• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
4 Mayıs 2024 Cumartesi

İç cephenin tunç halinin kıymeti

Günlerdir beklenilen Cumhurbaşkanı Erdoğan-CHP Genel Başkanı Özgür Özel görüşmesi gerçekleşti.

1 saat 35 dakika süren görüşmeye Özgür Özel CHP Miletvekili, eski büyükelçi Namık Tan'la geldi. Görüşmenin içeriğiyle ilgili çok ayrıntılı bilgi verilmedi.

Ana konuların görüşüldüğü ifade ediliyor. Her iki taraf açısından görüşmenin olumlu geçtiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP Genel Merkezi'ne iade-i ziyaret yapacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı çıkışı, CHP'ye yapacağı ziyarete de değinerek;

"Ben de Özgür Bey'e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim. Türkiye'nin buna ihtiyacı var, Türk siyasetinin buna ihtiyacı var. İlk fırsatta da bu ziyareti gerçekleştirerek Türkiye'de siyasetin yumuşama sürecini başlatalım istiyorum" dedi.

Özgür Özel de; "Ben dünkü toplantının Türkiye demokrasisi açısından önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade etmek isterim. Boş koltuk sorunu da iade-i ziyaret adımıyla çözüldü" ifadelerini kullandı.

Görünen o ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dediği gibi yeni bir siyasi süreç başlıyor. Bu durum hiç şüphesiz Türkiye'nin tam bağımsızlık mücadelesi için en önemli ihtiyaçtır. Dış cephede Türkiye'ye diz çöktüremeyenlerin, gözü iç cephededir. İç cephede siyasi gerilimi körüklemek, gedikler açmak, ortak mücadele ruhunu zedelemek Türkiye'yi kıskaca almak isteyenlerin şer çabasıdır. Emperyalizmin ve tüm uzantılarının, CHP üzerinden pozisyon alma hevesi mutlaka boşa çıkarılması gerekir. Bunu bizzatiyi yapacak olan hiç kuşkusuz CHP Genel Başkanı'dır.

Görüşmeden yansıyanlar arasında 15 Temmuz konusu da var. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Özel'e 15 Temmuz gecesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) gelerek direniş göstermesi konusunda teşekkür ettiği, 15 Temmuz direnişine "tiyatro" karalaması yapılmasını hatırlattığı buna ilişkin Özel'in ise, "15 Temmuz'un tiyatro olduğunu hiç düşünmedim" dediği ifade edildi.

15 Temmuz'u FETÖ kalkışmasını perdelemeye, halkın direnişini karalamaya dayalı; FETÖ lügatinden çıkan "kontrollü darbe" yakıştırması CHP eski genel başkanının dilinden düşmüyordu.

Özgür Özel 15 Temmuz konusunda ve FETÖ'ye karşı mücadeledeki tavrı çok önemlidir. 15 Temmuz'dan itibaren hep ifade ettiğimiz gibi CHP'nin Sosyalist Enternasyonel üyeliğinin bir gereği olarak, FETÖ kaçkınlarının sığınağı olan Avrupa ülkelerinin Sosyalist Enternasyonel üyesi partilerle temas kurarak, FETÖ'ye ev sahipliği yapmamalarının ısrarcısı ve takipçisi olabilir. Kılıçdaroğlu'nun çizgisinden farklı olarak Özgür Özel bu girişimi başlatabilir. Üstelik Sosyalist Enternasyonel'in Başkan Yardımcısı pozisyonundayken bu tavrı gösterirse Türkiye'ye büyük iyilik etmiş olur.

Bunun yanı sıra süresi dolan tezkerelerin tekrar Gazi Meclis'ten onaylanmasında CHP Genel Başkanı Özel'in nasıl bir tutum içinde olacağı da çok önemlidir. Bu konuda da Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü hedef alanların siyasi uzantılarıyla aynı safta olmaktan vazgeçerse yine Türkiye'nin tam bağımsızlık mücadelesine katkı vermiş olur.

Kısacası iktidar-muhalefet çekişmesinin yaşanmayacağı ve zedeleyemeyeceği iç cephenin tunç hali, emperyalizme karşı tam bağımsız Türkiye mücadelesinin en güçlü yanıdır.

<p>Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü koordinesinde Çorlu İlçe Jandarma Komutanl

Denetimde sürücülere 113 bin lira ceza

Erciyes Dağı eteklerinde açtı! Koparmanın cezası 244 bin TL

Arazi anlaşmazlığında aile meclisinden ölüm çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Mayıs 2024)