• $32,5719
  • €34,9993
  • 2424.98
  • 9722.09
16 Mayıs 2023 Salı

Emperyalizm yenildi, Türkiye Yüzyılı başladı

Emperyalizm Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yenebilmek için büyük hevese kapılmıştı. Dünyanın en önemli seçimi görüyordu. Mazlumlar coğrafyasındaki sömürü düzeninin sarsılmaması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yenilmesinin çabasına girişmişti. Milli teknoloji hamleleriyle enerjiden ekonomiye tam bağımsız Türkiye mücadelesini yenilgiye uğratmak için Erdoğan'dan kurtulmak istiyordu.

Desteklediği terör örgütlerinin nefes alması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı devre dışı bırakabilmenin çırpınışındaydı.

Bunun için her yolu denedi.

Özgüven patlaması yaşayıp, kimi desteklediğini açıkça ortaya koyup, seçimi ilk turda yüksek oy oranıyla desteklediği adayın kazanacağını hesap etti.

Ama hesabı tutmadı. İlk turda desteklediği aday kazanamadığı gibi ikinci turda da kazanma şansının olmadığını görmüş oldu.

Seçimden hemen önce; "Erdoğan gitmek zorunda" çırpınışıyla yayın yapan The Economist şimdi de;

"Erdoğan'ın zaferi dışında, ülkedeki muhalefetin hayal edebileceği en kötü sonuç. Kılıçdaroğlu ve partisi CHP, milletvekili seçimlerinde de kötü bir performans sergiledi.

Türkler demokrasiden vazgeçmedi. Seçimlere yüksek sayıda bir katılım gösterdi" cümlelerini kuruyor.

Emperyalizm pragmatistir. Hasmını yıkmak için bir dener, iki dener, her yolu dener başaramazsa ilişkinin tamamen kopmaması için elini uzatmak zorunda kalır.

Seçime giren Batı/ABD emperyalizmi yenilmiştir. 2. turda Kılıçdaroğlu'nun yine peşini bırakmayacak olan; halkın ekonomi-güvenlik ayrılmaz bütünlüğüne dair duyarlılığı, iç politika-dış politika bütünleşmesine yönelik yaklaşımı, emperyalizmin sahaya sürdüğü FETÖ ve PKK/YPG terör örgütleri ve siyasi uzantılarına dair tepkisidir. Hepsinde Kılıçdaroğlu'nun tavrı, halkın büyük bölümünün yaklaşımıyla çelişkiliydi. Seçime günler kala adına "Türk Yolu" dediği ama içinde Azerbaycan'ın olmadığı haritayı göstermesi, yine seçimden birkaç gün önce Rusya'yı mesnetsiz suçlaması ve adeta Rusya cephesi açma çabası halkın beklentileriyle, hassasiyetiyle çelişen aykırı tutumlardı.

Buna ayrıca TEKNOFEST günlerinde, CIA bağlantılı ABD'li savunma şirketini Atatürk Havaalanı'nda konuşlandıracağını söylemesi, 300 milyar dolar sıcak parayı getireceğini söyleyerek, aldatıcı baharla, yüksek teknoloji hamlelerimizi köreltme kaygısına yol açan tutumlardı.

Bunların yanı sıra Demirtaş'ı serbest bırakacağını ve KHK'ları görevlerine iade edeceğini söyleyerek, FETÖ ve PKK/YPG terör örgütlerinin sevinmelerine yol açması da bir başka sorunlu durumdu.

Her şeyden önce Mehmetçiğin Suriye ve Irak'ta terörün kaynağında verdiği mücadelenin devam etmesi için Gazi Meclis'ten istediği tezkereye hayır oyu vermesi, son derece önemli bir kırılma noktasıydı. Üstelik PKK/YPG terör örgütünün siyasi kolu HDP'nin yöneticileri, CHP yönetimine demişti ki; "bundan sonra birlikte yol yürüyeceksek, bunun ilk sınavı tezkereye hayır oyu vermektir."

CHP yönetimi o zaman bu sınavı vermişti ama asıl sınav milletin sınavıydı ve 14 Mayıs'ta bu sınav yenilgiyle sonuçlandı.

Şimdi ikinci tur seçimine yönelik HDP destekli 6'lı masanın dağınıklığının artması, içten içe sorgulamaların başlaması, ikinci yenilgiye yol açacaktır.

Şimdiden CHP genel başkanlık koltuğunun tartışmaya açılması, 4 partiye dağıtılan milletvekillerinin çokluğu, buna rağmen CHP'nin oy artışı sağlayamamasının da tartışılması engellenemeyecektir.

Ayrıca muhalefet blokunun ve Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle kavga etmesi ve bunun halkta ciddi bir karşılığının olmaması gerçeği de , bir başka söylem yenilgisidir.

Seçimin galibi Cumhur İttifakı'nda MHP'nin aldığı oy her zaman olduğu gibi birkaçı dışında yine kamuoyu araştırmacılarını ters köşe yapmıştır.

İkinci tura parlamento çoğunluğuyla ve ilk turun en çok oyu alan adayı olarak girecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oy oranı çok daha fazla yükselecektir.

Sonuçta emperyalizm yenilmiş, milli teknoloji hamleleriyle enerjiden ekonomiye tam bağımsız Türkiye'nin yolu açılmış,

yeni yüzyılda Türkiye Yüzyılı başlamıştır.

Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.

<p>Sinop İl Jandarma Komutanlığına bağlı JASAT ekiplerince yapılan çalışma kapsamında Ayancık ilçesi

Sinop'ta inşaat malzemesi hırsızlarına suçüstü

Atalarını andılar... Anzak Koyu'nda geleneksel ''Şafak Ayini''

Kaçıran pişman oluyor: 100.000 TL ile 250.000 TL arası! İşte ikinci el araba modelleri…

Uçan araba 'AirCar' ilk yolculu uçuşunu tamamladı