adına adım atmaya zorlamalı, direnç gösterenleri tasfiye etmeyi başarmalıdır.

21. yüzyılda Afrika'da sömürgeciliği sürdürmek isteyen Fransız emperyalizmine karşı başlatılan halk destekli isyandan sonuç alınmıştır. İnsanlık adına umut doğmuştur. Bu umut Filistin'de de doğmalı yeryüzüne yayılmalıdır. Umut vicdanlı insanlardadır, onların örgütlü gücündedir. İletişim çağında tüm araçlarıyla sömürüye, emperyalizme karşı güçlü bir küresel dayanışma esastır. Siyonist-evanjelist emperyalizme karşı küresel intifa, dalga dalga yayılmalıdır.

Bu noktada vicdanlı milyonlarca insanın büyük tepkilerine karşın İslam İşbirliği Örgütü (İİÖ) ve Arap Birliği'nin çok geciken toplantısı ve ortak bildirisi soykırımı durduracak içerikte olamamıştır.

Başta Arap ülkeleri, petro-dolar sarmalından sıyrılarak, çok etkili yaptırımlara yönelik kararlar almak yerine çözümü soruna sebep olanlarda aramayı, onlardan medet ummayı yeğlemiştir. Zirveden çıkması istenilen etkili yaptırımlara dayalı kararlar, başta Körfez ülkeleri tarafından kabul edilmemiştir.

Kabul edilmeyen yaptırım teklifleri arasında;

l İsrail'e mühimmat sağlamak için Amerikan askeri üslerinin kullanılmasının engellenmesi.

l Diplomatik ve ekonomik ilişkilerin dondurulması

l Petrol faktörünün kullanılabileceğinin ortaya konması

l İsrail sivil havacılığının Arap hava sahasında engellenmesi

l Gazze'ye yönelik saldırının durdurulması talebinin iletilmesi amacıyla Arap bakanlar komitesi oluşturulması vardır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asıl meselenin İslam dünyasındaki bu parçalı durum olduğunun altını çizerek, en etkili çabanın gösterilmesinin kararlılığındadır. Ayrıca Hamas gerçeğini de, sahadaki hakikate göre hiçbir şeyden çekinmeyerek, açıkça ortaya koymaktadır.

Bu noktada İİÖ ve Arap Birliği'nin bildirisinde, Filistinli grupları, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün ve liderliğinin iradesinin altında olmaya yönelik yapılan vurgunun da Filistin topraklarında bir karşılığı yoktur. 2006'tan beri Hamas halk nezdinde en büyük siyasi güçtür. Bugün çok daha fazla Hamas Filistin, FKÖ lideri Mahmut Abbas İsrail'dir. Sahanın gerçeği budur. Bu gerçeği görmemek ya da görüp de yok saymak, Filistin davasını öldürmektir.

İİÖ ve Arap Birliği zirvesi sonrası, Netanyahu; "Arap liderlere şunu söylüyorum. Çıkarlarınızı, iktidarınızı korumak istiyorsanız tek bir şey yapmalısınız... Sessiz kalın" demiştir.

Bu tehdidi yapabilecek cüreti kendinde görmüştür. Şimdi bu tehdit sözlerinin muhataplarında ki karşılığın ne olduğu merak edilmektedir.

Bu noktada kabul edilmelidir ki;

Bu tehdide sessiz kalanlar, boyun eğenler; Siyonist-evanjelist emperyalizmin kuklalarıdır, soykırımın ortağıdır...

<p>Edinilen bilgiye göre, merkez Mezitli ilçesi Menderes Mahallesi'nde N.E.'ye ait 33 A 4155 plakalı

Yanan otomobili balkondan söndürmeye çalıştı

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''