• $32,5904
  • €34,85
  • 2506.03
  • 9693.46
18 Nisan 2021 Pazar

Ramazan değişim mevsimidir!

Mevsimler gelir kış olur, bahar olur, yaz olur. Ama öyle bir ay vardır ki, hangi mevsime denk gelirse gelsin çiçek olur, bereket olur, can olur, her türlü kötülüğü yıkayan mukaddes bir yağmur olur. İyiliklerimizi artıran kötülüklerden arındıran, kardeşliğimizi perçinleyen, paylaşmayı bir başka anlama taşıyan bu ay Ramazan'dır sevgili okurlarım.

İdrak etmekte olduğumuz ve kavuşmaktan, bir kez daha kucaklaşmaktan dolayı bahtiyar olduğumuz Ramazanımızın en verimli ve amacına uygun bir şekilde ihya edilmesi öncelikli hedefimiz olmalıdır diye düşünüyorum.

Bir fırsat mevsimi olarak Ramazan hayır ve hasenatların diğer zamanlara göre daha büyük mükafatlarla karşılık bulduğu bir nimettir. Zekatlar bu ayda verilmeye gayret edilir bu yüzden. Bu yüzden sadakalar artar, sofralar eş dost akrabalarla dolup taşar, ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için bir yol olur bu yüzden Ramazan.

Tabii ki bu Ramazan'ı bazı farklar ile ihya etmek durumundayız. Geçen yıl da böyle bir Ramazan yaşadık ama bu yıl biraz daha içselleştirilmiş bir salgın süreci ile daha da bilinçli bir farkındalıkla buradayız. Ziyaretlerimiz, misafirlerimiz, kucaklaşanlarımız eksik kalacak bu Ramazan da. Ama yine bu mahrumiyeti de yine Ramazan ruhu ile hayır ve sevap umarak; sevdiklerimize ve çevremizdekilere karşı hissettiğimiz derin sorumluluk duygusu ile yapacağız. Madem ki sofralarımız kalabalık olamıyor ve oruçluları çağıramıyorsak, biz onlara gideriz. Bir iftar bağışı, bir kumanya yardımı bizi onlarla buluşturacaktır elbette.

Ama hiç değişmeden yapılmaya devam edilebilecek şeyler halâ var. Yapılabilecek hayırların en önemlilerinden birisi de kötülükten menetmektir. Ve bu men en önce insanın kendi nefsine olmalı elbette. Sigara başta olmak üzere alkol, kumar ve uyuşturucu gibi, yalan ve gıybet gibi birçok ve belki de insan adedince kötü hasletten bahsedilebilir. İşte bunlardan kurtulmak için hiçbir şekil ve yöntem değişmedi. Yani pandemi öncesi Ramazan'da ne yapıyorsak pandemi döneminde de aynılarını yapabiliriz. Yaklaşık on beş saat tuttuğumuz oruç bir fırsattır. Yiyilip içilen helallerle aramıza bir set olur oruç. Ve bu bakış açısı ile haramların ve mekruhların da bir kere daha gözden geçirilmesi bir kurtuluşun müjdesi olabilecektir. İnanan ve düşmandan kurtulmayı çok iyi bilen bir millet olarak kötü alışkanlıklardan ve tüm kötü huy ve bağımlılıklardan kurtulmak için çok doğru bir zamandayız. Kullanılmayan bir fırsat olarak geçip gitmemeli bu rahmet mevsimi. Sadece yiyilen içilen şeyler değil elbette kurtulunması gerekenler! Kul hakkı başta olmak üzere, yalan ve gıybet gibi zehirler için de bir arınma mevsimi olabilmeli Ramazan.

Kararlı ve azimli insanımız üstesinden geldiği onca şeye bırakılması gereken kötü alışkanlıkları da ekleyerek kendi tarihine bir kurtuluş zaferi yazabilir.

Ey kalplerin sahibi Allah'ım bizi kavuşturduğun bu rahmet ayında kalplerimizi, zihinlerimizi ve bedenlerimizi de rahmetinle arındır. Fark ederek, hissederek ve anlayarak bir Ramazan geçirmemizi nasip eyle. Fakirin ve yoksulun her zaman korunup kollandığı, sürdürülebilir iyilik hallerinin sistemleştiği bir dünya diliyor, tutulan oruçların ve yapılan hayırların kabul olmasını Rabb'imden niyaz ediyorum. Hayırlı Ramazanlar sevgili okurlarım. Maske, Mesafe ve Temizlik kurallarına uyalım. Sırası gelenler hiç tereddüt etmeksizin aşılarını mutlaka yaptırmalıdır. Sağlıkla kalınız.

<p>Avrupa'dan birçok ülkede, sanatçılar düzeyinde boykot süreci  devam ediyor.</span><br></p><p>İrla

Eurovision'da İsrail protestoları devam ediyor!

Tokat'ta kırılmanın olduğu fay hattı görüntülendi

Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli?

Filistinliler kıtlıkla sınanıyor!