• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
14 Şubat 2021 Pazar

Uzay da uzak değil artık!

Zaman uzay çağı olmasına rağmen çağlar açıp çağlar kapatan aziz milletimiz bu çağın dışında kalmış durumdaydı.

2002 öncesinden bahsettiğimi anlamışsınızdır.

Tüp ve yağın parasıyla dahi bulunup alınamadığı, emekli maaşı kuyruğu diye bir ölüm treninde yaşlılarımızın son nefeslerini verdiği; hastanelere ücretini ödeyemediği için rehin alınan bebeklerin, hastaların, hatta cenazelerin olduğu; memur maaşlarının İMF ile, seyahatlerin sigara dumanı ve ölümle, sokakların çöplerle, gökyüzünün kirlilikle... anıldığı Türkiye'de şimdi mehter, gökyüzüne sefer için vuruyor!

Şimdi göğsümüzü kabartan şu habere bir göz atalım da sonra yine yola devam edelim sevgili okurlarım.

"Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan birkaç gün önce Milli Uzay Programı'nı tanıttı. Programda Türkiye'nin uzay vizyonunu açıklayan Cumhurbaşkanımız "En önemli hedefimiz 100'üncü yılda Ay'a ilk teması gerçekleştirmek, milli uydu projesiyle rekabet gücünün artırılması ve dünyadaki pazardan pay almak, Türkiye'ye ait bir bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek, uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmak ve astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konusunda daha ileri bir seviyeye ulaştırmak" ifadelerini kullandı.

İnsanın inanası gelmiyordu bir zamanlar bu ifadeleri duyduğu zaman.

Sn. Cumhurbaşkanımız önce Misak-ı Milli'yi ihya ile başladı işe. Sonra, Mavi Vatan dedi, denizlere açıldı. "Yapamazsın" denilen ne varsa yaptı. Şimdi de nazarlarımızı göklere yöneltti.

Artık değişimi yeryüzüne de sığmıyor Türkiye'nin. Hastanelerde rehin kalan çocuklar büyüdü ve astronot olup kendi ülkelerinden uzaya gitme hayalleri kurabiliyorlar. Çocuklar "büyüyebiliyor" artık bu ülkede. Geçmişte yaşadığı tüm olumsuzluklara bir isim bulmakta zorlanan insanımız şimdi Türk uzay insanına isim arayışında çok şükür. Nasıl bir değişimden bahsettiğimizi özetleyen bu durum bir jenerasyon için hayal bile olamayacak kadar uzaktı. Şimdi, uzay bile uzak değil, bu ne devlet.

Sn. Cumhurbaşkanımız 20 yılda ülkemize öyle ufuklar açtı ki, şimdi Ay bile yakın, uzay dediğin bizim mahalle sanki! Bilime ve sanayiye yapılan yatırımlar "yeryüzünde" bizi ihya etmeye devam ederken, insana ve geleceğe yapılan yatırımlar "gökyüzünde" de meyvelerini veriyor çok şükür. Genç, çalışkan, milli ve mukaddes değerleriyle memleket sevdasıyla milletine hadim nesiller var artık. Kurak topraklar alınteri ile sulandı. Ayrık otları temizlendi. Cerahatlerden kurtuldu bu zemin. Şimdi güller deriliyor hamdolsun. Yine, "yapamazsın!" diyecekler. Dillerini diken edip kanatmaya çalışacaklar yükselen Türkiye'yi. Taş üstüne taş koymamış eller, imar edilen bir geleceği yıkmaya memur edilmişçesine tekmeleyecekler devlet eşiğini. Onlar dedikçe Türkiye başaracak ama! Durmadan, onun bunun aldatmacasına ve tahkirine bakmadan "durmak yok yola devam" diyen, kadrolarıyla Büyük Türkiye'yi inşaya gönül ve ömür adamış bir yönetim; mazlumların yüzünü ağartmaya, geri bıraktırılmışların yarınlarını aydınlatmaya devam edecek. Şimdi, uzak bir yer yok bize. "Kızıl Elma" dalında bizi bekliyor. Dua dua yükseliyor omuzlarda Aziz Türkiye.

Bu bayrak, bu vatan, bu devlet bu millet, mahsun gönüller artık mutlu ve gururlu. Göğsümüzü, gönlümüzü ferahlatanlara, yarınlarımızı, ufkumuzu, "göğümüzü" aydınlatanlara sonsuz teşekkürler. İyi ki yola çıktınız! Gönlünüz AY ola!

<p>İstanbul  Atatürk Havalimanı'nda dev bir eser hayata geçiyor. Türkiye'nin en büyük millet  bahçes

Akşam TV en büyük millet bahçesinden canlı yayında

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı