• $13,7304
  • €15,5765
  • 787.174
  • 1910.41
21 Kasım 2021 Pazar

Kurallar ve uygulayıcılar

Her attığımız adımın bir anlamı olmalı bu hayatta. O anlamlandırma süreçleri de ancak fayda merkezli bir bakış açısı ile şekillendiğinde amacına ulaşır. Bu çerçeveden ele aldığımızda ise kanunlar ve yasaların ehemmiyeti bir adım öne çıkmaktadır.

Kanunlar, bir ülkenin huzur, asayiş ve içtimai refahının tesisi için çıkarılır ancak uygulandığı nispette amacına ulaşır.

Kanun koyucular istediği kadar kanun çıkaradursun, uygulayıcılar bu kanunları kendileri delerse, uygulamazsa başarı zahir olmaz, muvaffakiyet kanun hükmünde bir kayıt olarak kalmaya mahkûm olur...

Başka bir açıdan bakıldığında uygulanan kanunlar tarifsiz mutluluklara sebep olabilirken, uygulanmayan kanunlar da bir o kadar canımızı yakar diyebiliriz.

Özellikle tütün ve tütün mamulleri konusunda bu tablo açıkça gözümüze çarpmakta ve işlevsellik hususunda bizlere uyarı vermektedir. Tütün gibi hayati bir öneme sahip konuda önlemlerin artırıldığını görmekten memnun olsak da uygulama konusundaki zaafiyeti hayretle müşahede etmekteyiz.

Malumunuz 2002 yılından itibaren ülkemizde tütünle mücadele noktasında çok ciddi bir seferberlik başlatıldı. Tüm engelleme çabalarına rağmen Sayın Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yüksek liderliği ve kattığı ivme ile kamuoyunda "Dumansız Hava Sahası Yasası" olarak bilinen uygulamanın dayanağı olan 4207 sayılı kanunda değişiklik yapan 5727 sayılı "Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun" 03 Ocak 2008 tarihinde TBMM'de kabul edildi. Naçizane katkı sağladığım "Dumansız Hava Sahası" yasasının çıkması ve etkin şekilde uygulanmasıyla kısa sürede %30'lardan %27'lere düşen tütün kullanım oranı maalesef son yıllarda uygulamada yaşanan gevşekliklerin doğal bir neticesi olarak tekrar %32 üzerine yükselmiş durumdadır.

Üzülerek ifade etmeliyim ki son zamanlarda Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi Kanunu'nun uygulamasında gevşeme olduğuna, halka açık bazı sosyal alanlarda bu yasaya uyulmadığına tanık oluyorum. Kamu hizmet binaları, eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor gibi pek çok tütün kullanımının yasak olduğu alanlarda yasaya uyulmadığı şikayetleriyle karşılaşıyorum; bazen bizzat tanık oluyorum. Bazı yerlerde yasanın uygulayıcısı ve denetleyicileri bile yasayı deliyor veya görmezden geliyor. Yasanın uygulanmadığı yerlere bakarsanız maalesef lüks restoranlar, adliyeler, emniyet binaları hatta hastaneler bile başı çekebiliyor.

Tütünle mücadelenin ilk ve önemli ismi 4. Murat 1631 tarihli fermanında uygulamadaki başarısızlıktan adeta dert yanmakta ve buna sebep olarak "kadıların kayıtsızlığı ve işi önemsememeleri, gönderilen memurların ihmal ve açgözlülükleri"ni gördüğünü vurgulamaktadır.

Elbette uygulamada kötü uygulamaların aksine güzellerinin de olduğunu inkar etmemek gerekir. Nitekim malum yasanın uygulaması noktasında karamsar bir durumdayken geçtiğimiz günlerde okuduğum bir haber ümitlerimi yeniden yeşertti.

Dünyanın pek çok yerinde et restoranları bulunan ünlü bir işletmecinin 2010 yılında açtığı ilk restoranı olan Etiler'deki Nusr-Et Steakhouse'a müşterilerin kapalı alanda sigara içtiği gerekçesiyle 10 günlük kapatma cezası verildi.

Beşiktaş İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı 'Tütün Denetim Ekipleri' tarafından anılan işletmede yapılan denetlemelerde, müşterilerin kapalı alanda sigara içtiği tespit edilince ceza kaçınılmaz olmuş. Ekipler işletmede 1 yıl içerisinde art arda 4 kez kapalı alanda sigara içme cezası kesildiğini belirlenince bu kez 10 gün kapalı kalma cezası verilmiş.

Öncelikle görevlerini hakkıyla yapan ilgili ekipleri tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum.

İşte kanunlaşma ve uygulama arasındaki beklenen uyum budur sevgili okurlarım. Etiketlere, isimlere, özgeçmişlere bakılmaksızın her mecra ve zeminde olması gereken tavır işte bu tavırdır. Bizler de bilinçli vatandaşlar olarak kanunların arkasında durmalı, uygulama ve pratikler bütününü elimizden geldiğince mükemmele yaklaştırabilmeliyiz.

Devlet ve millet dayanışmasının vücut bulduğu bir zeminde kanunlar huzura, refaha, sıhhat ve mutluluğa giden yol olur. Uygulama konusunda zaaflar yaşandığında ise kanunlar sadece birer yazılı metin olmaktan ibaret olarak kalırlar.

Yapmak ile kemal bulur doğrular.

Doğru sözün destekçisi doğru eylemdir...

Sağlıkla kalınız.

<p>Oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran 'The French Dispatch' nihayet beyaz perdede...  Türkiye'de 'Fran

'Gazeteciliğe aşk mektubu' The French Dispatch

Bu yiyecekleri sakın buzdolabına koymayın!

Tokat'ta lise kütüphanesinde 2 el yazması Kur'an-ı Kerim bulundu

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 19 kilometreyi buldu