• $32,4136
  • €34,5761
  • 2448.51
  • 9768.17
24 Şubat 2024 Cumartesi

DEM-CHP'nin “Kent uzlaşısında” geldiği son nokta

PKK terör örgütünün siyasi kolu DEM ile CHP arasında adına "kent uzlaşısı" denilen işbirliği zemini çok ince bir çalışmayla varlığını koruyor.

PKK terör örgütü için siyasi zemin önemlidir. Her seçim dönemi o günün şartlarına göre seçim stratejisi belirlemek önceliğidir. Örgüt için siyasi zeminde gri propaganda yapabilmeyi, kitleleri manipüle edebilmeyi, siyasi kolu üzerinden meşruiyet çabasını sürdürebilmeyi hedefler.

Bu seçim için çok ince çalışıldığı anlaşılıyor.

"Kent uzlaşı" için önce DEM'in sözcüsü, birkaç şehrin ismini ifade ederek, "kent uzlaşısına" varıldığını ifade etmiştir. Öznelerin kim olduğunu söylememiştir ama daha önce zaten "kent uzlaşısının" DEM ile CHP arasında olacağı ifade edilmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan(İBB) adayı olarak açıklanan Meral Danış Beştaş'da;

kent uzlaşısı meselesinin İBB için değil, Esenyurt özelinde tartışıldığını söylemiştir. Ayrıca İzmir'de kent uzlaşısı tartışmaları olduğu için aday çıkarmanın geciktiğini ifade ederek, Mersin'de aday olduğu ve temasların devam ettiğini de ifade etmiştir.

Gelinen noktada İBB adayı çıkarmış olsalar da DEM-CHP arasındaki işbirliğinin ince işleyişi sürüyor. Bunun ilk adımı, Kandil'den PKK terör örgütü elebaşlarından Karasu'nun ittifak yönünde açıklaması ve ardından İBB'ye adaylık için adı dolaştırılan Başak Demirtaş'ın aday olmayacağının açıklamasıydı. Sonrasında İstanbul Esenyurt ilçesine odaklanıldı. Bunun da ilk sinyali, PKK terör örgütü elebaşı Öcalan'a destek eylemlerinin merkezlerinden biri haline gelen DEM Esenyurt ilçe merkezine, CHP Esenyurt ilçe başkanı ve ekibiyle bu eyleme destek amacıyla ziyaret yapmasıydı.

Bundan sonraki süreçte ise atılan adım CHP'nin Esenyurt ilçe belediye başkanı adayını değiştirmesidir. Yeni aday DEM'in çizgisinde ve dolayısıyla DEM'in iradesiyle aday yapılmıştır.

DEM'in İBB'ye aday çıkarması, CHP'nin İBB adayının kaybettirmeye yönelik değildir. DEM aday çıkarmayıp, CHP İBB adayını destekleyeceklerini ifade etmeleri durumunda kontrol edilemeyecek CHP İBB adayına dair oy kaybına yol açma riski büyüktü. Bunun yerine aday çıkararak, CHP İBB adayına yönelik kontrol edilebilir oy kaybını yeğlemek, ince hesabın bir sonucudur. Kontrol edilebilir çünkü propaganda performansı onların elindedir. Ayrıca seçmenlerini yönlendirme imkanı hep vardır.

DEM-CHP işbirliğinin diğer önemli yansıması da DEM'in İstanbul'un 22 ilçesinde aday göstermemesidir. Bu ilçelerde özenle seçilmiş, AK Parti ile CHP arasında oy farkı az olan yerlerde aday gösterilmemiştir.

Sonuç olarak gelinen son nokta, MHP lideri Dr. Devlet Bahçeli'nin; DEM'in İstanbul'dan aday çıkarması siyasi bir hesap, CHP ile DEM'in ayrı aday çıkarması sinsi bir oyundur" dediği gibidir.

<p> İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını 191 gündür sürdür

Katil İsrail Gazze'ye saldırmaya devam ediyor

Piknikçiler Dicle Nehri kıyısını çöplüğe çevirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2024)

Filistinliler Gazze'nin kuzeyine dönüyor!