• $17,9419
  • €18,2642
  • 1023.59
  • 2913.3
28 Nisan 2018 Cumartesi

Fikri tükenişin hazin manzarası

Seçim sürecine giren Türkiye’nin önündeki her gün, gelecek adına yeni umutların basamakları gibidir.

Yeni bir sistemle geçmişin arızaları, eksik, ağır, hantal ve sürdürülemez hale gelen birçok yapısal sorunu aşılmış olacak. Hızlı ve etkin karar verme süreçleriyle doğrudan halktan alınan yetki ve sorumlulukla siyasetin kurumsallaşan ve doğrudan halkla iç içe geçen yeni mekanizmasıyla Türkiye geleceğine daha sımsıkı sarılabilme imkanı bulacak.

Kendi hikayesini kendi yazacak, başkalarının oyunlarının nesnesi, sahnesi olmaktan bütünüyle uzaklaşacak. Özellikle son 10 yıldır bu mücadelede alınan mesafe, edinilen tecrübe, kazanılan özgüven, kaydedilen başarılar kurumsallaşacak ve süreklilik kazanacak.

Siyasetin fikri zemini güçlenecek, ortak noktaları ağır basan siyasi partilerin bütünleşme süreçleri yaşanacak. Böylece fikri düzeyde siyasi partilerin derinliği ve etkinliği artacak, şahsi nedenlerle hırs ve kişisel ikbale dayalı yapay siyasi parti yapılanmalarının ömürleri tükenecek.

Cumhur ittifakıyla fikri düzeyde ortak zemin yapılandırıldı. 15 Temmuz’un sonuçlarından doğan bu fikri buluşma, Türkiye’nin geleceğine musallat olanların hamleleri, istekleri, oyunları tüm çıplaklığıyla belirginleşmesiyle vücut buldu.

Cumhur ittifakı için; adına beka sorunu denilen ve esasen Türkiye’ye yönelen risklerin ve tehditlerin toplamı, bu ülkenin geleceğine sahip çıkılmasının her şeyden öncelikli olduğu gerçeğine dayanıyor. Bilinmelidir ki; beka sorununu tek boyuta indirgeyerek sadece teröre ve terör örgütlerine karşı verilen mücadele olarak takdim etmek eksik bir tanımlamadır.

Beka sorunu; bugün için Türkiye’nin istikrarı ve istiklalinin karşı yapılan her türlü tuzaklar, komplolar, siyasi ve ekonomik manipülasyonlar siyasi alanda yapay, zorlama, güdümlü mühendislik çabalarını kapsar. Beka sorunu; Türkiye’nin Türkiye’den yönetilme inancı direnci ve kararlılığının zedelenmesi adına her türlü kirli ve karanlık hesaplarını, şer oyunlarını içerir. Bu noktada esas olan Türkiye’nin istiklalidir. Unutulmamalıdır ki, istiklali olmayanın demokrasisi olmaz. Gazi Mustafa Kemal’in,” ya istiklal ya ölüm” dediği günlerin tarihi yeni bir hesaplaşmasıyla kaşı karşıyayız ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ya olacağız, ya öleceğiz” dediği noktadayız.

15 Temmuz’u kontrollü darbe nitelemeleriyle FETÖ’ye yeniden diriltmenin motivasyonunu sağlayanlara, Suriye üzerinden Türkiye’nin istiklaline yönelen emperyalist saldırıya yüreklice, sınırsızca siper olamayanların, zihinleri bulundurmaya, Mehmetçiğin inanç ve kararlılığını zayıflatmaya çalışanların muhtemel iktidarları kaygı vericidir.

Sadece Erdoğan düşmanlığı üzerinden oluşturulmaya çalışılan Cumhurbaşkanı aday ve ittifak arayışları, özellikle Ana Muhalefet Partisi’nin bugünkü yönetimi açısından hem fikri tükenişin, hem de köklü bir partinin kurumsal tükenişinin vardığı son noktadır. İktidar- muhalefet ayırmaksınız, yüreği, zihni bu topraklara sımsıkı bağlı olanların iktidar değişiklikleri hiçbir zaman kaygı verici olmaz. Her daim önceliği yerli ve milli karakterde olanların ne iktidarından ne muhalefetinden rahatsızlık duyulmaz, endişe edilmez. Ülkeye yatırım için davet edilenlere “gelmeyin” diyenlerden de yerli ve milli kumaş çıkmaz.

Halktan gizlenen, gözlerden uzak buluşmalarla, milletvekili transferleriyle, millet iradesini yansıtmayan, adeta kuryelerin taşıdığı kararlarla yine geçmişin siyaset dışı aktörlerinin desteğine ve beklentilerine uygun siyasi iklim çalışmaları yapmak, memleketin ihtiyacı olan sağlam iradeyi, istiklal yürüyüşünü ve yükselişini köreltmektir. Türkiye’nin geleceğinden rahatsızlık duyanların küresel ağına takılmaktır, onlardan medet ummaktır.

Unutulmamalıdır ki, bu topraklar asla kir pas tutmamış, sahteliklere, maskelilere, boyunduruk altındaki devşirmelere boyun eğmemiştir. Şimdi de eğmeyecektir…

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar