• $18,0868
  • €18,2808
  • 1021.17
  • 3020.01
19 Nisan 2020 Pazar

Ramazan: İnsanlık için arınma vakti!

İdrak etmeye hazırlandığımız Ramazan ayı ruhen ve bedenen yapılan bir sağlık taraması ölçeğinde tüm donanım ve sebeplerini beraberinde getirerek halimizi hatırımızı sormakta ve her yılı yeni bir başlangıç fırsatı olarak önümüze sunmaktadır.

Günlük hayatın telaşesi içerisinde bir türlü düzene koyamadığımız beslenme alışkanlıklarımızdan tutun da sigara başta olmak üzere dünyayı saran tüm bağımlılıklara karşı tutumumuza kadar birçok etkenle mücadelemizde her yıl bizi ziyaret eden bir müfettiştir Ramazan!

Derleyici ve toparlayıcı zamanların en mukaddesinin arifesinde, gönlümüz iştiyakla, bayram telaşında desek yeridir. Evet, Ramazan! Bu ay ki, bizi bize hatırlatır, hatıraları tazeler ve bir zaman yolculuğuna çıkarır bizi; geçmişten geleceğe... Sofralarda bereket, her nefeste bir rahmet filizlenir... Kötüler ve kötülükler terbiye edilir.

Bu yazımda hafif ifadelerle “tiryakilik ve alışkanlık” etiketleriyle tehlikesi göz önünden uzaklaştırılmaya çalışılan en tehlikeli kitle imha silahı, en tehlikeli bağımlılık türü olarak değerlendirdiğim sigaradan kurtulma anlamında Ramazan ikliminin sunduğu fırsatlara dikkat çekmek istiyorum.

Bilimsel verilere göre bu belanın sarmalındaki bireyler, “kurtulunması gereken bir bağımlılık” içinde olduklarının farkındadırlar. Çalışmalara göre tütün bağımlılarının yüzde 70 – 80 gibi büyük bir çoğunluğunun sigarayı bırakmak istediği, yüzde 20-30’luk diliminin her yıl bırakmayı denediği, bunlardan sadece yüzde 3-5’inin ise sigarayı destek almadan bırakabildiği bilinmektedir.

Özelikle Ramazan ayında sigarayı bırakmada yakalanan başarı oranının normal zamanlara göre yüzde 25 arttığı da yine bilimsel bir gerçektir.

Esasında inancı gereği (yıldan yıla değişmekle beraber bazı yıllar) 17-18 saat yemeden içmeden sabretme iradesi gösterebilen insanoğlu, iftardan sonra da bir irade daha göstererek kendisini teslim alan alışkanlıklara tabiri caizse bitirici yumruğu indirebilir.

Bunun için gündüz oruçlu iken kullandığı o eşsiz iradesinin küçük bir kısmını iftardan sonra harekete geçirmesi yeter de artar bile.

Bir gezintiye çıktığında en yeşil, en mavi, en temiz yerleri seçen insanoğlu, kendi beden ülkesini toksinlerden, zehirlerden ve dumanlardan arındırmak için gereken çabayı göstermezse kendi kendisine ihanet etmiş olmaz mı? Aynı şeyi kendini sevenlere olduğu kadar bizatihi kendi sevdiklerine ve çevresine karşı da yapmış sayılmaz mı?

O halde sevgili okurlarım fırsatı ganimet bilmeli ve bu güzel, bu bereketli mevsimi bizi tutsaklaştıran, “irademizi parmaklar arasına, avuçların içine koyan” tüm bağımlılıklara karşı bir sığınak, bir rehabilitasyon mevsimi olarak görmeliyiz. Gelin beden ülkemizi düzensiz beslenmeden sigara, alkol, uyuşturucu illetine kadar tüm olumsuzluklardan kurtararak yeni bir başlangıca hep birlikte imza atalım.

Her geçen gün ömürden gidiyorken, bu Ramazan bize ömrümüzün geri kalanını daha mutlu daha sağlıklı kılsın istemez misiniz?

O halde şimdi tam zamanı diyerek ömrümüzün kalan kısmını tertemiz bir nefes ve çelik gibi bir irade ile sürdürebilmek için harekete geçelim ve irademizi teslim eden değil, teslim alan bir kudretle donatalım...

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş’ın “sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir” ifadelerini hepimiz hatırlıyoruz. Açıklamalarını “haram diyoruz ama delillerimiz var” diyerek Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yıllardır dile getirmeye gayret ettiğimiz gerçekleri tek tek sıralayarak sürdürmüşlerdir. Diyanet İşleri Başkanımızın açıklamaları ışığında sigara başta olmak üzere bağımlılıktan arınmak ve kurtulmak için bu ramazanı bir vesile kılmalıyız.

Sağlık ve afiyet içinde “EVİN İÇİNDE” kalınız.  

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi