• $16,347
  • €17,6117
  • 974.352
  • 2450.84
13 Ocak 2019 Pazar

Tütünle mücadelede yeni bir ivme!

İnsanoğlu hemen hemen her asırda deprem, sel, savaş ve salgın hastalık gibi farklı felaketlerle karşı karşıya kalmıştır. Tütün bağımlılığının verdiği zararlar nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlar nedeniyle yaşanan ölümlerle mukayese bile edilemez. Tütün bağımlılığı tüm ülkeler için ciddi sonuçları olan küresel bir sorundur. Bu nedenle tütün ve her türlü tütün ürünü ile mücadeleye “kitle imha silahı” penceresinden bakmak gerekmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi tütüne talebin azaltılması için fiyat ve vergi önlemlerinin özellikle gençlerin sigaraya başlamasını önleme konusundaki etkisinin büyük olduğuna dikkat çekmektedir.

Fiyatlarda yüzde 10’luk bir artışın tu¨tu¨n kullanımında yüksek gelirli ülkelerde yüzde 4, orta ve düşük gelirli ülkelerde ise yüzde 5’lik bir azalışa neden olduğu ve fiyata duyarlı düşük gelir grubundaki bireyler ve gençlerin tütün ürünlerine erişebilirliğini azalttığı bilinmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Resmî Gazetede yayımlanan 554 Sayılı Kararname ile sigara, tütün ürünleri ve enfiyeden (kurutulmuş tütünden yapılan ve buruna çekilen keyif verici toz) alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) yüzde 63’ten 67’ye yükseltilmiştir.

Bu adım tütün ürünlerinde fiyat artışı ve dolayısıyla tüm bireyler ve haliyle çocuk ve gençler için tütün ürünlerine erişebilirliliğin azaltılması anlamına gelmektedir.

Hukuki metinlerle toplumu zararlı alışkanlıklardan koruyamaya çalışmak gençliğimiz ve geleceğimiz için elzem bir husustur. Bu yönde Anayasamızın 58. maddesinin gereği olarak gençliğin korunmasına yönelik hükümleri de açıktır. Bunun gereği olarak tütün ve tütün mamullerine yönelik vergi artışı kararı nedeniyle Maliye Bakanımız Sn. Berat Albayrak beye yürekten teşekkür ediyorum.

Tütün endüstrisinin, milletimizin nefesini kesmeye yönelik attığı adımlara karşı misliyle mukabelede bulunan idarecilerimizin varlığı bizleri cesaretlendirmektedir.

Bu vergi artışı ülkemizde tütün bağımlılığı oranlarını %1 dahi aşağı çekse yılda binden fazla insanımızı kendilerini bekleyen hazin sondan kurtarmaya vesile olacaktır. İstatistikler canımızı sıksa da hiç kimse o eski dumanaltı ve karanlık günlere dönmeyi istememektedir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki yeni kabinenin bu mücadeleye yeni bir ivme kazandıracağına daha önceki yazılarımda dikkat çekmiştim. Tütün ürünlerine yönelik vergi artışı kararı tütün endüstrisinin soluğumuzu kesmeye, ümüğümüzü sıkmaya yönelik yürüttüğü faaliyetlere karşı” nefes aldıran”, “baş kaldıran” kutlu hamlelerin bir numunesidir.

Tütünle mücadelede başarısı ispatlanmış yöntemlerle (yüksek fiyat politikası, vergiler, reklam ve tanıtımların engellenmesi, tüketicinin bilgilendirilmesi, sigara içme alanlarının kısıtlanması, sigara bırakmanın özendirilmesi, kaçakçılıkla mücadele …) bu illetin gündemimize yeniden dönmemesi için mücadele etmeye yılmadan devam etmeliyiz.

Çünkü yarınlarından emin, sağlıklı ve mutlu bir gelecek için buna mecburuz.

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu