• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
20 Ekim 2018 Cumartesi

Cemal Kaşıkçı’dan yansıyanlar

Cemal Kaşıkçı olayının perde arkasının tüm ayrıntılarıyla aydınlanması beklenirken, yaşanılanların siyasi, stratejik, jeopolitik, güvenlik boyutlarıyla çok yönlü sonuçları ve yansımalarının varlığı dikkat çekici.

Her şeyden önce işlendiği kuvvetle muhtemel olduğu değerlendirilen bir cinayetin tüm delilleriyle açıklığa kavuşması, taht hesaplarına yönelik olarak Suudi Arabistan açısından yeni bir dönemin başlangıcı anlamına gelecektir. Bu yeni dönemin hiç kuşkusuz sadece iç hesaplaşmalarla sınırlı olmayacağı belki de daha çok dış hamlelerle biçimleneceğini söylemek gerekir. Bu noktada ABD’nin daha doğrusu Trump’ın tavrı belirleyici olacak. Bugünlerde ABD Kongresi’nden yükselen talepler, Kaşıkçı olayına dayanılarak Suudi Arabistan’a kuvvetli cevap verilmesine yönelik. Bu durumda Trump’ın nasıl bir tavır sergileyeceğini göreceğiz. Trump üzerinden beklenilen yaklaşımın esası; Cemal Kaşıkçı meselesinde yaşanan tüm gelişmelerden sorumlu tutulan Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a yönelik olacak. Zira tüm dünya kamuoyu açısından Veliaht Selman; artık üzeri örtülemeyecek, önemsizleştirilemeyecek bir dizi hukuksuzlukların, kötülüklerin kaynağı durumundadır.

Kaşıkçı meselesinin ortaya çıkardığı acı gerçek, Müslüman dünyasının içine düşürüldüğü durumdur. Halkın gerçek talepleriyle, özgürlük ve refah sorunlarının giderilmesiyle, millet iradesine dayanan gerçek temsiliyetin sağlanmasıyla geleceğine sahip çıkması gereken İslam dünyası büyük bir bunalımın içindedir. Küresel çıkar odaklarının gücüyle, baskısıyla, boyunduruk altına alınmış dar iktidar çevreleri İslam’ın zengin kaynaklarını, toplumlarını, geleceklerini karartmaya devam ediyor. Kukla rejimler eliyle, İslam coğrafyasının zengin topraklarının yoksul, tutsak nesilleri gelecek umutlarını tüketiyor. Türkiye direniyor. Umut aşılıyor, özgüven yüklüyor. İnsanca bir yaşam için öncülük yapıyor. Bundan yoksun olanlara ilham ve motivasyon kaynağı olmaya devam ediyor. Kukla rejimler bu durumdan rahatsız oluyor. Onlar için esas olan küresel sömürü efendilerine olan bağlılıkları. Onların talimatıyla, terörü, fitneliği finans ediyor, İslam coğrafyasının tevhit ve vahdet anlayışıyla bütünleşmesinin engellenmesinin her türlü kirli ve karanlık hesaplarının içindeler. Mısır’da millet iradesinin yolunu silah zoruyla kesen darbenin finansmanını onlar sağlıyor, küresel efendilerinin projelendirdikleri terör örgütlerine para desteğini onlar sağlıyor. İslam dünyasının sadece Sünni-Şii ayrışmasının derinleşmesinin değil, aynı zamanda Sünni yapının da parçalanmasının ve birbirine düşmanlaşmasının taşeronluğunu da onlar üstleniyor.

Cemal Kaşıkçı’nın Washington Post’ta yayımlanmak üzere son kaleme aldığı yazısında belirttiği hususlar, Arap dünyasının içinden bir sesin feryadı niteliğinde. Kaşıkçı’nın şu satırları içinden çıkılamaz sorunlara yönelik çare arayışını yansıtıyor; “Arap dünyasının, eski uluslararası basının modern bir versiyonuna ihtiyacı var, böylece vatandaşlar küresel etkinliklerden haberdar olabilir. Daha da önemlisi, Arapların seslerini duyurmak için bir platforma ihtiyacımız var. Yoksulluk, yanlış yönetilme ve yetersiz eğitimden mustaribiz. Propaganda yoluyla nefret yayan milliyetçi hükümetlerin etkisinden arındırılmış bağımsız bir uluslararası forumun oluşturulmasıyla Arap dünyasındaki insanlar toplumlarının karşı karşıya kaldığı yapısal sorunlara değinebilir.” Kaşıkçı’nın çare arayışında umut ettiği uluslararası platform vurgusu önemli ama ne yazık ki, dünya küresel çıkar çetelerinin, baronlarının hegemonyasıyla hakkın, hukukun, adaletin, özgürlüğün, gerçek demokrasinin çok uzağında.

Türkiye’de bunun farkında ve bu yüzden doğrudan çözümün öznesi olmanın gayretinde. Bu noktada tüm ezilen, mazlum halkların umudu olarak, Türkiye’nin varlığı ve verdiği mücadele demokrasi ve özgürlük maskesi taşıyanlara her geçen gün bir ders niteliği taşıyor.

Cemal Kaşıkçı meselesinde yaşananlar da bu noktayı bir kez daha ortaya koyuyor…

<p>Şanlıurfa'da silah ve mühimmat kaçakçılarına yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. İl J

Şanlıurfa'da silah kaçakçılığı operasyonu: 5 gözaltı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi