• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
15 Aralık 2019 Pazar

Terbiye edelim, ancak önce kendimizi!

Prof. Dr. Cevdet Erdöl
Prof. Dr. Cevdet Erdöl
YAZARIN SAYFASI

Ordu’da canice öldürülerek Türkiye’yi yasa boğan üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’in katil zanlısının babasının, 1989 yılında Amasya’da kayınvalidesi ile bir başka kişiyi daha öldürdüğünü; tahliye edildikten sonra ise ismi öğrenilmeyen akrabası tarafından öldürüldüğünü basından takip etmişsinizdir.

İlgili haberi göz önünde bulundurduğumuzda bu vahşiliğin arkasında onu destekleyen başka bir vahşetin yatmakta olduğunu görebiliyoruz.

Bu vahşilik mirası bana medeniyetimizin yetiştirdiği ünlü düşünürlerden İbn Haldun’un şu sözlerini hatırlattı.

Biri, İbn Haldun’a sorar:

Çocuklarımızı nasıl terbiye edelim?

İbn Haldun der ki: Çocuklarınızı terbiye etmeye çalışmayın. Zira zaten size benzeyeceklerdir. Kendinizi terbiye edin yeter...

Büyük alimin de ifade ettiği gibi yarınlarımızın inşası bugün kendimizi terbiye etmekten ve çocuklarına sözleri ile değil davranışları ile erdem aşılayan yetişkinler olabilmekten geçmektedir.

Yarınlarımızın teminatı çocuklarımız bugün bizlerden ne ile besleniyorlarsa yarın topluma onu sunacaklardır. İyi insan olmanın çok da fazla kriteri olmasa gerek; yalan söylememek, dürüst olmak ve vicdanlı olmak başta gelen hasletlerdendir.

Arabaya bindiğinde kontağa basıp çalıştırdığı gibi çocuğunu “Hadi iyi insan ol !” diye öğütleyen ebeveynler kendi donanım ve kabiliyetlerine; ahlaki normlara olan mesafe ve duruşlarına bakmaksızın ailesine ve topluma faydalı çocuklar bekliyor maalesef!

Günümüzde çocuklarımız için ilk öğretmen ve rol model olabilmenin fevkine varamadıkça henüz acısını sindiremediğimiz Ceren kızımızın başına gelen elim hadisenin cereyan sebeplerini ve arkasında yatan nedenleri de idrak edemeyeceğimiz aşikardır.

Bir vahşi “Canım birini öldürmek istedi” diyerek akıl ve vicdan sınırlarını alt üst ederek vahşiliğini icra edebiliyorsa; bu konu sadece adli değil, aynı zamanda psikolojik, duygusal ve içtimai açılardan da büyük ve vahim bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir.

Yaşanan vahim hadiselerin derinliğine inmedikçe, aile mefhumunun toplumun fabrikası ve yarınların mimarı olduğunu idrak etmedikçe bu ve benzer vahşetler haber programlarındaki yerini koruyacak ve kaybeden biz, mahvolan ise insanlık olacaktır.

Bu yara bizim ve bu yarayı sarma sorumluluğu da ayrı ayrı her birimizin omuzlarındadır…Bunu bilelim ve bugünden tezi yok tedaviye başlayalım!

Merak Ediyorum:

Cinayet suçu işlemiş kişilerden kaçı sağlıklı bir aile yapısı ile yetişmiş bireylerden oluşmaktadır?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız!...

<p>Canlı yayında giderek hararetlenen tartışma, tokat ve yumruklarla son buldu.</p><p>Tofilat'a masa

Moldova'da canlı yayında eski diplomatlar yumruklaştı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?