• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
1 Eylül 2019 Pazar

Üzgünüm: Maalesef haklı çıktım!

2017 yılında Anadolu Ajansı (AA)’na elektronik sigara hakkında verdiğim bir mülakatta “Elektronik sigara kullananlar, diğer sigaralarda bulunan nikotin miktarını alabilmek için daha derin nefes çekerler. Dolayısıyla da elektronik sigaranın yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde akciğer kanseri ve diğer kanser türleri daha tehlikeli olarak karşımıza çıkmaya başladı. Daha derinde ve tedavisi daha zor tümör ve diğer vakalara sıklıkla tanık olmaya başladığımızı ifade etmek isterim.” şeklinde bir beyanatta bulunmuştum. Ayrıca elektronik sigaranın sağlığa zararları dışında insanları sigaraya bulaştırmanın bir metodu olarak masum gösterildiği için hem fonksiyon bakımından hem de düşünülen hedef bakımından sigaradan daha tehlikeli olduğuna dikkat çekmiştim.

Geçtiğimiz günlerde Amerika’dan gelen dramatik haberlerle konu hakkındaki düşüncelerimde haklı olduğum bir kez daha tescillenmiş oldu.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC)’nden yapılan açıklamada, 28 Haziran ila 20 Ağustos arasında, ülke genelinde 16 eyalette elektronik sigara kullanan 153 kişinin tıbbi olarak henüz tanımlanamayan bir akciğer rahatsızlığının neden olduğu şikayetlerle sağlık merkezlerine başvurduğu bildirildi. Tedavi altına alınanlardan birisinin hayatını kaybettiği ve çoğunun da durumunun ağır olduğu edinilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Nefes almada zorluk, nefes darlığı ve göğüs ağrıları gibi semptomlarla ortaya çıkan hastalığın bazı vakalarda kusma, ishal ve bitkinlik gibi sindirim sistemi kaynaklı şikayetlere de yol açtığı belirtilmiştir.

Açıklamaya göre, CDC yetkilileri vakalar üzerine soruşma başlatırken, ülkedeki tüm doktorları semptomlar üzerine bilgilendirerek benzeri vakaları merkeze bildirmeleri konusunda uyardığı bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde yürütülen tütün karşıtı çalışmalarla pazar kaybeden tütün tröstleri tarafından sigarayı bıraktırdığı ve sigaranın zararlı etkilerinden koruduğu savıyla parlatılan bu illetin “altın tas içinde sunulan bir zehir” olduğu yaptığımız açıklamadan tam iki sene sonra böylelikle ispatlanmış ve de tescillenmiş oldu.

Tütün ve tütün ürünlerine karşı uzun soluklu mücadele yürüten bir kişi olarak elektronik sigara ve benzeri ürünleri, tütün tröstlerinin klasik sigaradan kaçanları yakalamak üzere kurdukları bir kapan olarak değerlendiriyorum.

Acil bir eylem plânı ile yediden yetmişe hepimizi hedef tahtasına koyan bu kirli kapana karşı harekete geçmek, “ciğerlerimize nüfuz etmeden” adeta o bizim çiğerlerimizi sökmeden biz onun ciğerlerini sökmek zorundayız.

Türkiye zehir tacirlerinin cirit attığı değil, sağlıklı dimağların büyük Türkiye’yi tesis ettiği bereketli topraklar olmalıdır ve Allah’ın izni ile olacaktır da!

Bu gerçekler ışığında, sigara, e-sigara, her türlü nargile ve tüm bağımlılıklardan uzak, sağlık ve afiyet içinde kalınız…

Merak Ediyorum;

Devleti kayyum atamaları nedeni ile “Zalim” ilan edenler, orman yangınlarını üstlenen PKK’yı masum, hatta kahraman olarak mı görmekteler?

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!