• $28,962
  • €31,2189
  • 1867.45
  • 7913.76
25 Temmuz 2023 Salı

CHP'nin değişim sancısı

CHP'de iç karmaşa sürüyor. Genel başkanlığa dayalı çekişme, CHP'nin temel ihtiyacı olan fikri zeminini, siyasi pozisyonunun geldiği noktayı, son seçim dahil başarısız olunan seçimlerin en ince ayrıntısına kadar irdelenmesini ötelemeye devam ediyor.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun A takımından isimlerinde yer aldığı mahrem tutulan zoom toplantısının görüntüleri ortaya çıktı. Görüntüleri kimin kaydedip, sızdırdığı büyük tartışma konusu oldu. Toplantıyı düzenleyen ve yöneten Ekrem İmamoğlu idi. Son seçimden hemen sonra "değişim" diyerek, CHP genel başkanlık koltuğunu zahmetsiz yollarla edinmeyi çok istedi. Kılıçdaroğlu'nun hemen istifa ederek, koltuğu ona devretmesinin çabasına girişti.

Açığa çıkan zoom toplantısı gibi sayısı 200'leri bulan toplantılar yaptığını söyledi.

Zoom toplantısında ise halen Kılıçdaroğlu'nun verdiği görevlerde olanlar vardı. Başta Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu TBMM'de temsil eden Grup Başkanı Özgür Özel en dikkat çekici olandı. Kılıçdaroğlu için gözyaşı dökenler toplantıdaydı. Değişim istiyorlardı. Aralarında defalarca milletvekili yapılmış olanlar da vardı. Değişimin fikri zeminden öte koltuklar, makamlar odaklı olmasını isteyenlerin bir türlü değişmeyen kişiler olması da bir başka çelişkiyi oluşturuyordu.

Bu zatların; Kılıçdaroğlu'nun başarısızlığında, benimsediği siyasi tercihlerin etkilerini dün olduğu gibi bugünde irdelemeden, sadece kendi konumlarını sürdürebilmenin çabası öne çıkıyordu.

Ekrem İmamoğlu'nun da hangi fikri, siyasi gerekçelerle koltuğu istediği, fikri zeminde neleri değiştirmeyi hedeflediği henüz çok açık ve ayrıntılarıyla ortaya konmuş değil.

Son yapılan parti meclisi toplantısında, Kılıçdaroğlu tarafından görevlerinden alınan il ve ilçe yöneticilerinin itirazları gizli oylamada reddedildi. Ancak red ve kabul oyları birbirine çok yakındı.

Bu sonuca göre Kılıçdaroğlu muhalifleri başarılı olamadılar ama parti meclisi ikiye bölünmüş oldu.

Basına yansıyanlara göre belediye başkanları toplantısında sert tartışmalar yaşanmış.

Gazeteci Yazar Yalçın Bayer, CHP Belediye Başkanları toplantısında konuşan İmamoğlu'nun, Kılıçdaroğlu'na "Siz genel başkanlığa devam ederseniz, yerel seçimlerde ben yokum" dediğini belirtti.

Gazeteci Yalçın Bayer yine ; "CHP belediye başkanları toplantısında bir vaka daha.

İstanbul Belediye Başkanı İmamoğlu, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ile sert bir şekilde tartışmışlar. "Sende parti ruhu yok, daha sen yenisin" demiş, Kerimoğlu. CHP'ye yazık, büyük abiler duruma hemen müdahale etmeli.." dediğini duyurdu.

Bu arada partisinde "değişim" çağrıları yapılan Kılıçdaroğlu, CHP Belediye Başkanları Toplantısı'nda genel başkanlığı bırakmak için şartlarını söylediği de basına yansıdı.

CHP liderinin konuşmasını aktaran gazeteci Barış Yarkadaş, Kılıçdaroğlu'nun "Ekrem Başkanımız 'Hiç kimse vazgeçilmez değildir' diye bir söz kullandığını ve "sonuna kadar CHP koltuğunda oturacağım diye bir şey yok. Eğer geçmişinde para pul ilişkileri, lekesi olmayan biri çıkarsa ben de bu görevi bırakacağım" dediğini söyledi.

Kısacası sözler, ithamlar, kasetler, mahrem toplantılar, koltuk, makam hedefleri CHP içinde değişim sancısını ve giderek karmaşayı büyüttüğü gibi karşılıklı güveni de zedeliyor. Sadece yöneticiler arasında ki güveni değil, parti seçmeninin ve halkın nezdinde de güveni zedeliyor.

Esasen kabul edilmelidir ki; sadece CHP değil, hangi parti Türkiye'nin verdiği mücadele gerçeğinin uzağındaysa, onun öznesi, neferi olmuyorsa o partinin Türkiye'nin geleceğinde yeri yoktur.

<p>Edinilen bilgiye göre, merkez Mezitli ilçesi Menderes Mahallesi'nde N.E.'ye ait 33 A 4155 plakalı

Yanan otomobili balkondan söndürmeye çalıştı

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''