• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
7 Şubat 2021 Pazar

Trafik can almasın, “Can Olsun!”

Herkes kazanır ve de kaybeder. Kimi malını, parasını, kimi ise canını, sevdiklerini, sevenlerini... Bu kazançlar listesi memnuniyet ve şükür sebebi iken, kayıplar derin teessürlerin zemini oluverir. Bu hafta kayıp hanemizin en can yakıcı sebeplerinden biri olan ve hepimize büyük üzüntüler veren bir konuya dikkat çekmeye gayret edeceğim.

"Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile Trafik Medya Yüzlerinin Tanıtımı ve Trafik Medya Ödülleri Programı'nda konuşan Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin trafik kazalarındaki can kaybında yüzde 50 azalış hedefini tutturan iki ülkeden biri olduğunu belirterek trafik güvenliği çalışmalarına istisnasız herkesin destek vermesinin şart olduğunu bildirdi.

Konuşmasından önce izletilen "Trafik Güvenliği Strateji Belgesi Tanıtım Filmi'nde yer alan "Kazalarda yaralanan insanlar sadece bir istatistiki veri değil, hepsini tanıyoruz" ifadesini yineleyen Cumhurbaşkanımız "Bu cümleyi duyduğumuzda muhtemelen hepimizin aklına trafik kazalarında kaybettiği bir tanıdığımızın yüzü gelmiştir. Çünkü trafik kazalarında evlattan anne-babaya, kardeşten arkadaşa o kadar çok sevdiğimizi kaybettik ki, bu acıların tarifi mümkün değildir. Yaralananları, engelli kalanları, maddi manevi çok büyük zararlar görenleri de bu tabloya ilave etmek gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bu başarı elbette rastgele bir başarı değildir sevgili okurlarım.

Sn. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 6 bin 100 kilometreden 22 bin kilometre eklenerek 28 bin kilometrenin üzerine çıkarılan bölünmüş yollar, aynı şekilde uzunluğu 2 katına çıkarılmış otoyollar, denetimden araç muayenesine kadar her alanda atılan reform gibi adımlar bu başarıyı getirdi.

Bu haftaki yazımı sadece bir gözlemci olarak değil, aynı zamanda da acı bir tablonun yarım kalmış, hicran ve gözyaşlarının yanaklarından süzülüp yüreği kavrulmuş bir kişinin hüzünlü kalbiyle yazıyorum. Trafik kazalarının vefat haberlerinde geçen kayıplarımızın tanıdıklarımız olduğunu ifade ederek tam da acımın üstüne dikkat çeken Sayın Cumhurbaşkanımızın buyurduğu gibi ben de pek çok vatandaşımız gibi en yakınlarını trafik terörüne kurban edenlerden biriyim maalesef. Telafisi olmayan bu kayıplarla yüzleşen herkesi o kadar iyi anlıyorum ki!... Kader çizgisinde hepimizi bekleyen ölüm hakikatine iman ettik ve bu ölüm bir son değil, başlangıç. Buna kalpten inandık. Fakat, sebepler dairesinde vuku bulan tüm dünyevi meseleler gibi, ölüm de bir sebebe bağlanmıştır. Bu sebep bir yaşlılık hastalığı, ölü doğum, kalp ya da solunum yetmezliği olabilir pek alâ. Ya da bir kaza ile zuhur edebilir emr-i Hakk. Tam da bu noktada yazımız anlam buluyor aslında. İnsan tedbir ve tevekkül ile var olur kulluk çizgisinde. Ki tedbirsiz tevekkül de düşünülemez. Bizler, cüzi irademiz ile yapabileceğimiz şeyleri yapar ve gerisini Rabbimize havale ederiz. Trafik kazaları da bu cihetten ele alınan, sebepler dairesinin bir koludur. Yolları sarp ve kayalık bir Türkiye'den duble yollarla tanışmış bir çağdaş ülkeye dönüştük hamdolsun. Stabilize, gidişli-gelişli yollarda kaza riski ile burun buruna olan araçları pürüzsüz yollara kavuşturmak bir tedbirdir ve devletimiz bu tedbiri ifa etmiş, etmeye de devam etmektedir. Bizim tedbirimiz de dikkatli olmak, seyir halinde sigara içmemek, alkol almamak, nargile kullanmamak, telefonla meşgul olmamak ve uykusuz yola çıkmamak... gibi tedbirleri almak olmalıdır. Yolların bakımını yapan devletimize, bakımlı ve tehdit unsuru olmayan araçlarla katkı sağlamalıyız. Bu bizim bir jestimiz değil üstelik. Kendimize ve kendimiz dışındaki tüm yol paydaşlarımıza karşı vazifemizdir. "Kendimiz için istediğimizi başkaları için de istemeyi" manevi dünyamızda öğrenen insanlar olarak sorumluluğumuz katbekat fazladır. Ve bu sorumluluk bizim için yük değil, görevdir. Bizler imar için geldik imha için değil. İnsanı yaşatarak devlet yaşatmayı düstur edinmiş bir medeniyetin mensuplarıyız. Filhakika bizler, her işimizi ve yapıp etmelerimizi hesaplı ve temkinli olarak icra etmekle memuruz.

Trafik kazaları ile yanan yüreklerimizin, kavuşma ve kucaklaşma sevinçlerine tebdil olmasını niyaz ederek yazımı sonlandırırken; yakınlarını kaybetmiş, kazalar sonucu geri dönülmez acılar yaşamış tüm müteessir gönüllere başsağlığı ve vefat eden tüm canlara rahmet diliyorum.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak