• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
13 Şubat 2022 Pazar

Uzaktan ama sağlıklı

Uzaktan Sağlık Hizmeti veya Batılıların ifadesiyle teletıp, "elektronik işitsel ve görsel araçlar kullanılarak hasta ve sağlık hizmeti sağlayıcısı arasında gerçek zamanlı iki yönlü iletişim yoluyla uzaktan klinik hizmetlerin sağlanması" olarak tanımlanmaktadır.

Covid-19'un ortaya çıkmasından önceki yıllarda bir lüks olarak tanımlanabilecek Uzaktan Sağlık Hizmetinin, salgın sonrası bir lüks değil, bir zorunluluk olduğu ortaya çıkmıştır.

"Allied Market Research"tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, küresel Uzaktan Sağlık Hizmeti pazarı 2020'de 40,20 milyar dolar gelir elde etmiştir ve bu pazarın 2030'a kadar 431.82 milyar dolara ulaşması beklenmektedir.

Sağlık Bakanımız Sn. Fahrettin Koca'nın "UZAKTAN SAĞLIK HİZMETİ BAŞLIYOR" Tweet'iyle ülkemizin resmen Uzaktan Sağlık Hizmeti uygulamasına geçtiğini duyurması ve bu açıklamanın ardından da "Uzaktan Sağlık Hizmetinin Sunulmasına Dair Yönetmeliğin" yayımlanması ile çığır açan bir hamleye kavuşmuş olduk. Maske, mesafe, temizlik, aşı derken en kritik eşikte bulunan ve bir yoğunluk mecrası olarak göz önünde duran sağlık alanı da bu büyük hamle ile hak ettiği yeniliğe kavuştu.

Yayınlanan yönetmelik incelendiğinde şu hususlar dikkati çekmektedir:

"Ülkemizde uygulanacak 'Uzaktan Sağlık Hizmetleri Kapsamında' kşinin tıbbi gözlem, izlem ve takibi ile değerlendirmesi yapılabilecek, teşhis edilmiş hastalıkları kontrol edilebilecek, tıbbi danışmanlık verilebilecek. Gerekli durumlarda, kişiye bir sağlık kuruluşuna bizzat müracaat etmesi önerilecek.

Takip için bazı klinik parametreler değerlendirilebilecek, tedavi ve ilaç yönetimi sağlanabilecek. Sağlıklı yaşamın desteklenmesine, biyo-psiko-sosyal destek hizmetlerinin sağlanmasına yönelik hizmet verilebilecek. Riskli, dezavantajlı ve ileri yaştaki kişilerin çok yönlü takibi yapılabilecek.

Takip için bazı klinik parametreler değerlendirilebilecek, tedavi ve ilaç yönetimi sağlanabilecek.

Hizmetlerin sunumunda, Sağlık Bakanlığınca üretilen veya tescil edilerek kullanılması onaylanan yazılı, sesli veya görüntülü iletişime imkân sağlayan Uzaktan Sağlık Bilgi Sistemi yazılımı kullanılacak. Tüm standartlar Bakanlıkça belirlenecek."

Uzaktan sağlık hizmeti yönetmeliği gerçekten heyecan verici.

Birçok dezavantajlı grubun beklediği bir gelişmeydi bu.

Ekonomi ve istihdam açısından da ümit vadeden bir yenilikle tanışmak üzere olduğumuzu söylemeliyim.

Naçizane şunu da ifade etmeden geçmek istemem: Kanunlar ve yönetmelikler uygulayıcıların marifetiyle anlam kazanmaktadır. Teoride göz kamaştıran ve göğsümüzü kabartan bu yeni hizmet modelinin uygulama, denetleme ve sürdürme sac ayaklarının üzerine doğru ve güvenilir bir şekilde oturtulması en büyük beklentimizdir. Bu sistemin hastanelerde yaşanan fiziksel ve evraksal yoğunluğu, sağlık harcamalarını, hasta trafiğini, hastane enfeksiyonlarını ve içimizi acıtan sağlıkta şiddet vakalarını kontrol altına alacağını düşünmekteyim.

Sayın Bakanımıza ve saygın sağlık kadrolarına güvencimiz tamdır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak; çok güçlü yazılım bilgi işlem alt yapımız, 60'ın üzerinde afiliye olduğumuz eğitim araştırma hastanelerinde görev yapan 2.500 dolayındaki öğretim üyelerimiz ve eğitim sorumluluğunu üstlendiğimiz 13.000'in üzerindeki uzmanlık öğrencileri (asistan) ile bu sürece destek ve katkı sağlamaya hazır olduğumuzu büyük bir mutlulukla ifade ederim. Milletimiz için, insanlık için hayırlı adımlar atan , başta Sn Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkesin Allah yardımcısı olsun. Bu vesileyle yeniden sağlığına kavuşan Cumhurbaşkanımıza ve değerli hanımefendiye tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletirim.

Sağlıkla kalınız...

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu

Kapış kapış gidiyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…